Opioidy i alkohol to niebezpieczne połączenie

Według najnowszych badań picie alkoholu podczas przyjmowania silnych opioidowych środków przeciwbólowych może wywołać potencjalnie śmiertelne problemy z układem oddechowym, w szczególności u osób starszych.

Dr Albert Dahan, szef anestezjologii na Oddziale Badań nad Bólem w Centrum Medycznym Uniwersytetu Leiden w Holandii, zauważył, że coraz więcej pacjentów trafia na izby przyjęć po nieprawidłowym zastosowaniu lub przedawkowaniu legalnie przepisanych leków opioidowych, takich jak oksykodon, i po spożyciu alkoholu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"

Dahan wyjaśnia, że takie połączenie może prowadzić do stanu, nazywanego depresją oddechową - w jego następstwie oddech ulega spłyceniu i staje się nieregularny. Jest to potencjalnie śmiertelne powikłanie wynikające ze stosowania opioidów. Naukowcy odkryli, że alkohol pogarsza już i tak szkodliwy wpływ środków przeciwbólowych na układ oddechowy.

W badaniu naukowcy oceniali, jak mieszanie leku opioidowego - oksykodonu - z alkoholem wpływa na młodszych (21-28 lat) i starszych ochotników (66-77 lat). Żaden z uczestników nie zażywał wcześniej takich leków przeciwbólowych.

Oksykodon jest składnikiem środków, które są powszechnie stosowane w leczeniu przewlekłego bólu. To skłoniło specjalistów do przyjrzenia się skutkom ubocznym zażywania tych leków. Udało im się ustalić, że zgony te często wiążą się z jednoczesnym stosowaniem innych substancji, takich jak alkohol.

Autorzy badania podkreślają, że zażywając tylko jedną tabletkę oksykodonu i łącząc ją z niewielką ilością alkoholu, sprawiamy, że zwiększa się ryzyko wystąpienia niewydolności oddechowej.

Ponadto okazało się, że to starsi uczestnicy badania częściej doświadczali chwilowych problemów z oddychaniem niż młodsi.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Anesthesiology".

"Mamy nadzieję, że uda nam się zwiększyć świadomość na temat zagrożeń związanych ze stosowaniem opioidów przepisywanych na receptę oraz podniesionego ryzyka jednoczesnego stosowania leków opioidowych i alkoholu, a także zwrócić uwagę na fakt, że osoby starsze są objęte jeszcze większym ryzykiem wystąpienia tego potencjalnie śmiertelnego skutku ubocznego" – powiedział Dahan w informacji prasowej.

W Polsce leki opioidowe nadal budzą kontrowersje. Są dostępne i na dodatek bardzo skuteczne, jednak wiele osób, w tym również lekarzy, obawia się uzależnienia. Starając się uśmierzyć ból znacznie chętniej sięgamy po nieopioidowe leki przeciwbólowe, jak np. paracetamol, które jednak mogą okazać się nieskuteczne w przypadku silnych dolegliwości.

Sytuacja jest zupełnie inna w Stanach Zjednoczonych, gdzie, według Narodowego Instytutu Narkomanii, ponad 2 miliony obywateli zażywa opioidowe leki przeciwbólowe. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób podaje, że każdego dnia z powodu ich przedawkowania umiera ok. 78 osób.

Marta Pawlak, 4 miesiące temu

Źródła zewnętrzne

  • medicinenet.com

Leki i suplementy

Komentarze (15)
~Pielęgniarka
~Pielęgniarka 7 miesięcy temu

Paracetamolu nie wolno łączyć z alkoholem bo w przypadku uszkodzonej wątroby( można o tym nie wiedzieć ) może wywołać śpiączkę wątrobową i w efekcie zgon.Proszę pamiętać,że paracetamol jest składnikiem wielu leków stosowanych objawowo w stanach przeziębienia i grypy. Pamiętam pacjentów ,którzy rano brali Gripex lub inny lek tego typu , a wieczorem szli na imprezę .Potem różnie się kończyło.

Odpowiedz
~krys
~krys 7 miesięcy temu

Nie dziwota, że tak silne leki w połączeniu z alko mogą doprowadzić do niewydolności krążeniowo-oddechowej. Ale wbrew sugestii w artykule paracetamolu też nie wolno łączyć z alkoholem ponieważ metabolizuje wtedy do bardzo szkodliwej substancji, która może spowodować ciężkie zatrucie, a na spowoduje pewno większego kaca.

Odpowiedz
~henry
~henry 7 miesięcy temu

opioidy przynajmniej nie doprowadzą cię do zawału jak NPLZ czyli ibiprofeny i tym podobne któe jak wynika z najnowszych badań niszczą naczynia krwionośne i podejrzewa się je o sprawstwo co najmniej 50% zawałów teraz

Odpowiedz
Artykuły Newsy - leki i suplementy
Leki i suplementy

Tych leków nigdy nie łącz z alkoholem

Tych leków nigdy nie łącz z alkoholem

. W niektórych przypadkach to połączenie może zakończyć się tragicznie. Niebezpieczne jest także łączenie alkoholu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (...) Alkohol a stosowanie leków Większość...

Interakcje międzylekowe

Produkty, które zaburzają działanie leków

Produkty, które zaburzają działanie leków

jego działanie. Alkohol w połączeniu z lekami przeciwbólowymi, jak chociażby aspiryną czy ibuprofenem, zwiększa ryzyko naruszenia błony śluzowej (...) Sok grejpfrutowy a leki Picie soku grejpfrutowego w krótkim odstępie...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

5 produktów, których nie powinno się łączyć

5 produktów, których nie powinno się łączyć

Niebezpieczne związki Pijesz herbatę z mlekiem, a do tego na śniadanie chrupiesz bułkę z dżemem? Jak się okazuje, to bardzo nietrafione połączenia (...) w piersiach. To mit. Jednak nie zmienia to faktu, że herbata z...

Kuchnia żydowska

Bogactwo kuchni żydowskiej

Bogactwo kuchni żydowskiej

Charoset to potrawa przyrządzana z orzechów i owoców. Może to być połączenie orzechów włoskich, jabłek lub fig z dodatkiem miodu.

Dania z warzyw

Danie z brokułami

Danie z brokułami

Brokuły z orzechami piniowymi to ciekawe i bardzo dietetyczne połączenie. To idealny pomysł na dodatek do dania głównego.

Dieta przyszłej mamy

Nie jedz tego w ciąży!

Nie jedz tego w ciąży!

Mrożone owoce morza Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza w wersji ugotowanej (...) . Alkohol Napoje alkoholowe nie powinny być spożywane przez przyszłe...