Opioidy i alkohol to niebezpieczne połączenie
Według najnowszych badań picie alkoholu podczas przyjmowania silnych opioidowych środków przeciwbólowych może wywołać potencjalnie śmiertelne problemy z układem oddechowym, w szczególności u osób starszych.
Dr Albert Dahan, szef anestezjologii na Oddziale Badań nad Bólem w Centrum Medycznym Uniwersytetu Leiden w Holandii, zauważył, że coraz więcej pacjentów trafia na izby przyjęć po nieprawidłowym zastosowaniu lub przedawkowaniu legalnie przepisanych leków opioidowych, takich jak oksykodon, i po spożyciu alkoholu.
Dahan wyjaśnia, że takie połączenie może prowadzić do stanu, nazywanego depresją oddechową - w jego następstwie oddech ulega spłyceniu i staje się nieregularny. Jest to potencjalnie śmiertelne powikłanie wynikające ze stosowania opioidów. Naukowcy odkryli, że alkohol pogarsza już i tak szkodliwy wpływ środków przeciwbólowych na układ oddechowy.
W badaniu naukowcy oceniali, jak mieszanie leku opioidowego - oksykodonu - z alkoholem wpływa na młodszych (21-28 lat) i starszych ochotników (66-77 lat). Żaden z uczestników nie zażywał wcześniej takich leków przeciwbólowych.
Oksykodon jest składnikiem środków, które są powszechnie stosowane w leczeniu przewlekłego bólu. To skłoniło specjalistów do przyjrzenia się skutkom ubocznym zażywania tych leków. Udało im się ustalić, że zgony te często wiążą się z jednoczesnym stosowaniem innych substancji, takich jak alkohol.
Autorzy badania podkreślają, że zażywając tylko jedną tabletkę oksykodonu i łącząc ją z niewielką ilością alkoholu, sprawiamy, że zwiększa się ryzyko wystąpienia niewydolności oddechowej.
Ponadto okazało się, że to starsi uczestnicy badania częściej doświadczali chwilowych problemów z oddychaniem niż młodsi.
Przeczytaj koniecznie
- Podróż bez niepotrzebnych problemów, czyli jak ułatwić sobie życie
- Po co sprzątać? Zobacz, jak uniknąć nadmiaru obowiązków
- Obalamy mity na temat rozszerzania diety niemowlaka
- Pediatra odpowiada na wasze pytania
- Nie daj się oszukać! Czy wiesz, jak rozpoznać prawdziwy tran?
- Nowa technologia w domu. Zobacz, jak zmieni twoje życie
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Anesthesiology".
"Mamy nadzieję, że uda nam się zwiększyć świadomość na temat zagrożeń związanych ze stosowaniem opioidów przepisywanych na receptę oraz podniesionego ryzyka jednoczesnego stosowania leków opioidowych i alkoholu, a także zwrócić uwagę na fakt, że osoby starsze są objęte jeszcze większym ryzykiem wystąpienia tego potencjalnie śmiertelnego skutku ubocznego" – powiedział Dahan w informacji prasowej.
W Polsce leki opioidowe nadal budzą kontrowersje. Są dostępne i na dodatek bardzo skuteczne, jednak wiele osób, w tym również lekarzy, obawia się uzależnienia. Starając się uśmierzyć ból znacznie chętniej sięgamy po nieopioidowe leki przeciwbólowe, jak np. paracetamol, które jednak mogą okazać się nieskuteczne w przypadku silnych dolegliwości.
Sytuacja jest zupełnie inna w Stanach Zjednoczonych, gdzie, według Narodowego Instytutu Narkomanii, ponad 2 miliony obywateli zażywa opioidowe leki przeciwbólowe. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób podaje, że każdego dnia z powodu ich przedawkowania umiera ok. 78 osób.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.