Palisz? Zwiększasz ryzyko wad u dziecka!

Mimo ostrzeżeń dotyczących wpływu palenia na ilość poronień i przedwczesnych porodów, wiele kobiet kontynuuje nałóg w czasie ciąży. Okazuje się, że palenie w tym okresie niesie za sobą kolejne tragiczne konsekwencje. Według nowych doniesień naukowych palenie w ciąży ma ścisły związek z deformacją ciała dziecka. Brakujące lub zniekształcone kończyny, nieforemna twarz oraz problemy układu trawiennego są bardzo częstymi skutkami ubocznymi wystawienia płodu na działanie nikotyny.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Palenie w ciąży prowadzi do deformacji ciała dziecka

Szokującego odkrycia dokonali naukowcy z Londynu, którzy przeanalizowali dokumenty zawierające dane dotyczące urodzeń dzieci z deformacją ciała, zgromadzone na przestrzeni 50 lat. Wykazano, że u kobiet palących w czasie ciąży ryzyko urodzenia dziecka z brakującymi lub zdeformowanymi kończynami było większe o 26% niż u kobiet niepalących. Palenie w czasie ciąży zwiększało także prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka takich wad, jak stopa końsko-szpotawa (28%), zniekształcenie systemu trawiennego (27%), deformacja czaszki (33%), defekt wzroku (25%) oraz rozszczepienie podniebienia (28%). Dolegliwością o najwyższym ryzyku wystąpienia (50%) okazało się wytrzewienie – wrodzony rozszczep powłok brzusznych objawiający się wydostaniem się narządów jamy brzusznej poza obręb brzucha.

Potrzeba uświadomienia matek o zagrożeniach związanych z paleniem

W związku z tak poważnymi skutkami palenia tytoniu w czasie ciąży powinno się rozpocząć kampanię uświadamiającą kobiety o wpływie nikotyny na płód. Gdyby kobiety znały wszystkie efekty uboczne palenia, w większości przypadków zrezygnowałyby z nałogu. To, że palenie podczas ciąży zwiększa prawdopodobieństwo poronienia, niskiej wagi noworodka oraz przedwczesnego porodu, jest rozpowszechniane przez środki masowego przekazu. Niestety, niewiele mówi się o wadach rozwojowych, będących skutkiem działania nikotyny. Taka sytuacja jest wynikiem niedostatecznych badań w tej dziedzinie. Odkrycie naukowców z Londynu może doprowadzić więc do wzrostu świadomości społecznej. Udowodniono bowiem, że palące matki narażają własne dzieci na deformacje kończyn oraz zniekształcenia układu trawiennego.

W celu uniknięcia ryzyka powikłań tego typu zaleca się palącym matkom, aby skończyły z nałogiem najpóźniej w momencie zajścia w ciążę. Dzięki temu będą mogły zapobiec rozwojowi fizycznych defektów u dziecka. Wiadomo, że rzucenie nałogu jest trudnym przedsięwzięciem, jednak takie starania mogą być zbawienne w skutkach. Chwila przyjemności nigdy nie jest warta ryzykowania zdrowia dziecka.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

Zdrowa rodzina

Zdrowa rodzina

Dzieci, także te jeszcze nienarodzone, trzeba szczególnie chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń.

Zdrowie w ciąży

Dbanie o ciążę

Dbanie o ciążę

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety, warto więc zadbać o siebie i swoje dziecko, nie powodując nadmiernego rozciągania mięśni brzucha, aby nie dopuścić do komplikacji.

Zdrowie w ciąży

Pomarańcza

Pomarańcza

Antyoksydanty bogate w witaminy A i C zwiększają odporność organizmu i redukują negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza.

Zdrowie w ciąży

Konsultacje lekarskie

Konsultacje lekarskie

Lekarz, zanim przepisze antybiotyki lub jakiekolwiek inne leki kobiecie w ciąży lub karmiącej, musi przeanalizować wszystkie plusy i minusy takiej kuracji.

Zdrowie w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Stosowanie leków w ciąży

Przed spożyciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z ginekologiem lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Zdrowie w ciąży

Kontrola cukrzycowa

Kontrola cukrzycowa

Kobieta cierpiąca na cukrzycę ciążową powinna szczególnie kontrolować poziom cukru oraz regularnie się badać, aby nie doprowadzić do poważniejszych zakłóceń ciążowych.

Zdrowie w ciąży

Silny stres w ciąży

Silny stres w ciąży

Kobieta w ciąży powinna o siebie zadbać. Jakikolwiek stres jest w tym stanie niewskazany, gdyż może negatywnie wpłynąć na dziecko.

Zdrowie w ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Jeśli jest konieczność zaszczepienia ciężarnej, najlepiej zrobić to w II lub III trymestrze, jeżeli natomiast istnieje poważne zagrożenie zdrowia lub życia, można podać szczepienie w każdym okresie ciąży.

Zdrowie w ciąży

Alergia podczas ciąży

Alergia podczas ciąży

W okresie ciąży niewskazane są leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos i maści z inhibitorami kalcyneuryny.