Trwa ładowanie...

Parkinsonizm młodzieńczy dotyka osób poniżej 20 roku życia. Zobacz czym się objawia

Avatar placeholder
11.12.2018 11:05
Parkinsonizm młodzieńczy daje objawy w młodych wieku. Mogą to być drżenia, spowolnienie ruchowe lub sztywność mięśni
Parkinsonizm młodzieńczy daje objawy w młodych wieku. Mogą to być drżenia, spowolnienie ruchowe lub sztywność mięśni (123rf.com)

Parkinsonizm młodzieńczy dotyka dzieci i młodzież przed 21. rokiem życia. Daje podobne objawy do choroby Parkinsona. Jakie są przyczyny tej dolegliwości i na czym polega leczenie?

1. Parkinsonizm młodzieńczy – skąd się bierze?

Jedną z przyczyn parkinsonizmu może być mutacja w genie pod nazwą parkin. Dziedziczy się go w sposób autosomalny recesywny. Co to oznacza? Aby zachorować na to schorzenie, należy otrzymać po jednym wadliwym genie od każdego z rodziców.

Gdy ojciec i matka są nosicielami po jednej kopii tego genu, wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u potomka wynosi 25 proc.

Programy komputerowe wspomagają badania genetyczne
Programy komputerowe wspomagają badania genetyczne

Naukowcy nie mają problemu z badaniami powszechnych chorób, takich jak grypa, ponieważ zarówno sami

zobacz galerię

2. Parkinsonizm młodzieńczy – objawy

Zobacz film: "Wczesne objawy Parkinsona"

Symptomy choroby mogą pojawić się wcześnie – nawet przed 20 rokiem życia. Parkinsonizm sieje spustoszenie w mózgu, ale powoduje także problemy, które widać gołym okiem. Zaliczymy do nich drżenie części ciała. W odróżnieniu od choroby Parkinsona jest ono posturalne. Oznacza to, że występuje w momentach, gdy chory przyjmuje taką pozycje, która przeciwstawia się grawitacji. Dzieje się tak na przykład podczas podnoszenia rąk.

Przy chorobie Parkinsona drżenie występuje podczas spoczynku, czyli w przypadku, gdy część ciała jest podparta i nie wykonuje żadnej aktywności fizycznej. Chory może odczuwać również spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni oraz brak stabilnej postawy.

Co więcej u pacjentów występują tzw. ruchy dystoniczne, które są mimowolne i nienaturalne. Są nawet bardziej nasilone niż w przypadku choroby Parkinsona. W przypadku kobiet symptomy nasilają się w czasie menstruacji. Przy parkinsonizmie młodzieńczym nie stwierdza się otępienia.

3. Parkinsonizm młodzieńczy – leczenie

Terapia ma na celu zwalczenie symptomów choroby. Leczy się ją w sposób substytucyjny poprzez uzupełnienie dopaminy w organizmie. Ten organiczny związek chemiczny podany bezpośrednio, szybko się rozkłada. Aby tego uniknąć stosuje się jednocześnie lewodopę, czyli naturalny aminokwas. Jest to prekursor dopaminy, przekształca się w nią dopiero, gdy dociera do mózgu.

Chorzy stosują równie inne leki, które zwiększają ilość tego związku w mózgu. Dzięki temu możliwe jest podanie mniejszej dawki lewodopy. Może ona wywoływać niepożądane objawy lub prowadzić do tego, że chory się na nią uodparnia.

4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast
4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast [5 zdjęć]

Prawidłowe działanie mózgu to gwarancja zdrowia i życia. Organ ten jest odpowiedzialny za wszystkie

zobacz galerię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czynnik, który zwiększa ryzyko demencji o 40 proc..

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze