Oparzenia oka

Oparzenia oka, termiczne lub chemiczne, należą do najbardziej niebezpiecznych obrażeń gałki ocznej i grożą stałą utratą wzroku. Substancje żrące mogą wywoływać ograniczone lub rozlane uszkodzenia rogówki, spojówki oraz głębszych struktur oka. Skutki oparzeń zależą od rodzaju i stężenia roztworu, odczynu pH, czasu działania oraz temperatury substancji.

Przyczyny oparzeń gałki ocznej

Urazy oka występują najczęściej wskutek kontaktu z substancjami chemicznymi. Jakie środki mogą powodować oparzenia oka?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

 • Zasady – takie substancje, jak wapno gaszone, wapno niegaszone, zaprawa murarska, w przypadku kontaktu z okiem prowadzą do najcięższych oparzeń, powodując martwicę rozpływaną w wyniku rozpuszczenia tkanek i penetracji substancji żrącej w głąb struktur oka. Spojówka staje się zielonkawa, a rogówka – porcelanowo-biała.
 • Kwasy – oparzenia kwasami nie są aż tak groźne, jak te wywołane przez wodorotlenek wapnia. Kwasy bowiem powodują ścinanie się (koagulację) białka rogówki, co zapobiega uszkodzeniu głębiej położonych struktur oka.
 • Promieniowanie ultrafioletowe – ból oczu może pojawić w kilka godzin po ekspozycji na działanie lampy w solarium, a nawet w wyniku patrzenia na intensywnie odbijające się promienie słońca od tafli wody czy śniegu.
 • Gorące gazy i płyny – oparzenia mają najczęściej charakter powierzchowny. Oparzona skóra powiek zachowuje się tak samo, jakby do oparzenia doszło na innym fragmencie ciała.

Objawy oparzeń gałki ocznej

Najbardziej oczywistym objawem chemicznych i termicznych oparzeń oczu jest silny ból oka oraz niepokój i strach osoby, u której doszło do urazu narządu wzroku. Dodatkowo oparzeniom mogą towarzyszyć takie objawy, jak:

 • światłowstręt,
 • uporczywe łzawienie,
 • pogorszenie ostrości wzroku,
 • kurcz i obrzęk powiek,
 • oparzenia skóry wokół oczu,
 • przekrwienie i zaczerwienienie oczu,
 • zmętnienie rogówki,
 • zblednięcie spojówki.

Postępowanie przy oparzeniach oczu

Rozpoznanie rodzaju oparzenia następuje na podstawie wywiadu i rozmowy ze świadkami wydarzenia oraz obserwacji charakterystycznych objawów. W przypadku oparzeń gałki ocznej najważniejsza jest jak najszybsza interwencja. Szybka pomoc może mieć decydujące znaczenie co do zachowania zdolności widzenia oraz decyduje o dalszych rokowaniach. Kiedy dochodzi do oparzenia chemicznego, trzeba wypłukać toksyczną substancję z oka, czyli obficie przemywać urażone oko roztworem soli fizjologicznej lub zwykłą wodą przez przynajmniej pół godziny.

Kiedy do oka dostała się zaprawa murarska lub suche wapno, należy odchylić powieki osoby poszkodowanej i za pomocą wacika albo patyczka do uszu usunąć zalegające w kącikach oczu oraz pod powiekami pozostałości substancji drażniącej. Nie wolno zasłaniać oczu opatrunkami, gdyż uniemożliwiają one swobodne wypływanie wraz z łzami szkodliwych substancji na zewnątrz oka. W przypadku poparzeń termicznych (np. promieniami UV) oko należy obficie polewać zimną wodą w celu jego schłodzenia. Oparzenie oka długo się goi. Dochodzi często do zbliznowaceń i utraty wzroku. Każde oparzenie powinien obejrzeć lekarz okulista.

Kamila Krocz, Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Niżankowska M. H. Okulistyka - podstawy kliniczne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 83-200-3224-6
 • Kański J.J. Diagnostyka kliniczna w okulistyce, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60290-84-2
 • Kański J.J., Nischal K. Okulistyka. Objawy i różnicowanie, Urban & Partner, Wrocław 2000, ISBN 83-87944-60-2

Źródła zewnętrzne

Oparzenia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Oparzenia - przyczyny, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Oparzenia - przyczyny, leczenie
Urazy oka

Oparzenie oka

Oparzenie oka

Oparzenie oka jest bardzo niebezpieczne dla naszego narządu wzroku. Oparzenia oczu mogą być powierzchowne lub głębokie. Do oparzenia oka może dojść w wyniku zadziałania...

Oparzenia - przyczyny, leczenie

Pierwsza pomoc - poparzenia (WIDEO)

Pierwsza pomoc - poparzenia (WIDEO) Odtwórz wideo

Oparzenia skóry mogą objawiać się w postaci martwicy tkanki, obrzęków, rumienia oraz owrzodzeń. Są rezultatem miejscowego działania wysokiej (...) oparzeniowej. Oparzenie skóry wywołuje para wodna w temperaturze około...

Oparzenia - przyczyny, leczenie

Pierwsza pomoc - oparzenia słoneczne (WIDEO)

Pierwsza pomoc - oparzenia słoneczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Oparzenia słoneczne to uszkodzenia skóry, które objawiają się nieprzyjemnym pieczeniem, zaczerwienieniem oraz pęcherzykami, a także złuszczaniem (...) oparzenia. W pogodni za modą i piękną opalenizną, niektórzy ludzie...

Oparzenia - przyczyny, leczenie

Oparzenie twarzy

Oparzenia twarzy to bardzo ciężkie oparzenia, ze względu na możliwe uszkodzenie oczu, uszu, górnych dróg oddechowych, a nawet płuc. Oparzenia twarzy mogą być to oparzenia termiczne, oparzenia...

Opalanie

Oparzenia słoneczne - zdjęcia

Oparzenia słoneczne - zdjęcia

Ból towarzyszący oparzeniom słonecznym wydaje się trwać wieczność, powodując, że większość dotkniętych nim osób rezygnuje z dalszego pobytu na wakacjach. Ważny jest zatem umiar w kąpielach słonecznych.

Oparzenia - przyczyny, leczenie

Oparzenie dłoni

Oparzenie dłoni

Oparzenie w drugim dniu od urazu (dotknięcie rozgrzanej patelni).