Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Ostrość wzroku

Badanie ostrości wzroku pozwala ocenić, jak małe litery jest w stanie przeczytać badana osoba na standardowej tablicy Snellena lub na karcie trzymanej w odległości 4-6 metrów. Badanie przeprowadza się w ramach rutynowej kontroli stanu wzroku, a także wtedy, gdy pacjent ma problemy ze wzrokiem. Test ostrości wzroku jest wykonywany rutynowo u dzieci jako jedno z badań przesiewowych. Wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości u dzieci jest bardzo ważne, ponieważ wiele problemów ze wzrokiem można skorygować. Niewykryte lub nieleczone zmiany mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

Zobacz film: "Badanie wzroku lampą szczelinową"

spis treści

1. Przebieg badania ostrości wzroku

Badanie ostrości wzroku krok po kroku
Badanie ostrości wzroku krok po kroku

Najczęściej spotykane wady wzroku to dalekowzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Powodują niezdolność

zobacz galerię

Do badania oczu nie trzeba w żaden sposób się przygotowywać. Samo badanie ostrości wzroku jest bezbolesne i nie powoduje dyskomfortu u badanego. Test może być przeprowadzony w gabinecie lekarskim, szkole, miejscu pracy lub dowolnym miejscu. Badana osoba jest proszona o zdjęcie okularów lub soczewek kontaktowych. Następnie należy stanąć lub usiąść 6 metrów od planszy z liczbami lub literami. Oczy powinny być otwarte. Badany zakrywa delikatnie jedno oko swoją dłonią i czyta na głos szereg najmniejszych liter lub liczb, jakie jest w stanie przeczytać. W przypadku dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, stosuje się plansze z obrazkami. Jeśli badana osoba nie jest pewna danej litery, może zgadywać. Badanie przeprowadza się na obu oczach. W razie potrzeby osoba prowadząca badanie może poprosić pacjenta o powtórzenie czytania znaków w okularach lub soczewkach kontaktowych. Ponadto badany może zostać poproszony o przeczytanie cyfr z kartki trzymanej 35 cm od twarzy. W ten sposób badana jest zdolność do prawidłowego postrzegania przedmiotów znajdujących się blisko.

2. Tablice Snellena

W badaniu ostrości wzroku najczęściej wykorzystuje się tablice opracowane w 1862 roku przez holenderskiego okulistę dra Hermanna Snellena. Zaobserwował on związek pomiędzy rozmiarem niektórych liter postrzeganych z określonych odległości. Na tablicach Snellena znajdują się litery, liczby lub znaki, przy czym największe są na samej górze i stopniowo maleją. Istnieje wiele wersji tablic, w tym dla osób niepiśmiennych – takie tablice charakteryzują się ułożeniem litery „E” w różnych kierunkach. Osoby niepotrafiące czytać oraz małe dzieci mogą skorzystać również z tablic, na których znajdują się obrazki. Wynik badania ostrości wzroku podaje się w ułamkach – w wyniku 6/6 pierwsza liczba oznacza odległość badanego (6 m) od tablicy, a druga liczba reprezentuje odległość, z jakiej osoba o przeciętnym wzroku jest w stanie przeczytać z tablicy litery lub inne znaki. Jeśli badany ma wynik 6/12, w praktyce oznacza to, że w odległości 6 metrów od tablicy jest w stanie przeczytać litery, które osoba o prawidłowym wzroku widzi z odległości 12 metrów. Litery 6/12 są dwa razy większe niż znaki 6/6. Nie oznacza to jednak ostrości wzroku wynoszącej 50%. Jeśli wynik 6/6 uznawany jest za 100% ostrości wzroku, ostrość oceniona na 6/12 wskazuje na ostrość wzroku na poziomie 85%.

Badanie ostrości wzroku to popularne, często wykonywane i nieinwazyjne badanie, które pozwala szybko wykryć problemy ze wzrokiem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza