Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść

Orgazm - etapy, korzyści dla zdrowia, jak osiągnąć orgazm?

Orgazm pochwowy występuje najczęściej, gdy stymulacji podlega kobiecy punkt G.
Orgazm pochwowy występuje najczęściej, gdy stymulacji podlega kobiecy punkt G. (Getty Images)

Orgazm to jedno z najczęściej używanych słów w kontekście rozmów na temat seksu. Jest to moment najsilniejszego podniecenia seksualnego i odczuwania rozkoszy. Zazwyczaj jest zwieńczeniem stosunku płciowego lub masturbacji. Jak go osiągnąć, jak samemu dać orgazm, jak go rozpoznać, wreszcie czym on właściwie jest - te pytania zadaje sobie większość z nas. Odpowiedzi znajdziemy w tekście poniżej.

spis treści
Zobacz film: "Zalety orgazmu"

1. Co to jest orgazm?

W 1966 roku Virginia Eshelman Johnson i William Masters wydali książkę "Współżycie seksualne człowieka". Spowodowali tym rewolucję na polu społecznym i naukowym, ponieważ wcześniej na temat fizjologii seksu nie pisano prawie wcale.

Autorzy tej książki wyróżnili cztery etapy aktu seksualnego:

  • podniecenie,
  • plateau,
  • orgazm,
  • odprężenie.

Jakiś czas później terapeutka Helen Singer Kaplan zaproponowała inny podział:

  • pożądanie,
  • podniecenie,
  • orgazm.

Obydwa podziały są trafne, jednak dość ogólne. Każdy człowiek, a także każdy stosunek ma swoją własną intensywność i tempo.

Orgazm jest fazą największego i najsilniejszego podniecenia seksualnego, będącego zakończeniem stosunku płciowego lub innej formy erotycznego działania. Podnieceniu temu towarzyszy uczucie ogromnej przyjemności (rozkoszy).

Organizm reaguje na orgazm, w zależności od płci - u kobiet skurczami pochwy i szyjki macicy, u mężczyzn zaś skurczami moszny i wytryskiem nasienia.

2. Objawy orgazmu

Mówiąc ogólnie, wspólnymi objawami orgazmu męskiego i kobiecego są:

  • przyspieszona akcja serca,
  • większe napięcie mięśni,
  • poszerzenie źrenic,
  • wyższe ciśnienie krwi,
  • skurcze mięśni narządów płciowych.

2.1. Orgazm u kobiet

U kobiet podczas szczytowania występują regularne i niekontrolowane skurcze szyjki macicy oraz samej macicy. Wywołuje je oksytocyna (produkowany przez podwzgórze hormon).

Tkanka znajdująca się u ujścia pochwy nabrzmiewa, tworząc tzw. platformę orgazmiczną, przez co ciasno obejmuje męskie prącie.

Niektóre kobiety posiadają zdolność do przeżywania orgazmów wielokrotnych. W takich przypadkach poziom podniecenia nie spada, a pozostaje na poziomie plateau.

Badania wskazują, że tylko 40% kobiet uzyskuje orgazm podczas stosunku płciowego bez dodatkowych pieszczot i/lub stymulacji łechtaczki. Od dawna pokutuje mit, że orgazm pochwowy jest „lepszy” niż ten uzyskany w inny sposób. Nic bardziej mylnego. Każda satysfakcja satysfakcją pozostaje, osiągnięta w ten lub inny sposób.

2.2. Orgazm u mężczyzn

U mężczyzn podczas orgazmu nasienie jest pompowane do cewki moczowej poprzez skurcze mięśni odbytnicy, prostaty i nasieniowodów.

Cewka ta następnie rozszerza się, a nasienie wytryskuje na zewnątrz. Przyjemność przede wszystkim sprawia przepływ nasienia przez członek.

Po orgazmie członek szybko wraca do stanu spoczynku, przez pewien okres nie jest jednak w stanie dojść do wzwodu. Jest to tak zwany okres refrakcji, penis nie jest wrażliwy na bodźce. Taki stan może trwać od kilku minut do 1 dnia.

3. Korzyści z przeżywania orgazmu

Udany seks, zakończony satysfakcjonującym orgazmem, przynosi szereg korzyści dla zdrowia i urody.

Może być doskonałym środkiem nasennym - osoby przeżywające go przed snem, dużo łatwiej zasypiają i nie budzą się w nocy. Orgazm łagodzi napięcia mięśniowe, przez co nasz sen jest spokojniejszy i głębszy.

Seks ciężko uznać za alternatywę dla codziennej gimnastyki, lecz z pewnością wspomaga on pracę układu sercowo-naczyniowego. Podnosi ciśnienie, przyspiesza akcję serca oraz zwiększa tempo oddychania.

Występuje wzrost napięcia mięśni, a mózg, tak jak podczas treningu - wydziela endorfiny - hormony szczęścia.

Ci, którzy często przeżywają orgazmy, znacznie rzadziej borykają się z chorobą wieńcową.

Szczytowanie doskonale wpływa na pracę mózgu. Wyniki badań mówią nam, że podczas orgazmu mózg kobiety wykorzystuje więcej tlenu niż normalnie. Ponadto, specjaliści przekonują, że zrelaksowany po stosunku mózg lepiej radzi sobie z trudnymi zadaniami. Dodatkowo pobudza również nasze zmysły.

Dojście na szczyt może również przynosić ukojenie. Trudno się zrelaksować, gdy jesteśmy zestresowani, zaś seks wymaga skupienia się na jednej rzeczy. Dzięki temu możemy poddać się przyjemności i nie myśleć o problemach. Orgazm odpręża, zmniejsza poziom stresu i napięcie.

Orgazm powoduje, że skóra nabiera blasku. Dzieje się tak za sprawą hormonu DHEA (tzw. hormonu młodości), obecnego podczas podniecenia seksualnego. Hormon ten poprawia koloryt cery i uelastycznia skórę.

Ponad to orgazm oczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu łatwiej jest nam schudnąć.

Orgazm przynosi zaspokojenie, dzięki któremu jesteśmy odprężeni i spełnieni emocjonalnie. Wpływa też pozytywnie na poczucie własnej wartości.

Po osiągnięciu szczytu, w mózgu wydziela się oksytocyna, która umacnia więzi i wzmacnia poczucie bliskości między partnerami, co zwiększa szansę na trwałość związku.

Wg niektórych specjalistów, orgazm może łagodzić też migrenę oraz bóle menstruacyjne).

Skurcze występujące podczas szczytu, mogą zredukować zakrzepy krwi, tworzące się podczas okresu i przynieść tym samym ulgę. Do tego warto dodać, że zmniejsza bóle reumatyczne i wzmacnia nasz system odpornościowy.

3.1. Orgazm a kalorie

Wartym uwagi jest fakt, że seks jest również wysiłkiem fizycznym, zdecydowanie najprzyjemniejszym. Podczas orgazmu spalasz około 110 kalorii, a to nie jest mało.

Do tego należy doliczyć sam stosunek, podczas którego, zależnie od pozycji, jaką przybraliście, spalasz od 100 do nawet 260 kalorii. Doliczając spalanie kalorii podczas pocałunku (około 60), podczas jednego stosunku możesz spalić nawet 400 kalorii.

Jak widać, oprócz szeregu innych korzyści, również możesz zadbać o szczupłą sylwetkę.

4. Orgazm podczas każdego stosunku

Dość trudno jest monitorować dane dotyczące szczytowania. Specjaliści swoje wnioski opierają na danych pochodzących z ankiet. W 2009 roku po kierunkiem prof. Zbigniew Izdebskiego zostały przeprowadzone badania statystyczne. Wynika z nich, że ponad połowa respondentów deklaruje orgazm podczas każdego stosunku.

Odpowiedzi udzielane były przez internautów. O ile w przypadku płci męskiej jest to w miarę prawdopodobne, to już u kobiet wynik może rodzić wątpliwości. Prawdopodobne jest, że uporczywe twierdzenie, że ma się za każdym razem orgazm wynika z presji, jaką kobiety odczuwają od swoich partnerów.

5. Kobiecy orgazm

Są różne sposoby na kobiecy orgazm. Kobieta może osiągać orgazmy w wyniku penetracji, pettingu, seksu oralnego lub analnego, stymulacji punktu G, czy też masturbacji.

Niektóre kobiety posiadają zdolność osiągnięcia orgazmu bez pobudzania narządów płciowych, przez pieszczoty piersi lub na drodze fantazji erotycznych.

Orgazm u kobiet jest warunkowany nie tylko przez czynniki fizjologiczne, ale również psychiczne. Jest zależny od zaufania kobiety do partnera, od atmosfery, a także od jej poczucia własnej wartości.

Kobiety mniej pewne siebie i nie akceptujące swojego ciała, mogą mieć problemy z przeżywaniem orgazmu, ponieważ ich ukryte kompleksy blokują im bodźce dawane przez mężczyznę.

Pełnię satysfakcji seksualnej kobiety osiągają zwykle po 30. roku życia. Znają już dość dobrze swoje ciało i mają świadomość, co przynosi im przyjemność.

Poznanie własnego ciała jest kolejnym krokiem do osiągania satysfakcji seksualnej. Seksuolodzy radzą kobietom, dla których problemem jest osiągnięcie orgazmu, aby dotykały swojego ciała. W ten sposób odkryją, jaki rodzaj stymulacji sprawia im największą przyjemność.

Początkowo najlepiej skupić się na łechtaczce, gdyż jej stymulacja pozwala najłatwiej uzyskać orgazm. Miejsce to może również pobudzać partner podczas stosunku płciowego.

5.1. Etapy orgazmu u kobiet

Orgazm u kobiet jest głębokim doznaniem, do którego prowadzi kilka etapów:

  • etap podniecenia - brodawki sutkowe wydłużają się do około 1 centymetra, piersi się powiększają, wzrasta napięcie mięśni pochwy, nabrzmiewa żołądź łechtaczki, akcja serca przyspiesza, skóra staje się zaróżowiona, ciśnienie krwi zwiększa się, w pochwie pojawia się płyn lubrykacyjny, powiększają się i rozchylają wargi sromowe, pochwa wydłuża się, a jej ścianki ciemnieją, wrażliwość macicy wzrasta,
  • etap plateau - objętość piersi w dalszym ciągu rośnie, skóra jeszcze bardziej różowieje, otoczki sutkowe stają się przekrwione, wzrasta napięcie mięśniowe całego ciała, akcja serca znów przyspiesza, zwiększa się rytm oddechu, łechtaczka zmienia swoje położenie, ujście pochwy zostaje zwilżone,
  • etap orgazmu - całe ciało obejmuje rumieniec, poszczególne grupy mięśniowe ciała doznają skurczy, kurczą się też mięśnie zwieracza odbytu, wzrasta ciśnienie krwi i rytm oddychania, skurcze pochwy są odczuwalne co 0.8 sekund, powtarzają się do około 12 razy, trzon macicy również się kurczy,
  • etap odprężenia - ustępuje obrzmienie piersi, zanika rumieniec, napięcie układu mięśniowego zmniejsza się, ciśnienie wraca do normy, akcja serca spowalnia, oddech się uspokaja, w ciągu 10-15 minut pochwa wraca do normy, zaś wargi sromowe po 20-30 minutach osiągają swój normalny wygląd.

6. Rodzaje orgazmu u kobiet

Zygmunt Freud dokonał podziału na orgazm pochwowy i łechtaczkowy. Wg jego teorii pochwowy jest dojrzalszy, łechtaczkowy zaś jest typowy dla młodych kobiet, infantylny. Teorie tego psychoanalityka wielokrotnie były krytykowane przez feministyczne środowiska.

Wg dzisiejszej wiedzy wiemy, że nie istnieje podział na orgazm łechtaczkowy i pochwowy - orgazm kobiecy zawsze ma swoje źródło w stymulacji łechtaczki, gdyż organ ten ma połączenie z receptorami nerwowymi znajdującymi się w pochwie.

Drażnienie ścian pochwy wyzwala orgazm łechtaczkowy. Co ciekawsze ostatnie badania naukowe dowodzą, że jej rozmiary są dużo większe niż widoczna jej zewnętrzna część. Płynie z tego prosty wniosek - nie ma orgazmu bez udziału łechtaczki.

Dziś wiadomo, że wszystkie orgazmy są wspaniałe, a naukowcy "odkryli" jeszcze wiele innych jego rodzajów:

  • długotrwały- trwający powyżej 30 minut,
  • mieszany (złożony) - jednocześnie pobudzanych jest kilka ognisk zmysłowych,
  • sadomasochistyczny - przeżywany przez kochanków, którzy uprawiają ten rodzaj seksu,
  • lokalny - wyzwolony przez pobudzanie jednego miejsca,
  • wyobrażeniowy (psychogenny) - osiągany wyłącznie na drodze psychicznego pobudzenia,
  • mistyczny - osiągany po długotrwałym treningu mistyki seksualnej i kontemplacji,
  • tantryczny - osiągany przez uczniów sztuki tantrycznej, w wyniku długotrwałych ćwiczeń obojgu partnerów; może być osiągnięty tylko przez silna koncentrację,
  • farmakologiczny - pojawia się bez stymulacji zmysłowej, pojawia się w skutek działania środków pobudzających,
  • wielokrotny - pozwala na przeżywanie kilku orgazmów podczas jednego aktu seksualnego lub masturbacji,
  • afektywny - przeżywany w stanach silnych emocji, nie mających związku z seksem,
  • bolesny - rzadko spotykany, wymaga leczenia,
  • ekstatyczny - ciężko go opisać, może pojawić się raz lub kilka razy w życiu.

7. Problemy ze szczytowaniem

Choć teoretycznie każda kobieta wie co to orgazm, to niestety dla niektórych nie jest on oczywistością. Niektórym orgazm wcale nie przychodzi łatwo, a jeśli już – to najszybciej w wyniku fantazji erotycznej i masturbacji.

Eksplozja emocji u kobiety wywołana penetracją pochwy przez mężczyznę czasami jest trudna do osiągnięcia.

Przyczyn problemów z osiąganiem orgazmów jest wiele: od skomplikowanej psychiki kobiet, które z seksu czynią grę emocji, myśli i prawdziwych uczuć, po anatomiczne zawiłości.

Najbardziej wrażliwą na bodźce seksualne częścią ciała kobiet jest łechtaczka. Okazuje się, że w orgazmie pochwowym łechtaczka również spełnia niebagatelną rolę.

Jeśli łechtaczka nie jest stymulowana, to orgazm nie występuje. Łechtaczka jest połączona z pochwą, a pochwa z wargami mniejszymi, te z kolei z łechtaczką. Wszystkie razem są połączone wielką siecią nerwową. To dlatego tak ciężko określić jednoznacznie przyczyny orgazmów

Kobiecy orgazm jest ważną kwestią również dla panów. Jest on niejako ich celem w czasie stosunku. Na tej podstawie budują swoje poczucie wartości jako kochanka. Niestety, takie podejście mężczyzny powoduje u kobiety dyskomfort.

Zaczyna narastać stres w związku z oczekiwaniami partnera, dla którego brak kobiecego orgazmu jest równoznaczne z nieudolnością. Dlatego dla większej liczby orgazmów u kobiety konieczne jest rozluźnienie. Dobrym rozwiązaniem jest wspólnie rozpoczęcie poszukiwań sposobów na kobiecy orgazm.

Warto wiedzieć, że:

  • około 60-80 procent kobiety orgazm osiąga tylko i wyłącznie w skutek pobudzania łechtaczki,
  • mniej więcej 20-30 procent kobiet osiąga orgazm przez stosunek seksualny,
  • około 4 procent doznaje orgazmu przez drażnienie brodawek sutkowych,
  • około 3 procent pań przeżywa orgazm poprzez wyobrażenia i fantazje seksualne,
  • około 1 procent kobiet dochodzi do orgazmu w skutek drażnienia mięśnia łonowo-guzicznego oraz przestrzeni Grafenberga.

8. Orgazm u mężczyzn

Porównując orgazm męski z kobiecym, zakres stymulacji seksualnej, który prowadzi do orgazmu jest znacznie mniejszy, ponieważ podstawową formą jest stymulacja penisa.

Wielu mężczyzn najintensywniej odczuwa wszystko tuż przed samym wytryskiem, zaś sam w sobie orgazm jest obojętny lub ich drażni.

U innym mężczyzn najsilniejsze odczucia towarzyszą wytryskowi. Panuje powszechne przekonanie, że orgazm, w przeciwieństwie do kobiet, mężczyznom został dany naturalnie. Nie do końca jest to prawda, ponieważ u panów udane orgazmy również wymagają wprawy i doświadczenia.

8.1. Etapy orgazmu u mężczyzn

  • Faza podniecenia - członek stopniowo przechodzi do wzwodu, narasta napięcie mięśni międzyżebrowych oraz mięśni brzucha, powrózek nasienny się skraca, częściowo unosząc jądra, przyspiesza się oddech, ciśnienie krwi zwiększa się, przyspiesza akcja serca, u niektórych mężczyzn dochodzi do erekcji brodawek sutkowych,
  • Faza plateau - pojawia się wysypka, głównie na podbrzuszu, następuje znaczny wzrost napięcia mięśniowego, przyspiesza akcja serca, zwiększa się ciśnienie, obwód członka przy krawędzi żołędzi zwiększa się, czasem zmienia się także jego barwa, powiększone jądra unoszą się w górę ku kroczu, pojawia się śluz, mogący zwierać w sobie plemniki,
  • Faza orgazmu - wysypka na ciele zwiększa się, następują skurcze grup mięśniowych, częstotliwość oddechu wzrasta, rośnie ciśnienie krwi i akcja serca, cewce moczowej penisa występują skurcze co 0.8 sek, słabnące stopniowo, co jest związane z wypychaniem na zewnątrz nasienia. Pierwsze porcje spermy są wyrzucane nawet w odległości 30 do 60 centymetrów, jeśli członek nie jest w pochwie,
  • Faza odprężenia - erekcja sutków ustaje, podobnie jak napięcie układu mięśniowego i wysypka, oddech wraca do normy, ciśnienie i akcja serca również, penis zmniejsza się, jądra opadają.

9. Jak osiągnąć orgazm?

Jak osiągnąć orgazm? Wiele kobiet i mężczyzn zadaje sobie to pytanie. Jeśli nie możesz osiągnąć szczytu z partnerem, pomocne mogą okazać się ćwiczenia, dzięki którym na początek możesz przeżyć ten stan samemu.

Gdy dowiesz się, co najbardziej cię podnieca, łatwiej będzie nauczyć tego partnera. Fizjologiczny brak orgazmu to niezwykle rzadka przypadłość. W zasadzie każda kobieta jest zdolna do przeżywania najwyższej przyjemności.

Autorka wielu poradników na temat seksu, Sandra Crain Bakos przekonuje, że każda kobieta, niezależnie od statusu związku, powinna przeżyć co najmniej jeden orgazm w ciągu dnia.

Dobrze jest poznać własne czułe miejsca, jak łechtaczka czy punkt G - miękką tkankę, która znajduje się na przedniej ścianie pochwy, poniżej ujścia cewki moczowej.

Do tego rodzaju punktów można zaliczyć również sferę AFE, czyli niewielki fałd skóry u szczytu pochwy, w pobliżu szyjki macicy; oraz punkt U (mały obszar nad ujściem cewki moczowej, tuż nad łechtaczką).

Można spróbować masturbacji w wannie, wykorzystując strumień wody z słuchawki lub kranu. Zmiana nasilenia strumienia i temperatury pozwoli dodatkowo zwiększyć doznania.

W wolnej chwili można ćwiczyć mięśnie uda, zaciskając je z jednoczesnym napinaniem mięśni miednicy (mięsień łonowo-guziczny).

Mięśnie miednicy możemy wzmacniać także podczas tańca - w rytm muzyki wykonuj krążenie bioder, wypychając je do tyłu i do przodu, stając na palcach i przechodząc na pięty.

Warto też ćwiczyć jogę. Znajduję się w niej mnóstwo ćwiczeń, które mają na celu ułatwienie osiągnięcia orgazmu. Nawet pozycja kwiatu lotosu, w połączeniu z głębokimi wdechami i wydechami może sprzyjać dojściu na szczyt.

W osiąganiu orgazmu z partnerem, właściwie każda pozycja może być orgazmiczna, jednak niektóre mogą być bardziej sprzyjające. Jeśli pozycja na jeźdźca (kowbojska) jest dla ciebie wygodna, być może właśnie ta doprowadzi cię na sam szczyt.

Aby wybrać dla siebie optymalną pozycję, warto się zastanowić, w której z nich najłatwiej przychodzi ci napinanie i rozluźnianie mięśnia łonowo-guzicznego. Jeśli ją wybierzesz, oznacza to, że właśnie w niej możesz osiągnąć wspaniały orgazm.

Dla wielu kobiet najlepsza będzie pozycja misjonarska, z podciągniętymi wysoko do klatki piersiowej nogami. Ulubione i sprawdzone pozycje mogą się jednak po jakimś czasie znudzić, dobrze jest wtedy spróbować czegoś innego.

Podczas stosunku możesz stymulować się samodzielnie, lub poprosić partnera, aby to robił. Jeżeli nie czujesz się w takiej sytuacji komfortowo, możesz wziąć partnera za rękę i go poprowadzić.

Można też zastosować dość sprawdzony sposób - kiedy jesteście spleceni, pomiędzy wasze ciała wsuń dwa palce ułożone w kształt litery V. Jeśli umieścisz je po bokach łechtaczki, doprowadzisz do jej stymulacji, kiedy partner będzie się w tobie poruszał.

Do penetracji i stymulacji wykorzystujcie wszystkie części ciała, które w tym celu mogą być wykorzystywane, nie bójcie się ponieść fantazji. Po osiągnięciu orgazmu wcale nie musisz na nim poprzestawać. Spróbuj sobie wyobrazić, jak dochodzisz kolejny raz, być może właśnie tak się stanie.

Przez lata pokutował mit o dwóch rodzajach orgazmu u kobiet. Rozróżniano orgazm łechtaczkowy i pochwowy. W rzeczywistości orgazm pochwowy również polega na stymulacji łechtaczki, która jest znacznie bardziej rozbudowana, niż dawniej sądzono.

Kobieta może również finiszować w trakcie seksu analnego lub dzięki stymulacji sutków. Bardzo ważny u kobiet jest komfort psychiczny, a nie tylko samo fizyczne zadowolenie.

Często świadomość własnego ciała, a zarazem jego akceptacja przychodzi wraz z wiekiem. Dlatego wiele kobiet przyznaje się do największej satysfakcji z seksu dopiero po 30. roku życia.

Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze