Osteoporoza a tarczyca

Osteoporoza jest spowodowana problemami hormonalnymi i zazwyczaj występuje u kobiet. Oprócz tego, że można ja wywołać nieodpowiednią dietą i może być odziedziczona po rodzicach, badania pokazują, że także nadczynność tarczycy może sprawić, że osteoporoza zaatakuje nasze kości.

Tarczyca a osteoporoza

Tarczyca może utrudniać nam życie na dwa sposoby: może produkować zbyt dużo hormonów (nadczynność tarczycy) lub zbyt mało (niedoczynność tarczycy). Nadmierna ilość leków zawierających te hormony (bierze się je podczas zastępczej terapii hormonalnej np. po usunięciu tego gruczołu) także może doprowadzić do objawów towarzyszących nadczynności tarczycy.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Zbyt duża ilość hormonów tarczycowych w organizmie może sprawić, że nasze kości zaatakuje osteoporoza. Dzieje się tak dlatego, że nadmiar hormonów zwiększa wydalanie wapnia i fosforu razem z moczem lub stolcem. W organizmie pozostaje zbyt mało tych minerałów aby utrzymać odpowiednią gęstość kości. Osteoporoza sprawia, że kości stają się bardzo łamliwe, gdyż zmniejsza się ich gęstość.

Profilaktyka chorób tarczycy

Jeśli oprócz osteoporozy masz objawy towarzyszące nadczynności tarczycy (przypominające także menopauzę):

  • ciągłe zmęczenie,
  • spadek masy ciała,
  • bezsenność,
  • nietolerancja wysokiej temperatury.

W takim przypadku zgłoś się na badanie hormonów tarczycy we krwi jak najszybciej. Im wcześniej to zrobisz, tym mniej minerałów zdąży zostać wypłukanych z organizmu.

W grupie ryzyka są osoby stosujące hormonalną terapię zastępczą po usunięciu tarczycy. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, regularnie badaj poziom hormonów we krwi i upewnij się, że bierzesz tylko zalecaną dawkę. Jeśli w rodzinie są osoby z osteoporozą, porozmawiaj ze swoim lekarzem o badaniu gęstości kości (to inaczej densytometria). Poziom wapnia we krwi można stwierdzić przy zwykłym badaniu krwi.

Zapobieganie osteoporozie obejmuje zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały, regularne ćwiczenia i 1500 mg wapnia dziennie. Nie są to trudne zalecenia biorąc pod uwagę, ile możemy stracić w starciu z osteoporozą.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Osteoporoza - klasyfikacja, diagnostyka, profilaktyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Osteoporoza - klasyfikacja, diagnostyka, profilaktyka, leczenie
Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Schorzenia tarczycy

Schorzenia tarczycy

Scyntygram gruczołu tarczowego: A - zdrowa tarczyca, B - tarczyca z chorobą Gravesa-Basedowa, C - tarczyca z chorobą Plummera, D - gruczolak toksyczny, E - zapalenie tarczycy.

Osteoporoza - klasyfikacja, diagnostyka, profilaktyka, leczenie

Osteoporoza (prezentacja edukacyjna)

Osteoporoza (prezentacja edukacyjna)

dieta bogata w wapno, aktywność fizyczna), zbudować silne i mocne kości, które pozostaną takie przez resztę naszego życia. Osteoporoza a zdrowie (...) którego doświadczą bolesnego złamania. Symptomy zależą od tego,...

Choroby i dolegliwości

Choroby, które mogą utrudniać odchudzanie. Znasz je?

Choroby, które mogą utrudniać odchudzanie. Znasz je?

narządów, a przez to posiada wiele funkcji. Jedną z nich jest regulowanie przemiany materii. Tarczyca odpowiada także za równowagę wapnia i fosforu (...) we krwi, guz kory nadnerczy lub zbyt długie przyjmowanie leków...

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Choroby, które prowadzą do otyłości i nadwagi

Choroby, które prowadzą do otyłości i nadwagi

Nadwaga i otyłość zawsze prowadzą do kłopotów ze zdrowiem. Cukrzyca typu 2, miażdżyca czy osteoporoza to tylko niektóre z nich. Bywa (...) się, że dopóki na szyi nie zauważymy charakterystycznych woli, nie mamy nawet pojęcia o jej istnieniu....

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

piersiową, a malutkimi rączkami próbuje coś chwytać. Prawie ukształtowane są płuca, trzustka i tarczyca.

Przekwitanie - objawy, leczenie dolegliwości

Co to jest menopauza? (WIDEO)

Co to jest menopauza? (WIDEO) Odtwórz wideo

przez bardzo długi czas nie jest w stanie się usamodzielnić, a w początkowym okresie życia nie jest w stanie przetrwać bez matki. Mężczyzna, który biologicznie (...) , pocenie się w nocy, atrofia pochwy; zapalenia dróg moczowych, uderzenia...

Hipotyreoza

Tarczyca - schemat

Tarczyca - schemat

Tarczyca produkuje tyroksynę nazywaną również trijodotyroniną.