Pęcherze na stopach - leczenie i domowe sposoby, zapobieganie
Pęcherze na stopach pojawiają się w różnych okolicznościach, z wielu powodów. Najczęściej związane są z noszeniem nowego, twardego lub nierozchodzonego obuwia. Jak tworzą się te dokuczliwe, wywołujące dyskomfort zmiany? Jak je leczyć? Czy można im zapobiegać?
1. Co to są pęcherze na stopach?
Pęcherze na stopach, czyli wzniesione ponad powierzchnię skóry wykwity wypełnione płynem surowiczym to zmiany, które mogą być bardzo dokuczliwe. Uciskają, pieką, bolą i wywołują dyskomfort. Powstają zwykle na piętach, czubkach palców oraz u podstawy palucha.
Jakie są przyczyny pęcherzy na stopach? Najczęściej powstają wskutek ucisku i otarć, którym sprzyja nadmierna potliwość stóp (wilgotna skóra jest bardziej narażona na uszkodzenia i otarcia) czy niewygodne, za ciasne, źle dopasowane obuwie. Na powstanie pęcherzy na stopach od spodu szczególnie narażone są kobiety noszące buty na wysokim obcasie. Dlaczego tak się dzieje?
Długotrwały ucisk i tarcie skóry na stopach sprawia, że uszkodzone zostaje struktura skóry. Gdy dojdzie do rozdzielenia dwóch warstw skóry (zewnętrznej i wewnętrznej), powstaje pęcherz wypełniony płynem surowiczym.
Pęcherze na stopach mogą być odciskami, nagniotkami lub modzelami, ale bywa, że odpowiada za nie alergia lub grzybica. Jej symptomem są liczne, drobne pęcherze na stopach z surowiczą wydzieliną oraz grudki. Ponadto zakażenie dermatofitowe cechuje się obecnością zaczerwienionych plam na stopach, w tym na skórze palców.
Wyróżnia się trzy odmiany grzybicy w obrębie stóp. To grzybica złuszczającą, międzypalcowa i grzybica potnicowa (przeważają drobne pęcherzyki z treścią surowiczą). Przebieg choroby jest przewlekły, leczenie może trwać nawet kilka lat.
2. Domowe sposoby na pęcherze na stopach
Zarówno pęcherze na stopach od spodu, jak i pęcherz na palcu u nóg, wymagają uwagi. Co robić, gdy się pojawią? Przemyj skórę wodą z mydłem. W ten prosty sposób oczyścisz ją z zanieczyszczeń i potu. Następnie zdezynfekuj pęcherz preparatem do odkażania skóry.
Jeśli zmiana jest niewielka, zabezpiecz ją, naklejając na stopę plaster z opatrunkiem przeznaczonym na pęcherze. To pozwoli funkcjonować do momentu, aż płyn wewnątrz pęcherza wchłonie się, a zewnętrzna warstwa skóry przyschnie do wewnętrznej.
Jaki plaster na pęcherze na stopach będzie najlepszy? Można wybrać produkt z bazą hydrożelową, który osłoni pęcherz przed dalszym ocieraniem i złagodzi ból. Sprawdzi się także zwykły plaster z jałowym opatrunkiem. Na pęcherze na stopach mogą pomóc także plastry hydrokoloidowe, niekiedy określane mianem sztucznej skóry.
Pęcherze na stopach − przebijać czy nie?
Czy pęcherze na stopach należy przebijać? To zależy - głównie od rozmiaru zmiany. Gdy jest niewielki, nie jest to najlepszy pomysł. Dlaczego? Bąbel na stopie pełni funkcję ochronną. Po pierwsze zapobiega uszkodzeniu skóry.
Zbierający się pod tkanką płyn surowiczy tworzy poduszeczkę chroniącą przed uciskiem głębsze warstwy nieuszkodzonej skóry. Po drugie nie dopuszcza do zanieczyszczenia rany. Choć pęcherz wypełniony jest płynem o właściwościach antybakteryjnych, to przerwanie ciągłości tkanki otwiera drzwi dla drobnoustrojów.
Przebić można jedynie pęcherz, który jest duży i nabrzmiały, co wiąże się z tym, że prędzej czy później sam pęknie. Kontrolowane przekłucie zmiany jest bardziej higieniczne niż pęknięcie bąbla w czasie chodzenia.
Bardzo ważne jednak jest, by pęcherze przekłuwać jedynie jednorazowymi sterylnymi igłami. Stosowanie szpilek, igieł do szycia, pilników czy nożyczek to nie jest dobry pomysł. Nie wolno odrywać skóry, która pozostała po przekłutym pęcherzu.
Gdy pęcherz na stopie jest kwestią problematyczną, można się zwrócić do specjalisty z zakresu dermatologii, podologii czy kosmetologii. Niewielkie odciski, modzele czy nagniotki opracowuje się za pomocą frezarki. Na bardziej zaawansowane zmiany pomogą zabiegi z użyciem kriochirurgii, elektrokoagulacji lub lasera CO2.
Pęknięty pęcherz na stopie - leczenie
Pęknięty pęcherz leczy się podobnie – należy go oczyścić i zdezynfekować, a następnie zabezpieczyć plastrem. To ważne, ponieważ zapobiega zakażeniu rany, a i chroni przed dyskomfortem i bólem.
3. Pęcherze na stopach - zapobieganie
Pęcherzom na stopach można zapobiegać. O czym pamiętać? Najważniejsze jest noszone na co dzień obuwie. Powinno być ono dopasowane tak do stopy, jak i do panujących warunków pogodowych.
Buty muszą być wygodne, w odpowiednim rozmiarze, optymalnie szerokie oraz wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Stopa powinna w nich nie tylko dobrze leżeć, ale i móc oddychać.
Komfort noszenia obuwia można poprawić poprzez zastosowanie specjalnych wkładek lub silikonowych poduszeczek, które zapewniają podparcie stopy w odpowiednim miejscu. Pomocne jest również zabezpieczanie stopy przed twardymi elementami obuwia.
Nie mniej ważna jest higiena stóp oraz dbanie o to, by skóra nadmiernie się nie pociła. Pomocne są talki i inne preparaty pielęgnacyjne (np. tłuste i gęste, oparte na składnikach olejowych maści, które mogą zapobiegać powstawaniu pęcherzy).
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.