Perforacja jelita - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie
Perforacja jelita jest ostrym schorzeniem jamy brzusznej, w którym dochodzi pęknięcia jelita. W większości przypadków perforacja jelita następuje wskutek choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Przedziurawienie jelita może być także skutkiem urazu, powikłań po nieleczonym zapaleniu jelit czy gruźlicy. Jak przebiega leczenie przedziurawionego jelita? Jakie są objawy towarzyszące perforacji jelita?
1. Czym jest perforacja jelita?
Perforacja jelita to stan, w którym dochodzi do przedziurawienia jelita (uszkodzenia wszystkich warstw). Zazwyczaj pęknięcie jelita jest następstwem urazu, zakażenia, schorzenia lub nowotworu. Sam termin perforacja związany jest z wytworzeniem się nieprawidłowych otworów w obrębie narządów wewnętrznych.
W przypadku przedziurawionego jelita, treść pokarmowa zaczyna wydostawać się poza przewód pokarmowy (do wnętrza jamy brzusznej). Pacjent borykający się z perforacją jelita wymaga natychmiastowej opieki lekarskiej. W przeciwnym razie może dojść do poważnych zakażeń w obrębie jamy brzusznej, a nawet do nagłego zgonu chorego.
Z problemem pękniętego jelita borykają się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci w wieku szkolnym czy niemowlęta. Perforacja jelita to niezwykle poważna dolegliwość, którą zalicza się zespołu objawów związanych z chorobami narządów jamy brzusznej. Ten zespół objawów nosi nazwę „ostry brzuch”.
„Ostry brzuch” ulega szybkiej progresji i stanowi zagrożenie dla pacjenta. Zarówno perforacja jelit, jak i inne objawy chorobowe takie jak krwawienie przewodu pokarmowego, zapalenie otrzewnej, niedrożność jelit czy ostre niedokrwienie jelit wymagają przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.
2. Najczęstsze przyczyny perforacji jelita
Wśród najczęstszych przyczyn perforacji jelita cienkiego specjaliści wymieniają:
- urazy (np. po wypadku komunikacyjnym, upadku na rowerze, upadku z wysokości),
- powikłania po nieleczonym zapaleniu jelit,
- chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
- obecność ciała obcego w jelicie cienkim,
- gruźlicę,
- dur brzuszny,
- rany kłute
- rany cięte,
- martwicę w wyniku zatoru,
- uchyłek Meckela,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
Z kolei perforacja jelita grubego może wynikać z następujących przyczyn:
- nowotworu jelita grubego,
- choroby uchyłkowej jelit,
- pękniętej okrężnicy,
- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
- popromiennego zapalenia jelit,
- skrętu jelita,
- AIDS.
3. Przyczyny perforacji jelita u dzieci
Przyczyny perforacji jelita u dzieci bywają bardzo różne. W wielu przypadkach przedziurawione jelito u noworodków jest ściśle związane z chorobą, np. martwiczym zapaleniem jelit.
Martwicze zapalenie jelit bardzo często dotyka malutkie dzieci, wcześniaki czy noworodki u których wykryto wady wrodzone. W przypadku rozpoznania perforacji jelita u wcześniaka lub noworodka wymaga pilnej interwencji chirurga. Perforacja jelita u dziecka może również być wynikiem upadku lub jazdy na rowerze.
4. Objawy perforacji jelita
Objawy perforacji jelita to przede wszystkim:
- silne bóle brzucha,
- bradykardia (stan kiedy częstość akcji serca wynosi poniżej 60 razy na minutę),
- gorączka,
- osłabienie,
- krwawa biegunka,
- powiększenie żołądka,
- brak apetytu,
- odwodnienie.
5. Leczenie perforacji jelita
Perforacja jelita jest ostrym schorzeniem jamy brzusznej, w którym dochodzi pęknięcia jelita. Schorzenie to wymaga natychmiastowego rozpoznania i interwencji chirurga. W zależności od lokalizacji pęknięcia zabieg chirurgiczny trwa zwykle od dwóch do czterech godzin. Niezwykle ważne jest również wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej. W tym celu lekarze podają pacjentowi środki farmakologiczne.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.