Trwa ładowanie...

Pękające opuszki palców – przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
20.02.2023 12:26
Pękające opuszki palców to uciążliwy problem, który utrudnia wykonywanie codziennych czynności.
Pękające opuszki palców to uciążliwy problem, który utrudnia wykonywanie codziennych czynności. (Adobe Stock)

Pękające opuszki palców to dość powszechny i uciążliwy problem, który utrudnia wykonywanie wielu zwykłych, codziennych czynności. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny są różne. Czy istnieją domowe sposoby na pękające opuszki palców? Na czym polega leczenie?

spis treści

1. Skąd się biorą pękające opuszki palców?

Pękające opuszki palców to problem, który dotyczy wielu osób. Jego przyczyną jest uszkodzenie warstwy lipidowej naskórka, co wynika z oddziaływania zarówno czynników zewnętrznych (czynniki środowiskowe), jak i wewnętrznych. Dlaczego tak się dzieje?

Problem wywołują substancje chemiczne. Zarówno bezpośrednia styczność z drażniącymi substancjami, jak i częsty kontakt z detergentami powoduje niszczenie bariery ochronnej warstwy rogowej. W efekcie po pewnym czasie pojawiają się pierwsze pęknięcia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Za pękające palce może odpowiadać również klimat (pęknięcia przy opuszkach palców zdarzają się często zwłaszcza w okresie zimowo-jesiennym). Skórze dłoni szkodzą zarówno niskie temperatury powietrza czy silny, mroźny wiatr.

Pękające palce to często objaw chorób skóry o podłożu alergicznym, takich jak:

Do dermatoz powodujących łuszczenie się i pękanie naskórka dłoni zaliczyć należy również grzybice.

Duże znaczenie ma także nieprawidłowa lub niedostateczna pielęgnacja dłoni: stosowanie wysuszających mydeł, mycie rąk naprzemiennie w gorącej i zimnej wodzie czy niewycieranie dłoni. Podłożem pękania skóry na palcach u rąk są przede wszystkim suche dłonie.

Nie bez znaczenia jest osłabienie organizmu, wahania hormonalne (towarzyszące np. niedoczynności tarczycy), występowanie cukrzycy czy niedobór witaminy A oraz witamin z grupy B.

2. Leczenie pękających opuszków palców

Pękające opuszki palców to nie tylko defekt estetyczny, ale i dokuczliwa dolegliwość. Urazy skóry wywołują ból, który bardzo często utrudnia wykonywanie zwykłych codziennych czynności, a bolące opuszki palców zmniejszają precyzję dotyku i chwytania. Co zatem robić, by nie dopuścić do pękania opuszków palców?

Przede wszystkim ograniczyć kontakt skóry ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a i zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Ważne jest, by ją nawilżać i natłuszczać, zwłaszcza po myciu rąk czy dłuższym kontakcie z wodą. Dobrze jest zakupić dobrej jakości krem do rąk, który zawiera składniki nawilżające, natłuszczające i regenerujące.

Szczególnie polecane są emolienty, które przyspieszają wnikanie składników. Tworzą film ochronny wzmacniający barierę zewnętrzną skóry. Pomocne są także kremy na bazie:

  • mocznika zwiększającego przenikanie składników aktywnych w głąb skóry, działającego silnie nawilżająco i zmiękczająco,
  • pantenolu, który łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, poprawia funkcję bariery lipidowej i zwiększa odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych,
  • alantoiny, która wygładza i zmiękcza skórę, działa łagodząco i wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz regenerujące.

Na noc dobrze jest nakładać tłuste kremy lub maści na pękające palce na bazie parafiny, lanoliny, wazeliny oraz ceramidów. Na pęknięcia można stosować także maść witaminową z witaminą A lub E.

Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, zasobna w produkty będące źródłem witaminy A, E oraz witamin z grupy B, ale i cynku, selenu i magnezu. Ważne są oleje roślinne, warzywa, owoce, przetwory mleczne oraz ryby.

Nie mniej istotna jest ochrona dłoni przed zimnem oraz wiatrem, które wysuszają skórę i powodujące jej pękanie oraz działaniem substancji chemicznych. Używając detergentów trzeba nakładać rękawiczki ochronne. To konieczne także wtedy, gdy problem już się pojawił, ponieważ kontakt pękniętej skóry z ciepłą wodą oraz chemią gospodarczą wywołuje dyskomfort i ból.

Gdy pęka skóra na palcach, trzeba ją zabezpieczyć. To chroni przed bólem, ale i zapobiega infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych. Można nałożyć plaster, ale i preparat (opatrunek w płynie), który w miejscu ran tworzy on ochronną powłokę. Produkt zawiera kwas mlekowy, glicerynę, alantoinę i prowitaminę B5. Można wykorzystać także inne domowe sposoby. Skuteczny jest na przykład sok z aloesu czy olejek z drzewa herbacianego.

Jeśli pękająca skóra na palcach to problem przewlekły, nawracający bądź dokuczliwy, a rany nie goją się, pomimo podejmowanych prób, należy skontaktować się z dermatologiem. Pękająca skóra na palcach rąk przy paznokciach czy na opuszkach palców nie powinna być lekceważona, ponieważ może być objawem choroby, która wymaga leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze