Trwa ładowanie...

Oparzenia oka

Oparzenia oka, termiczne lub chemiczne, należą do najbardziej niebezpiecznych obrażeń gałki ocznej i grożą stałą utratą wzroku. Substancje żrące mogą wywoływać ograniczone lub rozlane uszkodzenia rogówki, spojówki oraz głębszych struktur oka. Skutki oparzeń zależą od rodzaju i stężenia roztworu, odczynu pH, czasu działania oraz temperatury substancji.

spis treści

1. Przyczyny oparzeń gałki ocznej

Urazy oka występują najczęściej wskutek kontaktu z substancjami chemicznymi. Jakie środki mogą powodować oparzenia oka?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

 • Zasady – takie substancje, jak wapno gaszone, wapno niegaszone, zaprawa murarska, w przypadku kontaktu z okiem prowadzą do najcięższych oparzeń, powodując martwicę rozpływaną w wyniku rozpuszczenia tkanek i penetracji substancji żrącej w głąb struktur oka. Spojówka staje się zielonkawa, a rogówka – porcelanowo-biała.
 • Kwasy – oparzenia kwasami nie są aż tak groźne, jak te wywołane przez wodorotlenek wapnia. Kwasy bowiem powodują ścinanie się (koagulację) białka rogówki, co zapobiega uszkodzeniu głębiej położonych struktur oka.
 • Promieniowanie ultrafioletowe – ból oczu może pojawić w kilka godzin po ekspozycji na działanie lampy w solarium, a nawet w wyniku patrzenia na intensywnie odbijające się promienie słońca od tafli wody czy śniegu.
 • Gorące gazy i płyny – oparzenia mają najczęściej charakter powierzchowny. Oparzona skóra powiek zachowuje się tak samo, jakby do oparzenia doszło na innym fragmencie ciała.

2. Objawy oparzeń gałki ocznej

Najbardziej oczywistym objawem chemicznych i termicznych oparzeń oczu jest silny ból oka oraz niepokój i strach osoby, u której doszło do urazu narządu wzroku. Dodatkowo oparzeniom mogą towarzyszyć takie objawy, jak:

 • światłowstręt,
 • uporczywe łzawienie,
 • pogorszenie ostrości wzroku,
 • kurcz i obrzęk powiek,
 • oparzenia skóry wokół oczu,
 • przekrwienie i zaczerwienienie oczu,
 • zmętnienie rogówki,
 • zblednięcie spojówki.

3. Postępowanie przy oparzeniach oczu

Rozpoznanie rodzaju oparzenia następuje na podstawie wywiadu i rozmowy ze świadkami wydarzenia oraz obserwacji charakterystycznych objawów. W przypadku oparzeń gałki ocznej najważniejsza jest jak najszybsza interwencja. Szybka pomoc może mieć decydujące znaczenie co do zachowania zdolności widzenia oraz decyduje o dalszych rokowaniach. Kiedy dochodzi do oparzenia chemicznego, trzeba wypłukać toksyczną substancję z oka, czyli obficie przemywać urażone oko roztworem soli fizjologicznej lub zwykłą wodą przez przynajmniej pół godziny.

Kiedy do oka dostała się zaprawa murarska lub suche wapno, należy odchylić powieki osoby poszkodowanej i za pomocą wacika albo patyczka do uszu usunąć zalegające w kącikach oczu oraz pod powiekami pozostałości substancji drażniącej. Nie wolno zasłaniać oczu opatrunkami, gdyż uniemożliwiają one swobodne wypływanie wraz z łzami szkodliwych substancji na zewnątrz oka. W przypadku poparzeń termicznych (np. promieniami UV) oko należy obficie polewać zimną wodą w celu jego schłodzenia. Oparzenie oka długo się goi. Dochodzi często do zbliznowaceń i utraty wzroku. Każde oparzenie powinien obejrzeć lekarz okulista.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza