Palisz? Zwiększasz ryzyko wad u dziecka!
Mimo ostrzeżeń dotyczących wpływu palenia na ilość poronień i przedwczesnych porodów, wiele kobiet kontynuuje nałóg w czasie ciąży. Okazuje się, że palenie w tym okresie niesie za sobą kolejne tragiczne konsekwencje. Według nowych doniesień naukowych palenie w ciąży ma ścisły związek z deformacją ciała dziecka. Brakujące lub zniekształcone kończyny, nieforemna twarz oraz problemy układu trawiennego są bardzo częstymi skutkami ubocznymi wystawienia płodu na działanie nikotyny.
1. Palenie w ciąży prowadzi do deformacji ciała dziecka
Szokującego odkrycia dokonali naukowcy z Londynu, którzy przeanalizowali dokumenty zawierające dane dotyczące urodzeń dzieci z deformacją ciała, zgromadzone na przestrzeni 50 lat. Wykazano, że u kobiet palących w czasie ciąży ryzyko urodzenia dziecka z brakującymi lub zdeformowanymi kończynami było większe o 26% niż u kobiet niepalących. Palenie w czasie ciąży zwiększało także prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka takich wad, jak stopa końsko-szpotawa (28%), zniekształcenie systemu trawiennego (27%), deformacja czaszki (33%), defekt wzroku (25%) oraz rozszczepienie podniebienia (28%). Dolegliwością o najwyższym ryzyku wystąpienia (50%) okazało się wytrzewienie – wrodzony rozszczep powłok brzusznych objawiający się wydostaniem się narządów jamy brzusznej poza obręb brzucha.
2. Potrzeba uświadomienia matek o zagrożeniach związanych z paleniem
W związku z tak poważnymi skutkami palenia tytoniu w czasie ciąży powinno się rozpocząć kampanię uświadamiającą kobiety o wpływie nikotyny na płód. Gdyby kobiety znały wszystkie efekty uboczne palenia, w większości przypadków zrezygnowałyby z nałogu. To, że palenie podczas ciąży zwiększa prawdopodobieństwo poronienia, niskiej wagi noworodka oraz przedwczesnego porodu, jest rozpowszechniane przez środki masowego przekazu. Niestety, niewiele mówi się o wadach rozwojowych, będących skutkiem działania nikotyny. Taka sytuacja jest wynikiem niedostatecznych badań w tej dziedzinie. Odkrycie naukowców z Londynu może doprowadzić więc do wzrostu świadomości społecznej. Udowodniono bowiem, że palące matki narażają własne dzieci na deformacje kończyn oraz zniekształcenia układu trawiennego.
W celu uniknięcia ryzyka powikłań tego typu zaleca się palącym matkom, aby skończyły z nałogiem najpóźniej w momencie zajścia w ciążę. Dzięki temu będą mogły zapobiec rozwojowi fizycznych defektów u dziecka. Wiadomo, że rzucenie nałogu jest trudnym przedsięwzięciem, jednak takie starania mogą być zbawienne w skutkach. Chwila przyjemności nigdy nie jest warta ryzykowania zdrowia dziecka.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.