Rak owsianokomórkowy płuc - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie
Rak owsianokomórkowy płuc, nazywany również rakiem drobnokomórkowym płuc zazwyczaj rozwija się u pacjentów, którzy często palili lub byli notorycznie narażeni na dym papierosowy. Ten agresywny typ nowotworu złośliwego często rozpoznawany jest zbyt późno, gdy występują już przerzuty do węzłów chłonnych lub innych okolicznych tkanek. Jak leczy się raka owsianokomórkowego płuc?
1. Co to jest rak owsianokomórkowy płuc?
Rak owsianokomórkowy płuc, znany powszechnie jako rak drobnokomórkowy płuc jest wysoce agresywnym nowotworem, który ma tendencję do szybkiego wzrostu i rozprzestrzeniania się. U wielu pacjentów diagnozowany jest w zaawansowanym stadium.
Nazwa choroby nawiązuje do specyficznego wyglądu niewielkich, owalnych komórek rakowych, które pod mikroskopem tworzą obraz przypominający ziarna owsa. Taki typ raka zazwyczaj lokalizuje się w newralgicznych, środkowych okolicach płuc, tzn. w obrębie, w którym oskrzela oraz naczynia wchodzą ze śródpiersia do miąższu płucnego.
Istnieją dwie postacie raka drobnokomórkowego płuc, a mianowicie postać ograniczona oraz postać rozsiana. W postaci ograniczonej, nowotwór zajmuje tylko jedno płuco oraz węzły chłonne są zlokalizowane w pobliżu. W postaci rozsianej, nowotwór zajmuje rozległy obszar płuc lub przerzuty są już obecne w odległych częściach ciała. Stopień zaawansowania choroby decyduje o wyborze odpowiedniego leczenia.
2. Rak owsianokomórkowy a czynniki ryzyka
Za czynniki ryzyka, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka owsianokomórkowego uznaje się palenie czynne, jak i bierne, przez co rozumie się nadmierną ekspozycję na dym papierosowy.
Kolejnymi czynnikami ryzyka mogącymi przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych są czynniki fizyczne i chemiczne np. promieniowanie jonizujące, azbest, nikiel, chrom.
3. Objawy raka owsianokomórkowego płuc
Objawy raka owsianokomórkowego płuc mogą obejmować:
- kaszel, który nie ustępuje przez dłuższy czas lub nasila się,
- utrudnione oddychanie,
- duszności w klatce piersiowej,
- uczucie bólu i dyskomfortu w klatce piersiowej,
- spadek masy ciała,
- obniżony apetyt,
- zmęczenie i osłabienie,
- nawracający stan zapalny płuc,
- świszczący oddech,
- krwioplucie.
Należy pamiętać, że objawy te mogą występować także w innych chorobach płuc, dlatego zawsze w przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi dokładne badania.
4. Jak szybko rozwija się drobnokomórkowy rak płuc?
Rak drobnokomórkowy płuc charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu i agresywnością. Jest to rodzaj raka, który zwykle zaczyna się w komórkach nabłonkowych, które wyściełają drogi oddechowe w płucach. Rozwija się w zatrważająco szybkim tempie i u większości pacjentów powoduje przerzuty do innych części ciała, zwłaszcza do mózgu i kości.
Specjaliści za główną jego przyczynę uznają uzależnienie od papierosów oraz nadmierną ekspozycję na dym tytoniowy. Nieleczony rak owsianokomórkowy, zwany również rakiem drobnokomórkowym może doprowadzić do zgonu chorego w ciągu kilku miesięcy od postawienia diagnozy.
5. Diagnostyka raka owsianokomórkowego płuc
Diagnostyka raka owsianokomórkowego płuc jest kluczowa dla szybkiego i skutecznego leczenia choroby. W przypadku podejrzenia choroby nowotworowej płuca, pierwszym badaniem zlecanym jest zazwyczaj zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej.
Jest to podstawowe badanie, które pozwala na uwidocznienie zarówno samej zmiany nowotworowej, jak i powodowanych przez niego zmian w obrazie płuc, takich jak obecność płynu bądź ognisk niedodmy. Bardziej dokładną ocenę miąższu płucnego, węzłów chłonnych oraz tkanek śródpiersia umożliwia badanie tomograficzne klatki piersiowej.
Dzięki temu badaniu można zobaczyć rozmiar oraz położenie zmian nowotworowych. Inne badania laboratoryjne, które trzeba wykonać w przypadku podejrzenia raka drobnokomórkowego płuc to badanie krwi i ocena poziomu markerów nowotworowych. Te badania pozwalają na ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz określenie nasilenia choroby.
6. Leczenie owsianokomórkowego raka płuc
Owsianokomórkowy rak płuc jest nowotworem, który jest często rozpoznawany w postaci zaawansowanej, co ogranicza możliwości leczenia operacyjnego. Leczenie raka płuca obejmuje zazwyczaj zastosowanie radioterapii, chemioterapii oraz immunoterapii.
W przypadku zaawansowanego, czwartego stadum choroby, leczenie ma charakter wyłącznie paliatywny i obejmuje chemioterapię, radioterapię zmian przerzutowych oraz elektywne napromienianie ośrodkowego układu nerwowego.
W przypadku nawrotów, stosuje się chemioterapię oraz w niektórych przypadkach radioterapię. Chociaż rak drobnokomórkowy płuc wykazuje dużą wrażliwość na chemioterapię i napromienianie, rokowania nie są zadowalające, a większość chorych ma nawrót choroby.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.