Trwa ładowanie...

Orlistat – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, możliwe skutki uboczne

 Katarzyna Kurek
05.04.2023 09:13
Orlistat stosuje się w leczeniu otyłości i nadwagi
Orlistat stosuje się w leczeniu otyłości i nadwagi (Adobe Stock)

Orlistat, czyli tetrahydrolipostatyna, to organiczny związek chemiczny, który hamuje wchłanianie tłuszczów z pożywienia. Wykorzystywany jest w leczeniu otyłości i nadwagi, połączonym z dietą niskokaloryczną. Jak działa orlistat? Jak dawkować lek? Jakie działania niepożądane może powodować?

spis treści

1. Co to jest orlistat?

Orlistat to organiczny związek chemiczny stosowany w leczeniu otyłości u osób dorosłych. Mechanizm działania substancji sprowadza się do hamowania działania lipaz żołądkowo-jelitowych. Co zmniejsza wchłanianie tłuszczów i ilość dostarczanych do organizmu kalorii.

Leki zawierające orlistat wspomagają redukcję masy ciała. Żeby jednak kuracja przyniosła pożądane efekty, orlistat powinien być połączony z umiarkowanie niskokaloryczną dietą. Podczas przyjmowania leku wskazane jest także utrzymywanie aktywności fizycznej, dobranej indywidualnie do danego pacjenta.

Zobacz film: "Miała 7 lat i myśli samobójcze. "Zaganiali mnie w kozi róg i bili""

Czy można kupić orlistat bez recepty? Leki zawierające tę substancję czynną, które były dostępne na polskim rynku to m.in. Xenical, Alli, Orlistat. Niektóre z nich zostały wycofane. Orlistat obecnie dostępny jest w sprzedaży pod nazwą Xenical i wydawany jest tylko na receptę.

2. Orlistat – wskazania do stosowania leku

Kiedy stosować orlistat? Tabletki z tą substancją czynną przyjmuje się w leczeniu otyłości u pacjentów, u których wskaźnik masy ciała BMI >=30 kg/m2. Lek w określonych przypadkach może być stosowany także u osób z nadwagą z BMI >=28 kg/m2. Preparaty nie powinny być jednak przyjmowane przez osoby, u których wskaźnik masy ciała BMI jest niższy niż 28 kg/m2.

Orlistat może być stosowany także do utrzymania utraconej masy ciała u osób z otyłością i w celu zapobiegania jej nawrotom.

3. Orlistat – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest:

Orlistat nie powinien być stosowany u dzieci, młodzieży poniżej 18 lat i kobiet w ciąży.

Należy także poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, gdyż orlistat może zmieniać działanie:

Leczenie orlistatem może także wpływać na wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Dlatego też w niektórych przypadkach lekarz może zalecić także przyjmowanie preparatów wielowitaminowych.

Ponadto u pacjentek, u których w trakcie terapii występują ciężkie biegunki, a które stosują doustne środki antykoncepcyjne, zaleca się także dodatkowe metody antykoncepcji.

4. Orlistat – dawkowanie leku

Orlistat stosuje się w ciągu godziny od spożycia każdego głównego posiłku, zawierającego tłuszcz. Jeśli posiłek nie zawiera tłuszczu, dawkę należy pominąć. Lek stosuje się doustnie – kapsułkę należy połykać, popijając wodą.

Lek zawsze stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza. Orlistat w opinii większości lekarzy najczęściej stosuje się w następujących dawkach:

  • u pacjentów otyłych: 120 mg trzy razy na dobę,
  • u pacjentów z nadwagą: 60 mg trzy razy na dobę.

W trakcie terapii ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety o kontrolowanej zawartości kalorii, które w ok. 30 proc. powinny pochodzić z tłuszczów. Jadłospis pacjenta powinien być także bogaty w owoce i warzywa.

5. Orlistat – skutki uboczne

Działania niepożądane orlistatu dotyczą głównie przewodu pokarmowego. Wśród najczęstszych skutków ubocznych wymienia się przede wszystkim:

Nieco rzadziej u pacjentów przyjmujących orlistat pojawiają się także reakcje alergiczne, bóle odbytu, problemy z utrzymaniem stolca, nieregularne miesiączki, zmęczenie, czy choroby zębów i dziąseł.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze