Sperma – prędkość wytrysku, smak spermy, ilość plemników w nasieniu
Sperma to płynna wydzielina o mlecznym zabarwieniu, która produkowana jest w męskich narządach płciowych. Wydostaje się ona przez cewkę moczową w szczytowym momencie podniecenia seksualnego. Z uwagi na znajdujące się w niej plemniki, pełni między innymi funkcję rozrodczą. Jakie jeszcze właściwości ma sperma? Ile plemników jest w jednym wytrysku? Jak powstaje nasienie męskie?
- 1. Czym jest sperma?
- 2. Skład spermy
- 3. Jak powstaje sperma?
- 4. Właściwości zdrowotne spermy
- 5. Od czego zależy jakość spermy?
- 5.1. Od czego zależy kolor spermy?
- 5.2. Jak zwiększyć wytrysk?
- 6. Badanie nasienia (spermiogram)
- 7. Banki spermy
- 8. Alergia na spermę
- 9. Ciekawostki na temat spermy
- 9.1. Prędkość wytrysku
- 9.2. Smak spermy
- 9.3. Ilość plemników w jednym wytrysku
1. Czym jest sperma?
Sperma to inaczej męskie nasienie, składające się z zawiesiny plemników oraz części płynnej. Jest ona końcowym produktem układu rozrodczego mężczyzn. Wydzielina ta uwalniana jest przez cewkę moczową podczas wytrysku, czyli ejakulacji. Porcja nasienia, która wydzielona zostaje w czasie wytrysku to ejakulat.
Ile nasienia produkuje mężczyzna? Zwykle w czasie ejakulacji organizm mężczyzny produkuje średnio ok. 5 ml spermy. Jednak jej ilość pojawiająca się przy wytrysku jest kwestią bardzo indywidualną, może być zarówno mniejsza, jak i większa.
2. Skład spermy
Skład nasienia jest dość zróżnicowany. Oczywiście najważniejszym składnikiem w nasieniu męskim są plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Jednak w rzeczywistości stanowią one naprawdę mały odsetek całej objętości nasienia. Płynnym nośnikiem plemników jest wydzielina gruczołów dodatkowych. Z czego powstaje nasienie?
Głównym składnikiem spermy jest woda, jednak znajduje się w niej również wiele innych składników. W skład spermy wchodzi przede wszystkim białko, ponadto znajdziemy w nim również fruktozę i glukozę. Sperma to również źródło mikroelementów, takich jak potas, sód, chlorek, wapń, magnez i cynk.
Te liczne składniki spermy są niezbędne do przeżycia plemników – zapewniają im ochronę i odpowiednie środowisko w drogach rodnych kobiety.
3. Jak powstaje sperma?
Sperma wytwarzana jest w męskich narządach rozrodczych. Produkcja spermy trwa ok. 2-3 miesięcy (dojrzewanie plemników to ok. 72-74 dni). Na początku nasienie tworzy się w jądrach, skąd przechodzi do najądrzy, potem nasieniowodów i pęcherzyków nasiennych. Na kolejnym etapie sperma miesza się z wydzieliną prostaty i gruczołów opuszkowo-cewkowych.
Wytrysk spermy uwalniany jest poprzez cewkę moczową. Do wytrysku dochodzi, kiedy mężczyzna osiąga wystarczający poziom stymulacji podczas masturbacji czy stosunku płciowego.
4. Właściwości zdrowotne spermy
Coraz częściej mówi się o tym, że męskie nasienie posiada cudowne właściwości lecznicze. Badania dowodzą, że sperma może poprawiać humor kobietom oraz w pewnym stopniu zastąpić leki antydepresyjne. Według naukowców lepiej niż czekolada humor poprawia stosunek z ukochanym partnerem.
Dlaczego sperma wpływa na kobietę? Dzieje się tak, ponieważ oprócz plemników sperma zawiera testosteron, który podnosi libido u kobiet, poprawia samopoczucie i przywraca siły witalne. Kluczowa jest jednak radość z kontaktu seksualnego i budująca się więź – spożywanie spermy wzmacnia intymność między partnerami.
W męskim nasieniu znajduje się dużo niezbędnych dla zdrowia pierwiastków, składników, wartości odżywczych. Spermę docenia się przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym. Uważa się, że wpływ spermy na cerę jest bardzo korzystny. Jakie są kosmetyczne właściwości spermy?
Sperma ma działanie przeciwzmarszczkowe, co zostało wykorzystane w kosmetyce do produkowania drogich kremów do twarzy dla kobiet. Dzięki sperminie (związkowi chemicznemu o silnych właściwościach przeciwzapalnych) zawartej w nasieniu możliwa jest redukcja zmarszczek nawet o 20 procent.
Nasienie może okazać się pomocne także przy wywoływaniu porodu. Zawarte w spermie prostaglandyny powodują dojrzewanie szyjki macicy i występowanie skurczy. Dlatego też w niektórych przypadkach sperma może być czynnikiem indukującym akcję porodową.
5. Od czego zależy jakość spermy?
Na produkcję nasienia wpływa zarówno stan zdrowia mężczyzny, jak i jego zwyczaje żywieniowe.
Niekorzystnie na jakość spermy wpływają przede wszystkim:
- niewłaściwa dieta,
- nałogi,
- brak aktywności fizycznej,
- przegrzewanie jąder,
- stosowanie środków hormonalnych.
Kolejny czynnik to stres, który również wpływa na jakość nasienia. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na to, że mężczyźni, którzy są wystawieni na więcej niż dwa czynniki stresujące, mają mniejszą ilość plemników spermy w porównaniu do mężczyzn, którzy rzadko doświadczają sytuacji stresujących.
Na jakość nasienia wpływają również przyjmowane leki. Niektóre wyroby farmaceutyczne wpływają nie tylko na jakość spermy, ale również na płodność mężczyzny. Niektóre z nich mogą całkowicie ją zniszczyć. Mowa tutaj przede wszystkim o mocnych środkach chemioterapeutycznych, podawanych pacjentom chorym na nowotwory. Na jakość spermy wpływają także przebyte infekcje oraz choroby.
5.1. Od czego zależy kolor spermy?
Uważa się, że prawidłowy kolor spermy jest biały, perłowo-szary lub nawet leciutko żółtawy, jednak nie zawsze. Na barwę ma wpływ dieta i ewentualne choroby. Czasem sperma ma dziwny kolor, np. żółty, zielony, a czasem nawet czerwony. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem, bowiem może to wskazywać na stany patologiczne.
Co mogą oznaczać inne kolory spermy?
- Zielona sperma – może oznaczać zakażenie rzeżączką. Zielony kolor nasienia może świadczyć też o problemach z prostatą (np. zapalenie gruczołu krokowego). Wówczas u mężczyzny obserwuje się także inne niepokojące objawy, jak np. bolesny wytrysk.
- Brązowe nasienie lub czerwona sperma – ciemny kolor spermy może sygnalizować krwawienie w układzie rozrodczym mężczyzny. Różowa sperma wskazuje na krwawienia świeże. Krew w płynie nasiennym może być wynikiem stanu zapalnego, ale też podrażnienia czy urazu.
- Żółta sperma – intensywnie żółte nasienie może wskazywać na infekcję w obrębie narządów płciowych.
- Przezroczysta sperma – przezroczysty kolor spermy może wskazywać na zbyt krótkie odstępy czasu pomiędzy wytryskami.
Oprócz barwy zmianie może ulegać także konsystencja spermy. Zdrowa sperma ma galaretowatą konsystencję. Od czego zależy gęstość spermy? Może wpływać na nią między innymi nawodnienie organizmu, wiek oraz stan zdrowia.
Czy istnieje jakaś zależność między konsystencją spermy a płodnością? Utrzymujące się długo, bardzo wodniste nasienie, może wskazywać na zmniejszoną ilość plemników zdolnych do zapłodnienia. Wówczas warto wykonać odpowiednie badania w tym kierunku.
5.2. Jak zwiększyć wytrysk?
Objętość ejakulacji jest bardzo zróżnicowana i zależna od wielu czynników. Od czego zależy ilość spermy? W dużym stopniu mają na nią wpływ uwarunkowania genetyczne, ale także częstotliwość stosunków. Czy istnieje zależność między ilością spermy a wiekiem? Otóż wraz z wiekiem mężczyzny, produkcja nasienia spada w naturalny sposób.
Jak poprawić ilość spermy? W jednym wytrysku może znaleźć się od 2 do 6 ml spermy. Jest kilka sposobów, aby zwiększyć ilość nasienia. Jednym z nich jest zadbanie o siebie, czyli rzucenie palenia, zdrowe odżywianie się, rzadsze uprawianie seksu i podejmowanie aktywności fizycznej. Na rynku dostępne są także preparaty, wpływające na większą ilość spermy. Tabletki na zwiększenie ilości spermy pomagają także poprawić jej ogólną jakość.
Co robić gdy nasienia jest za mało?
Zbyt mała ilość spermy to hipospermia. Mówi się o niej, gdy objętość nasienia wynosi od 0,5 do 2 ml. Sperma przy wytrysku w mniejszej ilości niż zwykle, może być konsekwencją zbyt wielu stosunków w krótkim czasie, które były zakończone wytryskiem. Z kolei, gdy objętość ejakulatu przekracza 6 ml mówi się o hiperspermii, jest to nadprodukcja spermy.
Jeśli nieprawidłowości (mało spermy, nadmiar nasienia) utrzymują się dłużej, należy je skonsultować z lekarzem. Prawidłową ilość ejakulatu zwykle ustala się na podstawie badania, jakim jest spermiogram.
6. Badanie nasienia (spermiogram)
Badaniem, które pozwala określić jakość nasienia mężczyzny jest spermiogram (inaczej seminogram). Jest ono jednym z podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce niepłodności u mężczyzn. Pozwala na ocenę plemników oraz wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych. Wskazaniem do badania są podejrzenia zaburzeń produkcji plemników.
Badanie umożliwia analizę:
- parametrów nasienia (objętość wytrysku, lepkość gęstość, upłynnienie i pH),
- wyglądu spermy (barwa, stopień zmętnienia),
- liczby plemników w nasieniu oraz w 1 ml ejakulatu,
- żywotności i ruchliwości plemników.
Nasienie zwykle uzyskiwane jest w wyniku masturbacji. Oddaje się je do sterylnego pojemnika, a następnie przekazuje do badania. Czas oczekiwania na wynik zależny jest od wybranej kliniki. Z reguły wynosi ok. 4 dni roboczych.
7. Banki spermy
Wiele par z przyczyn biologicznych nie może mieć własnego potomstwa. Wówczas szansą na dziecko może być skorzystanie z materiału rozrodczego anonimowych dawców. Do przechowywania męskiego nasienia służą banki spermy.
Materiał przyjmowany do banków nasienia musi odznaczać się odpowiednią jakością. Dlatego też kandydaci na dawców muszą spełniać określone warunki dotyczące wieku, wykształcenia oraz odpowiednich parametrów nasienia. Ponadto kandydatom wykonuje się też badania genetyczne w zakresie ukrytego nosicielstwa najczęściej występujących nieprawidłowości.
Dawcę dobiera się zwykle w oparciu o cechy genetyczne i fenotypowe, najbardziej odpowiadające przyszłym rodzicom, jak chociażby grupa krwi, czy kolor oczu.
8. Alergia na spermę
Alergia na spermę dotyka ok. 12 procent populacji kobiet na całym świecie. W jaki sposób się objawia? W większości przypadków u alergików pojawia się świąd skóry i wysypka, a czasem nawet wstrząs anafilaktyczny. Najczęściej alergia na spermę wiąże się z pieczeniem w pochwie.
Co ciekawe, problem ten nie dotyczy wyłącznie płci pięknej. Alergia na spermę spotyka również mężczyzn i wówczas reakcja ma miejsce zaraz po wytrysku. Reakcja alergiczna u mężczyzn zazwyczaj trwa od kilku godzin do nawet kilku dni.
9. Ciekawostki na temat spermy
Temat męskiego nasienia jest bardzo obszerny. Choć wielu mężczyznom często wydaje się, że o spermie wiedzą już wszystko, to jednak istnieje kilka zadziwiających faktów, które mogą ich zaskoczyć.
9.1. Prędkość wytrysku
To nie zadanie z fizyki, ale jedno z częściej zadawanych pytań. Pewnie część osób słyszała o makabrycznych opowieściach o oślepianiu partnerek w czasie seksu oralnego. To raczej nikomu nie grozi, choć sperma podczas wytrysku osiąga prędkość 45 km/h, czyli prawie tyle samo, co ograniczenie prędkości dla samochodów w terenie zabudowanym.
Rekordzista mógł wytrysnąć na 5,5 metra, czyli idąc porównaniami motoryzacyjnymi, na długość busa dostawczego. Ten sam człowiek stał się rekordzistą w prędkości, jaką osiągnęła sperma podczas ejakulacji, teraz rekord wynosi 70 km/h. Dostanie się nasienia do oka partnerki, rzeczywiście może być bolesne i nieprzyjemne, ale nie z powodu siły wytrysku.
9.2. Smak spermy
Smak spermy zależy od diety, jaką preferuje mężczyzna, dieta mięsna powoduje kwaskowatość spermy, owocowa ze słynnym ananasem nadaje nasieniu słodki smak. Naukowcy przeprowadzili badania mające na celu określenie smaku spermy. Kobiety porównywały jej smak do sera Brie, środka czyszczącego Ajax, zgniłych jaj i brudnych skarpet. Według mężczyzn, również pytanych w tym samym badaniu, ich nasienie smakuje jak kawior lub migdały, widać mają lepsze mniemanie o spermie niż kobiety.
Warto pamiętać, że na smak nasienia wpływ może mieć stan zdrowia mężczyzny (np. infekcje układu moczowo-płciowego czy poziom dbałości o higienę).
9.3. Ilość plemników w jednym wytrysku
W jednej łyżeczce spermy jest 200 do nawet 500 milionów plemników. Wydaje się, że to bardzo dużo, ale człowiek nie jest rekordzistą. W świecie zwierząt, np. u samców świni, przy jednorazowym wytrysku ilość plemników w spermie wynosi 8 miliardów.
Podczas całego życia mężczyzna ma ok. 7200 wytrysków, podczas ejakulacji wydziela się ok. 5 mililitrów spermy (około łyżeczki), co daje mniej więcej 500 milionów plemników. Wszystko zależy od warunków panujących w pochwie, niektóre źródła podają, że plemniki mogą przetrwać nawet do 7 dni, aczkolwiek wydaje się to mało prawdopodobne.
Przyjmuje się, że w sprzyjających warunkach mogą przetrwać 72 godziny, czyli 3 dni. Plemniki, które zamiast w pochwie wylądowały na prześcieradle, palcach, ręczniku czy jakimkolwiek innym przedmiocie codziennego użytku umierają niemal od razu. Gdyby jednak trafiły do odpowiednio wilgotnego i ciepłego miejsca (37 stopni Celsjusza), mogłyby przetrwać 18 godzin.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.