Trwa ładowanie...

Pelargonia afrykańska i jej właściwości lecznicze

Avatar placeholder
24.01.2020 10:43
pelargonia afrykańska
pelargonia afrykańska (Shutterstock)

Pelargonia afrykańska (Pelargonium sidoides) charakteryzuje się intensywnym zapachem i ciemnoczerwonymi kwiatami. Jest rośliną pochodzącą z Afryki Południowej. Tamtejsi tubylcy jako pierwsi poznali i wykorzystywali jej właściwości lecznicze.

1. Przeciwprątkowe działanie pelargonii afrykańskiej

W XIX wieku gruźlica była chorobą, która zbierała śmiertelne żniwo w Europie. Zachorował na nią również Charles Henry Stevens, który walczył z nią aż 17 lat. Gdy okazało się, że lekarze nie są w stanie mu pomóc, udał się do Afryki. Tam jeden z plemiennych uzdrowicieli rozpoczął na nim kurację z wykorzystaniem mikstury z korzenia pelargonii afrykańskiej.

Minęły trzy miesiące, a Stevens wyzdrowiał. Postanowił wrócić do Wielkiej Brytanii, by rozpocząć sprzedaż wyciągu z korzenia pelargonii afrykańskiej. Miał to być lek na gruźlicę. Osoby chore z powodzeniem stosowały go do czasu, aż pojawiły się antybiotyki.

To musisz wiedzieć

Naukowe potwierdzenie przeciwprątkowych właściwości pelargonii afrykańskiej miało miejsce dopiero w XX wieku. Szwajcarski lekarz, dr Adrien Sechehaye, opublikował opisy 65 przypadków osób chorych na gruźlicę, które zostały wyleczone przy pomocy tej właśnie rośliny.

2. Immunostymulujące działanie pelargonii afrykańskiej

Pelargonia afrykańska pełni istotną funkcję we wspieraniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Dzięki jej zastosowaniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia różnego typu infekcji. Na czym polega jej działanie immunostymulujące?

Chorobotwórcze drobnoustroje wnikają do dróg oddechowych, gdzie są "łapane" przez warstwę śluzu pokrywającą oskrzela. Obecne tam komórki rzęskowe odpowiadają za usuwanie szkodliwych mikrobów. Ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej korzystnie wpływa na ten mechanizm i w naturalny sposób pobudza ruch rzęsek. Dzięki temu organizm szybciej pozbywa się groźnych dla organizmu wirusów i bakterii.

3. Przeciwbakteryjne działanie pelargonii afrykańskiej

Badania wykazały, że pelargonia afrykańska zwalcza liczne szczepy bakterii, które wywołują infekcje dróg oddechowych. Należą do nich m.in.: gronkowiec złocisty, paciorkowiec, dwoinka zapalenia płuc.

Dzięki wykorzystaniu ekstraktu z korzenia pelargonii afrykańskiej organizm zdecydowanie szybciej pozbywa się kaszlu, duszności, bólu w klatce piersiowej, wydzieliny oskrzelowej, czyli dolegliwości towarzyszących przeziębieniu, ostremu zapaleniu oskrzeli czy płuc.

Za przeciwbakteryjne działanie pelargonii afrykańskiej odpowiadają obecne w niej kumaryny. Zapobiegają one przyleganiu bakterii do nabłonka dróg oddechowych, tym samym ułatwiając ich odkrztuszanie i pozbywanie się z organizmu.

Okazuje się, że wyciąg z korzenia pelargonii afrykańskiej ma również działanie hamujące wzrost bakterii Helicobacter pylori odpowiedzialnej za zakażenia układu pokarmowego. Roślina ta sprawia, że bakteria nie przylega do błony śluzowej i nabłonka, chroni więc przed biegunką, wymiotami, nudnościami, bólem w podbrzuszu. Może przeciwdziałać chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

4. Przeciwwirusowe działanie pelargonii afrykańskiej

Wyciąg z korzenia pelargonii afrykańskiej wykazuje również zdolność zwalczania wirusa opryszczki wargowej (HSV 1) oraz genitalnej (HSV 2). Hamuje jego namnażanie się zarówno w początkowej fazie choroby, jak i w jej zaawansowanym stadium.

W sklepach zielarskich i aptekach dostępne są niedrogie krople z wyciągiem z korzenia, które mogą być stosowane nawet u dzieci od 12. miesiąca życia, syropy na bazie tej rośliny, które można podawać dzieciom po 6. r.ż., a nawet tabletki.

Co ważne, leczenie z wykorzystaniem pelargonii afrykańskiej jest całkowicie naturalne i może w części przypadków zastąpić antybiotykoterapię. Zawsze warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Materiał powstał przy współpracy z marką Sinulan

Powróć do sekcji

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze