Trwa ładowanie...

Otwór międzykręgowy- co to jest, stenoza kanału kręgowego, objawy, przyczyny i leczenie zwężenia kanału kręgowego

W ciele każdego z nas znajdują się kręgi kręgosłupa, które spełniają funkcję głównego budulca osi ciała. Każdy pojedynczy kręg zbudowany jest z trzonu kręgu, wyrostka kolczystego, wyrostków poprzecznych, wyrostków stawowych, a także kanału kręgowego. Otwór międzykręgowy to przestrzeń, znajdująca się między wcięciem kręgowym dolnym, a wcięciem kręgowym górnym. Do jakich objawów prowadzi zwężenie otworów międzykręgowych? Czym jest stenoza kanału kręgowego?

spis treści

1. Co to jest otwór międzykręgowy?

Otwór międzykręgowy to nic innego jak miejsce w ludzkim ciele, usytuowane między trzonem kręgu, a łukiem kręgu. Otwór międzykręgowy jest przestrzenią, przez którą wychodzi nerw rdzeniowy. Na skutek różnych sytuacji może dojść do zwężenia otworów międzykręgowych. Schorzenie to może wystąpić na skutek choroby zwyrodnieniowej, osteofitów lub guza.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Czym jest stenoza kanału kręgowego (zwężenie kanału kręgowego)?

Stenoza kanału kręgowego, nazywana również ciasnotą kanału kręgowego jest stanem, w którym otwory kręgowe lub kanał kręgowy ulegają zwężeniu. Stenoza może pojawić się u pacjentów, u których dochodzi do ucisku rdzenia kręgowego lub korzeni nerwowych w lędźwiowej części kręgosłupa. Zwężenie kanału kręgowego to częsty problem pacjentów powyżej 50. roku życia. Za główną jego przyczynę uznaje się proces degeneracji kręgosłupa. U niewielkiej części pacjentów stenoza powstaje na skutek dyskopatii, osteoporozy lub guza.

3. Stenoza kanału kręgowego – najczęstsze objawy

Stenoza kanału kręgowego to stan, w którym dochodzi do zwężenia otworów kręgowych lub kanału kręgowego. W większości przypadków objawy chorobowe pojawiają się między pięćdziesiątym, a sześćdziesiątym rokiem życia. Zwężenie kanału kręgowego wystąpić w szyjnym odcinku kręgosłupa, odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub pojawić się w obu odcinkach.

Najczęstsze objawy stenozy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa:

 • ból w okolicy pośladka, promieniujący do uda, podudzia lub stopy,
 • zmęczenie,
 • osłabienie,
 • rwa kulszowa,
 • drętwienie nogi lub nóg,
 • ból podczas wykonywania niektórych czynności (np. chodzenia, biegania lub jazdy na rowerze),
 • ból powstający na skutek zgięcia ciała do przodu.

Zaawansowana stenoza może prowadzić również do zaburzonej funkcji jelit i zwieraczy, braku czucia w okolicy pośladków i krocza.

Najczęstsze objawy stenozy w odcinku szyjnym kręgosłupa:

Stenoza kanału kręgowego w odcinku piersiowym sprawia, że pacjent uskarża się na ból w okolicy żeber.

Zobacz także:

4. Przyczyny zwężenia kanału kręgowego

Przyczyny zwężenia kanału kręgowego mogą być różne. U niektórych pacjentów stenoza wiąże się ze zbyt wąskim kanałem kręgowym. W przypadku pozostałych pacjentów ciasnota kanału kręgowego pojawia się w pewnym okresie życia. Za główną przyczynę stenozy uznaje się proces degeneracji kręgosłupa.

Pozostałe przyczyny zwężenia kanału kręgowego:

5. Zwężenie kanału kręgowego - rozpoznanie

Rozpoznanie zwężenia kanału kręgowego powinno opierać się na rzetelnym wywiadzie lekarskim oraz badaniu neurologicznym. W większości przypadków lekarze zlecają również wykonanie badania rezonansem magnetycznym, badania RTG kręgosłupa.

6. Leczenie stenozy kanału kręgowego

Leczenie stenozy kanału kręgowego opiera się na stosowaniu konkretnych środków farmakologicznych (leków przeciwzapalnych, rozluźniających, a w ciężkich przypadkach środków przeciwdepresyjnych).

Dodatkowo, leczenie zwężenia kanału kręgowego opiera się na fizykoterapii. Pacjentom zaleca się również korzystanie z masaży, pola magnetycznego, ciepłolecznictwa, krioterapii, a także prądów TENS.

Wielu pacjentów nosi również wzmacniający gorset, który odciąża kręgosłup. Wskazana jest również aktywność fizyczna, taka jak pływanie. Formę aktywności warto skonsultować z fizjoterapeutą.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza