Trwa ładowanie...

Pęknięcie szyjki macicy - przyczyny, objawy, leczenie, co to jest szyjka macicy

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
21.03.2022 17:49
Pęknięcie szyjki macicy
Pęknięcie szyjki macicy (Pixabay autor: Marncom)

Pęknięcie szyjki macicy może nastąpić samoistnie u kobiety ciężarnej lub być skutkiem działań okołoporodowych. W wielu przypadkach pęknięta szyjka macicy jest następstwem porodu z użyciem próżnociągu położniczego.

spis treści

1. Co to jest szyjka macicy?

Szyjka macicy, będąca zgrubiałą dolną częścią mięśniówki macicy, stanowi jeden z najważniejszych narządów żeńskiego układu płciowego. Mierzy ona od trzech do pięciu centymetrów, a swoim wyglądem nieco przypomina rurkowaty przewód. Na szyjkę macicy składa się część pochwowa oraz część brzuszna. Pochwowa część szyjki macicy wyścielona okryta jest przez wielowarstwowy nabłonek płaski. Część, w której znajduje się wnętrze kanału pokryta jest z kolei jednowarstwowym nabłonkiem gruczołowym.

Szyjka macicy pełni wiele ważnych funkcji w kobiecym ciele. Łączy ona macicę z pochwą. W trakcie menstruacji krew miesiączkowa przedostaje się do pochwy właśnie przez szyjkę. Dolna część mięśniówki macicy odpowiada także za wytwarzanie śluzu produkowanego przez gruczoły kobiece. Lepka i przezroczysta wydzielina chroni plemniki, a także ułatwia ich przenikanie w kierunku komórki jajowej.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

U kobiet ciężarnych szyjka jest ciasno zamknięta po to, by utrzymać dziecko wewnątrz macicy, a także ochronić ciążę przed czynnikami z zewnątrz. Otwarcie szyjki następuje w trakcie porodu. Pęknięcie macicy podczas akcji porodowej jest najcięższą z możliwych komplikacji okołoporodowych.

2. Co to jest pęknięcie szyjki macicy i jakie są przyczyny?

Pęknięcie szyjki macicy to niezwykle ciężkie, ale również dramatyczne w skutkach powikłanie porodu. Pęknięta szyjka macicy w wielu przypadkach jest skutkiem urazu, choć zdarza się, że problem może wystąpić samoistnie.

Pęknięcie szyjki macicy przy porodzie może wynikać ze źle przeprowadzonej akcji porodowej. Zdarza się, że powikłanie to jest konsekwencją użycia przez lekarzy takich narzędzi jak: kleszcze położnicze czy wyciągacz próżniowy. U większości pacjentek uszkodzenie ma linijny przebieg i występuje tylko na jednej stronie, a nie po obu stronach narządu. Pęknięcie samoistne może wystąpić jeszcze przed porodem. Czasem do jego wystąpienia dochodzi wówczas, kiedy kobieta uskarża się na skurcze porodowe.

Pęknięcie macicy po cesarce jest zjawiskiem częstym. Wśród czynników ryzyka można wymienić również stare blizny pooperacyjne, niedorozwój macicy, wyłuszczanie mięśniaków.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Objawy pękniętej szyjki macicy

Pęknięta szyjka macicy nie zawsze powoduje krwawienie z narządów rodnych. U niektórych pacjentek powikłanie przebiega bez krwotoku. Taki stan jest typowy dla głębokich uszkodzeń szyjki. Silne krwotoki często towarzyszą uszkodzeniu szyjki macicy oraz tętnic. Pacjentki, u których doszło do tego rodzaju powikłania mogą uskarżać się na gorączkę, krwawienia połogowe, infekcje. Najpoważniejszą konsekwencją dla pękniętej szyjki macicy jest sepsa, a także naciek zapalny w obrębie macicy.

4. Pęknięcie szyjki macicy a leczenie

Pęknięta szyjka macicy w trakcie porodu naturalnego wymaga pilnej interwencji lekarskiej. W trakcie zabiegu wskazane jest jak najszybsze wydobycie łożyska, a następnie założenie szwów w miejscu uszkodzenia. Zdarza się, że lekarze muszą również zatamować występujący u pacjentki krwotok. Pęknięta szyjka macicy może również wymagać przeprowadzenia laparotomii, tzn. operacyjnego otwarcia jamy brzusznej, przecięcia naskórka, mięśni oraz otrzewnej, w celu zaopatrzenia uszkodzenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze