Trwa ładowanie...

Ostrzegają przed "zmasowanym atakiem". Rekordzista miał na sobie 100 kleszczy

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
18.05.2023 12:58
Weterynarze ostrzegają przed inwazją kleszczy
Weterynarze ostrzegają przed inwazją kleszczy (Getty Images)

Ten rok zapowiada się wyjątkowo ciężko. Już teraz właściciele psów zgłaszają, że po każdym dłuższym spacerze czworonogi wracają z "pasażerami na gapę". Ukąszenie przez kleszcza może doprowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób.

spis treści

1. Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze przenoszą choroby groźne również dla zwierząt, do najczęściej rozpoznawanych należą: babeszjoza, anaplazmoza, erlichioza i borelioza.

Kleszcze przenoszą choroby zakaźne groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt
Kleszcze przenoszą choroby zakaźne groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt (Getty Images)

Choroby odkleszczowe mogą doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak śródmiąższowe zapalenie płuc z dusznością, zaburzenia czynności nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie stawów, zapalenie wielomięśniowe, ciężkie zapalenie mózgu, czy niewydolność serca. Ich leczenie jest bardzo trudne, a w niektórych przypadkach zwierząt nie udaje się uratować.

Zobacz film: "Ugryzł Cię kleszcz? Obserwuj ranę"

- Walka o życie naszego Mietka trwała kilka tygodni, kosztowała kilka tysięcy złotych i chyba tylko cudem zakończyła się sukcesem - opowiada w rozmowie z PAP właścicielka rudego kundelka, której pies zachorował na odkleszczową babeszjozę. Weterynarze uratowali kundelka dzięki transfuzji krwi.

2. Weterynarze usuwali kleszcze przez godzinę

Eksperci wyjaśniają, że w związku z łagodną zimą, w tym roku obserwują wzmożoną aktywność kleszczy, a do weterynarzy trafia dużo zwierząt z chorobami odkleszczowymi. Cytowana przez PAP lekarz weterynarii dr Joanna Kołodziejska-Lesisz opowiada o wyjątkowym przypadku. Właściciel przywiózł do przychodni psa, który przyniósł ze spaceru chmarę pajęczaków. Personel usuwał je przez godzinę - naliczyli aż sto kleszczy.

- Podczas tegorocznej wiosny mamy do czynienia z wyjątkowo zmasowanym atakiem kleszczy, pajęczaków z podgromady roztoczy. Główną przyczyną opisywanej sytuacji są obserwowane od kilku lat wyjątkowo łagodne zimy. Problem nie dotyczy tylko, jakby mogło się wydawać, pól i łąk czy terenów niezurbanizowanych, ale także parków, placów i skwerów miejskich. Wszędzie tam, gdzie jest trawa, można spotkać kleszcze - tłumaczy.

Dr Kołodziejska-Lesisz radzi, by po każdym spacerze wyczesywać psy gęstym grzebieniem, to pozwoli wyłapać kleszcze, zanim zdążą się wbić w skórę psa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze