Przejdź na WP

Sperma - właściwości, smak, cechy plemników

Wokół seksu i męskiej spermy narosło dużo mitów, niedomówień, wręcz niesamowitych bajek. Każdy ma pytania, które wstydzi się zadać w obawie przed posądzeniem go o brak elementarnej wiedzy lub zboczenie.

Zobacz film: "Jakość polskiego plemnika"

spis treści

1. Sperma - charakterystyka

Głównym składnikiem spermy jest woda, jednak w składzie spermy znajduje się również wiele innych składników. W skład spermy wchodzi przede wszystkim białko. Ponadto w składzie spermy znajdziemy również fruktozę i glukozę. Sperma to również źródło mikroelementów. W skład spermy wchodzi również potas, sód, chlorek, wapń, magnez i cynk.

Sperma ma kolor perłowo-szary. Jednak nie zawsze. Kolor spermy zależy od diety oraz różnych chorób. Czasem sperma zmienia kolor na żółty, zielony, a czasem nawet czerwony. Jeśli kolor spermy nagle zmienia się, warto udać się do lekarza.

W jednym wytrysku znajduje się ok. 2-6 ml spermy. Jednak jest kilka sposobów, aby zwiększyć ilość spermy. Zastanawiając się jak zwiększyć ilość spermy, warto poszukać wskazówek w internecie. Jednym sposobem na to, jak zwiększyć ilość plemników jest rzucenie palenia, zadbanie o odpowiednią temperaturę, unikać alkoholu, zdrowo się odżywiać i rzadziej uprawiać seks.

Jeśli mała ilość nasienia nie jest naszym problemem. Możemy oddać nasienie do banku nasienia. Bank nasienia to miejsce, w którym mężczyźni odpłatnie lub też nie oferują swoje nasienie innym. Z usług banków nasienia korzystają zarówno osoby samotne pragnące dziecka, jak i pary, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą mieć dzieci.

2. Sperma - prędkość wytrysku

To nie zadanie z fizyki, ale jedno z częściej zadawanych pytań. Pewnie część osób słyszała o makabrycznych opowieściach rodem z krypty o oślepianiu partnerek w czasie seksu oralnego. Spokojnie, to raczej nikomu nie grozi, choć sperma podczas wytrysku osiąga prędkość 45 km/h, czyli prawie tyle samo, co ograniczenie prędkości dla samochodów w terenie zabudowanym. Rekordzista mógł wytrysnąć na 5,5 metra, czyli idąc porównaniami motoryzacyjnymi, na długość busa dostawczego. Ten sam człowiek stał się rekordzistą w prędkości, jaką osiągnęła sperma podczas ejakulacji. Teraz rekord wynosi 70 km/h. Dostanie się nasienia do oka partnerki rzeczywiście może być bolesne i nieprzyjemne, ale nie z powodu siły wytrysku.

3. Sperma - smak

Otóż zależy to od diety, jaką preferuje mężczyzna, dieta mięsna powoduje kwaskowatość spermy, owocowa ze słynnym ananasem nadaje nasieniu słodki smak. Naukowcy przeprowadzili badania mające na celu określenie smaku spermy. Kobiety porównywały jej smak do sera Brie, środka czyszczącego Ajax, zgniłych jaj i brudnych skarpet. Według mężczyzn, również pytanych w tym samym badaniu, ich nasienie smakuje jak kawior lub migdały, widać mają lepsze mniemanie o swojej spermie niż kobiety. Warto pamiętać, że na smak nasienia wpływ może mieć stan zdrowia mężczyzny (np. infekcje układu moczowo-płciowego) czy poziom dbałości o higienę.

4. Sperma - plemniki

W jednej łyżeczce spermy jest 200 do nawet 500 milionów plemników. Wydaje się, że to bardzo dużo, ale człowiek nie jest rekordzistą w świecie zwierząt, np. samiec świni przy jednorazowym wytrysku wystrzela 8 miliardów plemników. Podczas całego życia mężczyzna ma około 7200 wytrysków, podczas ejakulacji wydziela się około 5 mililitrów spermy (około łyżeczki), co daje mniej więcej 500 milionów plemników.

Wszystko zależy od warunków panujących w pochwie, niektóre źródła podają, że plemniki mogą przetrwać nawet do 7 dni, aczkolwiek wydaje się to mało prawdopodobne. Przyjmuje się, że w sprzyjających warunkach mogą przetrwać 72 godziny, czyli 3 dni. Plemniki, które zamiast w pochwie wylądowały na prześcieradle, palcach, ręczniku czy jakimkolwiek innym przedmiocie codziennego użytku, umierają niemal od razu. Gdyby jednak trafiły do odpowiednio wilgotnego i ciepłego miejsca (37 stopni Celsjusza), mogłyby przetrwać 18 godzin.

5. Sperma - lek na całe zło?

Badania dowodzą, że sperma może poprawiać humor kobietom oraz w pewnym stopniu zastąpić leki antydepresyjne. Według naukowców lepiej niż czekolada humor poprawi stosunek z ukochanym parterem. Dzieje się tak, ponieważ nasienie oprócz plemników zawiera testosteron, które podnosi libido u kobiet, poprawia samopoczucie i przywraca siły witalne. Kluczowa jest jednak radość z kontaktu seksualnego i więź budująca się między partnerami.

Sperma także ma działanie przeciwzmarszczkowe, co zostało wykorzystane w kosmetyce do produkowania drogich kremów do twarzy dla kobiet. Dzięki sperminie zawartej w nasieniu możliwa jest redukcja zmarszczek nawet o 20 proc.

Sperma pewnie kryje jeszcze niejedną ciekawostkę, tak samo jak ludzkie ciało, nie jest jeszcze do końca poznana. Nie ma co się wstydzić, bo przecież kto pyta, nie błądzi.

Zobacz też: Czy ludzkość czeka zagłada? Plemniki wymierają

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy