Osteoporoza a tarczyca
Osteoporoza jest spowodowana problemami hormonalnymi i zazwyczaj występuje u kobiet. Oprócz tego, że można ja wywołać nieodpowiednią dietą i może być odziedziczona po rodzicach, badania pokazują, że także nadczynność tarczycy może sprawić, że osteoporoza zaatakuje nasze kości.
1. Tarczyca a osteoporoza
Tarczyca może utrudniać nam życie na dwa sposoby: może produkować zbyt dużo hormonów (nadczynność tarczycy) lub zbyt mało (niedoczynność tarczycy). Nadmierna ilość leków zawierających te hormony (bierze się je podczas zastępczej terapii hormonalnej np. po usunięciu tego gruczołu) także może doprowadzić do objawów towarzyszących nadczynności tarczycy.
Zbyt duża ilość hormonów tarczycowych w organizmie może sprawić, że nasze kości zaatakuje osteoporoza. Dzieje się tak dlatego, że nadmiar hormonów zwiększa wydalanie wapnia i fosforu razem z moczem lub stolcem. W organizmie pozostaje zbyt mało tych minerałów aby utrzymać odpowiednią gęstość kości. Osteoporoza sprawia, że kości stają się bardzo łamliwe, gdyż zmniejsza się ich gęstość.
2. Profilaktyka chorób tarczycy
Jeśli oprócz osteoporozy masz objawy towarzyszące nadczynności tarczycy (przypominające także menopauzę):
- ciągłe zmęczenie,
- spadek masy ciała,
- bezsenność,
- nietolerancja wysokiej temperatury.
W takim przypadku zgłoś się na badanie hormonów tarczycy we krwi jak najszybciej. Im wcześniej to zrobisz, tym mniej minerałów zdąży zostać wypłukanych z organizmu.
W grupie ryzyka są osoby stosujące hormonalną terapię zastępczą po usunięciu tarczycy. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, regularnie badaj poziom hormonów we krwi i upewnij się, że bierzesz tylko zalecaną dawkę. Jeśli w rodzinie są osoby z osteoporozą, porozmawiaj ze swoim lekarzem o badaniu gęstości kości (to inaczej densytometria). Poziom wapnia we krwi można stwierdzić przy zwykłym badaniu krwi.
Zapobieganie osteoporozie obejmuje zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały, regularne ćwiczenia i 1500 mg wapnia dziennie. Nie są to trudne zalecenia biorąc pod uwagę, ile możemy stracić w starciu z osteoporozą.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.