Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Osteoporoza a tarczyca

Avatar placeholder
26.08.2015 11:21
Osteoporoza a tarczyca
Osteoporoza a tarczyca

Osteoporoza jest spowodowana problemami hormonalnymi i zazwyczaj występuje u kobiet. Oprócz tego, że można ja wywołać nieodpowiednią dietą i może być odziedziczona po rodzicach, badania pokazują, że także nadczynność tarczycy może sprawić, że osteoporoza zaatakuje nasze kości.

1. Tarczyca a osteoporoza

Tarczyca może utrudniać nam życie na dwa sposoby: może produkować zbyt dużo hormonów (nadczynność tarczycy) lub zbyt mało (niedoczynność tarczycy). Nadmierna ilość leków zawierających te hormony (bierze się je podczas zastępczej terapii hormonalnej np. po usunięciu tego gruczołu) także może doprowadzić do objawów towarzyszących nadczynności tarczycy.

Zbyt duża ilość hormonów tarczycowych w organizmie może sprawić, że nasze kości zaatakuje osteoporoza. Dzieje się tak dlatego, że nadmiar hormonów zwiększa wydalanie wapnia i fosforu razem z moczem lub stolcem. W organizmie pozostaje zbyt mało tych minerałów aby utrzymać odpowiednią gęstość kości. Osteoporoza sprawia, że kości stają się bardzo łamliwe, gdyż zmniejsza się ich gęstość.

2. Profilaktyka chorób tarczycy

Jeśli oprócz osteoporozy masz objawy towarzyszące nadczynności tarczycy (przypominające także menopauzę):

Zobacz film: "Ta roślina chroni przed osteoporozą i nowotworami"
  • ciągłe zmęczenie,
  • spadek masy ciała,
  • bezsenność,
  • nietolerancja wysokiej temperatury.

W takim przypadku zgłoś się na badanie hormonów tarczycy we krwi jak najszybciej. Im wcześniej to zrobisz, tym mniej minerałów zdąży zostać wypłukanych z organizmu.

W grupie ryzyka są osoby stosujące hormonalną terapię zastępczą po usunięciu tarczycy. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, regularnie badaj poziom hormonów we krwi i upewnij się, że bierzesz tylko zalecaną dawkę. Jeśli w rodzinie są osoby z osteoporozą, porozmawiaj ze swoim lekarzem o badaniu gęstości kości (to inaczej densytometria). Poziom wapnia we krwi można stwierdzić przy zwykłym badaniu krwi.

Zapobieganie osteoporozie obejmuje zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały, regularne ćwiczenia i 1500 mg wapnia dziennie. Nie są to trudne zalecenia biorąc pod uwagę, ile możemy stracić w starciu z osteoporozą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Osteoporoza u kobiet
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.