Lekarka ostrzega. Ozempic ma nieoczekiwany skutek uboczny
Ozempikowa twarz, piersi, a nawet… dzieci. Dr Magdalena Cubała-Kucharska wyjaśnia, dlaczego stosowanie leku na odchudzanie może wpływać na płodność i ostrzega, by zachować szczególną ostrożność.
1. Ozempikowe dzieci. Fakt czy mit?
"Ozempikowe dzieci" to fenomen, który jak się okazuje wcale nie jest mitem. Czy oznacza to, że należący do analogów GLP-1 lek stosowany w terapii m.in. otyłości zwiększa płodność? Nie do końca. Warto pamiętać, że jednym z powikłań otyłości jest niepłodność. Tymczasem badania wskazują, że w przypadku osób chorych na otyłość utrata masy ciała wpływa na metabolizm i gospodarkę hormonalną.
- Nasze komórki tłuszczowe wytwarzają estrogen, a estrogen może mieć negatywny wpływ na nasze jajniki pod względem zmniejszenia lub dysfunkcji owulacji. Może mieć również negatywny wpływ na wyściółkę endometrium - tłumaczył w rozmowie z "People" dr Iman Saleh, położnik i ginekolog.
Lekarz wyjaśnił również, że już nawet niewielki spadek masy ciała może zwiększać szanse na zajście w ciążę.
2. Poprawia płodność, zaburza wchłanianie leków
To jednak nie wszystko. Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana wyjaśnia, że Ozempic może zaburzać wchłanianie doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Ma to związek z częstym skutkiem ubocznym stosowania leku - wystąpieniem dolegliwości gastrycznych, takich jak wymioty czy biegunka.
- Badania nad Ozempikiem wskazywały, że należy go odstawić na dwa miesiące przed planowaną ciążą - ostrzega lekarka w nagraniu opublikowanym w social mediach.
- W badaniach na zwierzętach były wady płodu, były wady rozwojowe, które mogą również zagrażać płodom ludzkim - mówi dr Cubała.
W wideo lekarka apeluje do kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną i jednocześnie stosują semaglutyd, by skonsultowały z endokrynologiem kwestię dawkowania leków.
"Nikt nie chce nieplanowanej ciąży podczas przyjmowania tego leku" - dodaje dr Cubała w poście opublikowanym na instagramowym koncie.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.