Trwa ładowanie...

Peptyd C

Avatar placeholder
05.09.2013 14:53
Peptyd C
Peptyd C

Badanie poziomu peptydu C we krwi wykorzystywane jest w monitorowaniu produkcji endogennej insuliny. Peptyd C odłączany jest od cząsteczki proinsuliny podczas przekształcania jej do insuliny w komórkach beta wysp trzustkowych, a następnie, wraz z insuliną, uwalniany jest do krwi. Dlatego też stężenie peptydu C w surowicy odpowiada stężeniu endogennej insuliny i służy do diagnostyki wydolności wysp trzustkowych w zakresie produkcji insuliny.

spis treści

1. Wskazania do wykonania badania poziomu C-peptydu

Badanie poziomu peptydu C powinno być wykonane:

  • u osób ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu I, w celu oceny czynności komórek beta;
  • u pacjentów z każdym typem cukrzycy, dodatkowa ocena stężenia peptydu C po stymulacji glukagonem pozwala na ocenę rezerwy wydzielniczej wysp trzustkowych;
  • w przypadku cukrzycy typu II, jest przydatna w diagnostyce wtórnej nieskuteczności doustnych leków przeciwcukrzycowych i pomaga w podjęciu decyzji przejścia u tych pacjentów na leczenie insuliną;
  • w przypadku podejrzenia guza części wewnątrzwydzielniczej trzustki, wydzielającego insulinę (tzw. insulinoma)- bardzo wysokie stężenia peptydu C;
  • w diagnostyce hiperinsulinizmu w przebiegu cukrzycy typu II - bardzo wysokie stężenia peptydu C;
  • czasem w diagnostyce różnicowej cukrzycy typu I i cukrzycy typu II.

2. Charakterystyka badania poziomu peptydu C

Poziom peptydu C określany jest w osoczu. W tym celu pobiera się krew z żyły odłokciowej, a następnie próbkę kieruje się do analizy laboratoryjnej. Przynajmniej przez 8 godzin przed badaniem nie należy niczego jeść ani pić. Wyniki powinny być dostępne w ciągu doby od pobrania krwi. Stężenie peptydu C we krwi oznacza się z zastosowaniem metod radioimmunologicznych oraz nieizotopowych metod immunochemicznych.

2.1. Wartości prawidłowe stężenia peptydu C we krwi

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Prawidłowy poziom C-peptydu we krwi mieści się w granicach 0,2 - 1,2 nmol/l, czyli 0,7 - 3,6 μg/l. Przy wykonywaniu testu stymulacji glukagonem, po 6 minutach od dożylnego wstrzyknięcia 1mg tego hormonu, poziom peptydu C powinien wynosić 1 - 4 nmol/l. Należy jednak pamiętać, że interpretacji wyników badań dokonuje lekarz, gdyż wartości referencyjne są różne dla różnych laboratoriów analitycznych.

2.2. Wartości nieprawidłowe stężenia peptydu C we krwi

Peptyd C może znacznie wzrastać ponad normę w przypadku obecności gruczolaka wysepkowatokomórkowego (insulinoma). U pacjentów, którym usunięto produkującego insulinę guza, wysoki poziom C-peptydu może świadczyć o przerzutach bądź wznowie miejscowej guza. Nieprawidłowo wysoki wynik badania niekiedy wskazuje na przewlekłą niewydolność nerek.

Inne przyczyny wysokiego stężenia peptydu C to:

Niski poziom peptydu C zazwyczaj wskazuje na cukrzycę typu I. Generalnie niskie stężenie C-peptydu wiąże się z niskim poziomem insuliny, co może oznaczać jej zmniejszoną produkcję. Badanie poziomu peptydu C nie jest stosowane w diagnostyce cukrzycy, a jedynie w monitorowaniu jej przebiegu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze