Trwa ładowanie...

Ostre niedokrwienie kończyny dolnej

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak "ciężkie życie" mają nasze nogi. Codziennie pokonują kilkukilometrowe trasy, trzymamy je przez 8 godzin w jednej pozycji i ubieramy w ciasne spodnie i niewygodne buty. Naiwnie myślimy, że takie traktowanie nie będzie miało wpływu na ich zdrowie i wygląd. Tymczasem uniemożliwienie naszym kończynom prawidłowego krążenia może spowodować wizytę na oddziale chirurgii naczyniowej z rozpoznaniem ostrego niedokrwienia kończyn dolnych.

spis treści

1. O niedokrwieniu nóg słów kilka

Wciąż nie zdajemy sobie sprawy z powagi tej groźnej choroby. Tymczasem zaniedbanie jej objawów może doprowadzić nawet do amputacji nogi. Czym jest ostre niedokrwienie kończyn dolnych? Specjaliści definiują je jako nagły zanik krążenia w nodze. Od przewlekłego niedokrwienia różni się tym, że jego objawy występują nagle, a nie dają o sobie znać od pewnego czasu.

Zobacz film: "Objawy ostrego niedokrwienia kończyny dolnej"

Nie sposób zbagatelizować jego objawów. Ból nogi, a w szczególności łydki, jest tak silny, że osoba, która nigdy wcześniej nie miała objawów niedokrwiennych, z pewnością go poczuje. Pacjenci często przyjmują wtedy leki przeciwbólowe, jednak ich działanie z pewnością nie wyeliminuje nagłego bólu.

2. Objawy niedokrwienia

Oprócz bólu, przy niedokrwieniu nogi pojawia się bladość skóry, która z czasem przechodzi w odcień fioletowo-siny. Oprócz tego zaniepokoić powinna nas temperatura kończyny, znacznie niższa niż temperatura reszty ciała oraz jej obrzęk, przypominający opuchliznę powstałą po urazie.

Stopniowo tętno w nodze będzie coraz mniej wyczuwalne, aż w końcu zniknie całkowicie. Zanik krążenia spowoduje też zapadnięcie się naczyń krwionośnych, a z czasem osłabienie kończyny prowadzące do tego, że codzienne chodzenie i funkcjonowanie stanie się praktycznie niemożliwe.

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu
10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu [10 zdjęć]

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła,

zobacz galerię

W jaki jeszcze sposób można rozpoznać ostre niedokrwienie? Pomoże nam w tym tzw. chromanie przestankowe. Wraz z upływem czasu i postępowaniem niedokrwienia chory może przejść coraz krótsze trasy bez potrzeby zatrzymania się i odpoczynku.

Dawne 5 kilometrów w czasie choroby zmniejszy się do kilometra, a gdy pacjent nie będzie mógł przejść już 200 metrów bez owego chromania przestankowego, to jego noga kwalifikuje się do operacji.

3. Przyczyny ostrego niedokrwienia

Ostre niedokrwienie kończyn dolnych to choroba, która może dotknąć wszystkich, niezależnie od tego, czy kiedykolwiek wystąpiły już u nas problemy krążeniowe.

Faktem jest jednak, że niedokrwienie częściej występuje u pacjentów kardiologicznych, tych z miażdżycą oraz osób, które doświadczyły poważnego urazu kończyny dolnej.

Zamknięcie lub zwężenie dotychczas drożnego naczynia krwionośnego może być też spowodowane przez zator lub zakrzep powstały w wyniku zakrzepicy lub miażdżycowego zapalenia tętnicy.

4. Rozpoznanie i leczenie

Jeśli rozpoznamy u siebie objawy ostrego niedokrwienia, pierwszym, co możemy zrobić w domu, jest połknięcie tabletki aspiryny, która rozrzedzi krew.

Następnie niezwłocznie należy pojechać na pogotowie, ponieważ zbyt długa zwłoka może spowodować obumarcie tkanek nogi, co z kolei doprowadzić może do konieczności przeprowadzenia amputacji kończyny.

8 godzin od powstania zatoru to czas, w którym powinien zostać on usunięty na stole operacyjnym. Aby potwierdzić podejrzenie ostrego niedokrwienia, lekarz zleci wykonanie szeregu badań. Z pewnością będzie to arterografia, która najdokładniej pozwoli określić miejsce powstania zatoru i odróżni go od zakrzepicy.

Zanim lekarz poda heparynę, wykona badania pod kątem krzepliwości i oceni ryzyko operacji. Powinien także zlecić echokardiografię.

Jeśli specjalista stwierdzi, że niedokrwienie zagraża kończynie, te badania wystarczą, aby rozpocząć leczenie. Najczęściej do udrożnienia tętnicy stosuje się angioplastykę, która polega na wprowadzeniu do naczynia specjalnego balonika, który rozszerza światło tętnicy. Jeżeli jednak lekarz uzna, że ryzyko minęło, powinien kontynuować diagnostykę i dalsze badania.

Często chorzy na ostre niedokrwienie kończyny dolnej zjawiają się w szpitalu zbyt późno i nie ma już szans na uratowanie chorej nogi. W takich sytuacjach pacjenci często nie zgadzają się na jej amputację, nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie dla ich życia taka decyzja.

Aby uniknąć konieczności jej podjęcia, warto zadbać o swoje nogi i ich odpowiednie krążenie, a ostre niedokrwienie nigdy nie stanie się naszym problemem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza