Trwa ładowanie...

Ostrość wzroku

Avatar placeholder
16.01.2020 12:31
Ostrość wzroku
Ostrość wzroku

Badanie ostrości wzroku pozwala ocenić, jak małe litery jest w stanie przeczytać badana osoba na standardowej tablicy Snellena lub na karcie trzymanej w odległości 4-6 metrów. Badanie przeprowadza się w ramach rutynowej kontroli stanu wzroku, a także wtedy, gdy pacjent ma problemy ze wzrokiem. Test ostrości wzroku jest wykonywany rutynowo u dzieci jako jedno z badań przesiewowych. Wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości u dzieci jest bardzo ważne, ponieważ wiele problemów ze wzrokiem można skorygować. Niewykryte lub nieleczone zmiany mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

spis treści

1. Przebieg badania ostrości wzroku

Do badania oczu nie trzeba w żaden sposób się przygotowywać. Samo badanie ostrości wzroku jest bezbolesne i nie powoduje dyskomfortu u badanego. Test może być przeprowadzony w gabinecie lekarskim, szkole, miejscu pracy lub dowolnym miejscu. Badana osoba jest proszona o zdjęcie okularów lub soczewek kontaktowych. Następnie należy stanąć lub usiąść 6 metrów od planszy z liczbami lub literami. Oczy powinny być otwarte. Badany zakrywa delikatnie jedno oko swoją dłonią i czyta na głos szereg najmniejszych liter lub liczb, jakie jest w stanie przeczytać. W przypadku dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, stosuje się plansze z obrazkami. Jeśli badana osoba nie jest pewna danej litery, może zgadywać. Badanie przeprowadza się na obu oczach. W razie potrzeby osoba prowadząca badanie może poprosić pacjenta o powtórzenie czytania znaków w okularach lub soczewkach kontaktowych. Ponadto badany może zostać poproszony o przeczytanie cyfr z kartki trzymanej 35 cm od twarzy. W ten sposób badana jest zdolność do prawidłowego postrzegania przedmiotów znajdujących się blisko.

2. Tablice Snellena

W badaniu ostrości wzroku najczęściej wykorzystuje się tablice opracowane w 1862 roku przez holenderskiego okulistę dra Hermanna Snellena. Zaobserwował on związek pomiędzy rozmiarem niektórych liter postrzeganych z określonych odległości. Na tablicach Snellena znajdują się litery, liczby lub znaki, przy czym największe są na samej górze i stopniowo maleją. Istnieje wiele wersji tablic, w tym dla osób niepiśmiennych – takie tablice charakteryzują się ułożeniem litery „E” w różnych kierunkach. Osoby niepotrafiące czytać oraz małe dzieci mogą skorzystać również z tablic, na których znajdują się obrazki. Wynik badania ostrości wzroku podaje się w ułamkach – w wyniku 6/6 pierwsza liczba oznacza odległość badanego (6 m) od tablicy, a druga liczba reprezentuje odległość, z jakiej osoba o przeciętnym wzroku jest w stanie przeczytać z tablicy litery lub inne znaki. Jeśli badany ma wynik 6/12, w praktyce oznacza to, że w odległości 6 metrów od tablicy jest w stanie przeczytać litery, które osoba o prawidłowym wzroku widzi z odległości 12 metrów. Litery 6/12 są dwa razy większe niż znaki 6/6. Nie oznacza to jednak ostrości wzroku wynoszącej 50%. Jeśli wynik 6/6 uznawany jest za 100% ostrości wzroku, ostrość oceniona na 6/12 wskazuje na ostrość wzroku na poziomie 85%.

Badanie ostrości wzroku to popularne, często wykonywane i nieinwazyjne badanie, które pozwala szybko wykryć problemy ze wzrokiem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze