Trwa ładowanie...

Lekarka ostrzega. Ozempic ma nieoczekiwany skutek uboczny

 Karolina Rozmus
13.08.2024 14:35
Kolejny skutek leku na odchudzanie. Lekarka apeluje do kobiet o ostrożność
Kolejny skutek leku na odchudzanie. Lekarka apeluje do kobiet o ostrożność (Getty Images)

Ozempikowa twarz, piersi, a nawet… dzieci. Dr Magdalena Cubała-Kucharska wyjaśnia, dlaczego stosowanie leku na odchudzanie może wpływać na płodność i ostrzega, by zachować szczególną ostrożność.

spis treści

1. Ozempikowe dzieci. Fakt czy mit?

"Ozempikowe dzieci" to fenomen, który jak się okazuje wcale nie jest mitem. Czy oznacza to, że należący do analogów GLP-1 lek stosowany w terapii m.in. otyłości zwiększa płodność? Nie do końca. Warto pamiętać, że jednym z powikłań otyłości jest niepłodność. Tymczasem badania wskazują, że w przypadku osób chorych na otyłość utrata masy ciała wpływa na metabolizm i gospodarkę hormonalną.

- Nasze komórki tłuszczowe wytwarzają estrogen, a estrogen może mieć negatywny wpływ na nasze jajniki pod względem zmniejszenia lub dysfunkcji owulacji. Może mieć również negatywny wpływ na wyściółkę endometrium - tłumaczył w rozmowie z "People" dr Iman Saleh, położnik i ginekolog.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę?"

Lekarz wyjaśnił również, że już nawet niewielki spadek masy ciała może zwiększać szanse na zajście w ciążę.

2. Poprawia płodność, zaburza wchłanianie leków

Ozempic może zaburzać wchłanianie doustnej antykoncepcji hormonalnej
Ozempic może zaburzać wchłanianie doustnej antykoncepcji hormonalnej (Getty Images)

To jednak nie wszystko. Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana wyjaśnia, że Ozempic może zaburzać wchłanianie doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Ma to związek z częstym skutkiem ubocznym stosowania leku - wystąpieniem dolegliwości gastrycznych, takich jak wymioty czy biegunka.

- Badania nad Ozempikiem wskazywały, że należy go odstawić na dwa miesiące przed planowaną ciążą - ostrzega lekarka w nagraniu opublikowanym w social mediach.

- W badaniach na zwierzętach były wady płodu, były wady rozwojowe, które mogą również zagrażać płodom ludzkim - mówi dr Cubała.

W wideo lekarka apeluje do kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną i jednocześnie stosują semaglutyd, by skonsultowały z endokrynologiem kwestię dawkowania leków.

"Nikt nie chce nieplanowanej ciąży podczas przyjmowania tego leku" - dodaje dr Cubała w poście opublikowanym na instagramowym koncie.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze