Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Operacja złamania kręgu - przyczyny, objawy, diagnostyka

Avatar placeholder
21.03.2023 12:36
Operacja złamania kręgu nie należy do rzadkości, szczególnie w społeczeństwie starzejącym się.
Operacja złamania kręgu nie należy do rzadkości, szczególnie w społeczeństwie starzejącym się. (AdobeStock)

Operacja złamania kręgu nie należy do rzadkości, szczególnie w społeczeństwie starzejącym się. Kręgi mogą ulec złamaniu tak, jak inne kości w organizmie. Konsekwencje takiego złamania są różne, zależą przede wszystkim od umiejscowienia złamania.

spis treści

1. Przyczyny i objawy złamania kręgu

1.1. Jakie są przyczyny złamania kręgu?

Do przyczyn złamania kręgu najczęściej należą:

 • osteoporoza – choroba osłabia układ kostny;
 • urazy – wypadki samochodowe, upadki;
 • nowotwory – osłabienie kręgów przez ogniska przerzutowe.

1.2. Jakie są objawy złamania kręgu?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Często się zdarza, że złamanie kręgów nie sprawia choremu bólu, szczególnie jeśli powodem jest osteoporoza. Symptomy, które mogą się pojawić to:

 • ból w konkretnym miejscu lub promieniujący, wrażliwość na dotyk;
 • sztywność i napięcie w miejscu złamania;
 • zaburzenia wizualne;
 • poważne złamania kręgów powodujące paraliż, a nawet śmierć.

Rutynowe badanie wykonywane w gabinecie lekarskim, może wzbudzić podejrzenie o złamanie kręgu. Aby potwierdzić przypuszczenie, lekarz wysyła pacjenta na badania. Większe złamania bez problemu zostaną zobrazowane podczas badania rentgenowskiego. Trudniejsze do wykrycia są mniejsze złamania. Szacuje się, że nawet 60% złamań kręgu może pozostać niezdiagnozowane, wtedy kość sama się zrasta.

Tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny są skuteczniejsze w wykrywaniu tego rodzaju dolegliwości.

2. Diagnostyka złamania kręgu

Do diagnostyki złamania kręgu wykorzystuje się przede wszystkim wywiad i badanie kliniczne - zarówno ortopedyczne, jak i neurologiczne oraz neurochirurgiczne. Ponadto wykonuje się badania obrazowe takie, jak RTG w różnych pozycjach. Coraz częściej do diagnostyki wykorzystuje się także badanie tomografii komputerowej, które pozwala bardzo dużą dokładnością określić lokalizację oraz charakter złamania.

3. Operacja złamania kręgu

Operacje kręgosłupa w okolicy lędźwiowej i piersiowej, które obecnie się wykonuje, są mniej inwazyjne. Dwie główne operacje to wertebroplastyka i kyfoplastyka.

3.1. O czym powinien pamiętać pacjent?

 • Przed operacją pacjent musi być przygotowany na rutynowe badanie, badanie rentgenowskie, badanie krwi, czasami badanie neurologiczne.
 • Jeśli pacjent przyjmuje aspirynę, leki przeciwzapalne, należy przerwać ich stosowanie na 1 tydzień przed operacją. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, nawet ziołowych, lekarz poinformuje, kiedy należy je odstawić.
 • Przed operacją pacjent nie przyjmuje posiłków i nie pije na około 6 do 8 godzin.
 • Pacjent zazwyczaj zostaje przyjęty na oddział w dzień operacji, powrót do domu ma miejsce tego samego dnia lub na drugi dzień.

3.2. Jak przebiega operacja złamania kręgu?

 • Fluoroskopię (prześwietlenie rentgenowskie) przeprowadza się, by wybrać odpowiednie miejsce do cięcia.
 • Wykonuje się jedno lub dwa nacięcie pleców.
 • Mała rurka zostanie wprowadzona przez skórę w okolicy lędźwiowej, potem skierowana do złamanego kręgu (przy pomocy promieniowania rentgenowskiego). Jeśli wykonuje się kyfoplastykę, mały przyrząd w kształcie balona jest umieszczany w rurce i potem napompowany. Następnie z balonika spuszcza się powietrze i usuwa.
 • Spoiwo kości wstrzykuje się przez rurkę do złamanego kręgu.
 • Czynność może zostać powtórzona po drugiej stronie kręgosłupa.
 • Czas trwania operacji wynosi od 30 do 45 minut (więcej jeśli złamany jest więcej niż jeden kręg).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Operacje kręgosłupa
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza