Trwa ładowanie...

Perineoplastyka – na czym polega? Wskazania i efekty

Avatar placeholder
14.03.2023 11:23
Perineoplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej.
Perineoplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej. (Adobe Stock)

Perineoplastyka to zabieg modelowania krocza i przedsionka pochwy. Wykonuje się go zarówno przy użyciu konwencjonalnych metod chirurgicznych, jak i za pomocą lasera. Poleca się go kobietom, które w wyniku porodów, urazów fizycznych czy fizjologicznego starzenia się odczuwają dyskomfort z powodu wyglądu miejsc intymnych. Jakie są wskazania i przeciwwskazania? Na czym polega zabieg?

spis treści

1. Co to jest perineoplastyka?

Perineoplastyka to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, którego celem jest odbudowa, odnowienie struktury krocza. Uszkodzenia i deformacje w jego obrębie to najczęściej skutek urazów okołoporodowych, procesów starzenia się lub urazów mechanicznych.

Perineoplastyka to inaczej zabieg odmładzania krocza. Celem zabiegu plastyki krocza po porodzie i przedsionka pochwy po porodzie jest zwężenie lub poszerzenie wejścia do pochwy, rekonstrukcja jej budowy anatomicznej oraz przywrócenie prawidłowego funkcjonowania. Efekty zabiegu są widoczne po wygojeniu ran i okresie rekonwalescencji po plastyce pochwy.

Jednak wygląd pochwy to nie wszystko, dzięki interwencji chirurgicznej pacjentka odczuwa poprawę jakości współżycia. Zostaje także zminimalizowane ryzyko pojawiania się infekcji intymnych.

Zobacz film: "Wskazania do nacięcia krocza podczas porodu"

Operacja preineoplastyki najczęściej jest wykonywana wraz z waginoplastyką, to jest plastyką waginy. Jako samodzielny zabieg przeprowadzana jest w sytuacji, gdy jedynym problemem jest zniekształcone i poszerzone wejście, czyli przedsionek pochwy i krocze, a sama pochwa nie jest zbyt szeroka (tzw. ziejący srom po porodzie, ziejąca pochwa).

2. Wskazania do zabiegu perineoplastyki

Perineoplastyka jest polecana kobietom, które w wyniku porodów, urazów fizycznych czy fizjologicznego starzenia się:

  • czują dyskomfort i mają kompleksy z powodu wyglądu miejsc intymnych,
  • chcą poprawić jakość życia i odczuć seksualnych,
  • pragną redukcji deformacji warg sromowych, a co za tym idzie również przywrócenia im odpowiedniego kształtu i wielkości

Wskazaniem do perineoplastyki jest:

  • stan pourazowy krocza,
  • nadmiernie rozciągnięte krocze (np. w wyniku porodu),
  • źle wygojona rana poporodowa w okolicach miejsc intymnych,
  • rozluźnienie przedsionka pochwy i słabsze odczuwanie partnera,
  • bolesność blizny krocza.

3. Jak wygląda zabieg perineoplastyki?

Perineoplastykę zawsze poprzedza konsultacja z lekarzem. Wymagane jest badanie przedmiotowe, podmiotowe, a także badania diagnostyczne. Podczas zabiegu pacjentka leży na stole operacyjnym w pozycji ginekologicznej. Procedura trwa 30-60 minut i może być prowadzona w znieczuleniu zarówno miejscowym, jak i ogólnym (jest to ustalane w czasie wizyty konsultacyjnej).

Plastyka krocza polega na odpowiednim nacięciu zniekształconych tkanek przedsionka pochwy oraz krocza w taki sposób, by wyciąć nadmiar skóry i skutecznie zbliżyć do siebie brzegi rany za pomocą szwów.

Do szycia, którego celem jest zbliżenie mięśni otaczajacych przedsionek pochwy, wykorzystywane są szwy wchłanialne, co znacznie przyspiesza proces gojenia rany. Ponieważ perinoplastyka wymaga rozcięcia skóry i założenia szwów, mogą pozostać po sobie ślad w postaci niewielkich blizn.

Odmładzanie krocza można wykonać nie tylko przy użyciu konwencjonalnych metod chirurgicznych, ale i lasera. Wówczas zabieg jest mniej inwazyjny i nie wymaga rekonwalescencji.

4. Jak się przygotować do zabiegu perineoplastyki?

Operacja plastyki i rekonstrukcji pochwy poprzedzona jest dokładnym wywiadem medycznym i różnymi badaniami diagnostycznymi. Pacjentka kierowana jest na morfologię krwi, oznaczenie elektrolitów, poziomu glukozy na czczo, wskaźników układu krzepnięcia oraz grupy krwi.

Niezbędne jest również badanie ogólne moczu, RTG klatki piersiowej oraz badania EKG, gdy kobieta ma więcej niż 40 lat. Plastyka waginy wykonywana jest między 7. a 15. dniem cyklu, dwa tygodnie przed terminem operacji niewskazane jest stosowanie aspiryny i jej pochodnych, witaminy E, leków hamujących kaszel i środków przeciwgrypowych.

Zaleca się rzucenie palenia lub chociażby ograniczenie ilości spalanych papierosów. Na dobę przed zabiegiem należy wdrożyć dietę lekkostrawną, a w dzień plastyki pozostać na czczo.

5. Środki ostrożności, powikłania i przeciwwskazania

Po zabiegu nie ma konieczności usuwania szwów, wymagana jest krótka hospitalizacja. Ponieważ może pojawić się dyskomfort i dolegliwości bólowe, wskazane jest stosowanie leków przeciwbólowych.

Bardzo ważne jest, by przez kilka tygodni nie przemęczać się, nie nosić ciężkich przedmiotów, zrezygnować z aktywności seksualnych oraz kąpieli w wannie, a także dbać o higienę miejsc intymnych. Konieczne jest także noszenia luźniejszej, przewiewnej bielizny i powstrzymywania się od aktywności fizycznej. Środki ostrożności należy zachować przez 6-8 tygodni po zabiegu.

Stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego znacząco zmniejsza ryzyko powstawania powikłań, takich jak ból i dyskomfort po plastyce pochwy, opuchlizna, krwiaki czy pieczenie po plastyce pochwy.

Przeciwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są:

6. Perineoplastyka - cena

Wiele pacjentek decyduje się na wykonanie perineoplastyki prywatnie, by jak najszybciej pozbyć się uciążliwych dolegliwości i czerpać przyjemność z życia seksualnego. W takiej sytuacji cena plastyki pochwy (cena plastyki krocza) wynosi około 6 000 zł.

7. Czy perineoplastyka jest refundowana przez NFZ?

Perineoplastyka może być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak trzeba liczyć się z długim terminem oczekiwania na zabieg oraz skomplikowaną procedurą przedzabiegową. Trzeba bowiem udowodnić, że operacja jest konieczna ze względów zdrowotnych.

8. Perineoplastyka a ciąża

Perineoplastyka jest operacją, która przwyraca prawidłowy wygląd pochwy, niweluje uszkodzenia i deformacje pojawiające się często wskutek urazów okołoporodowych. Nie wpływa na płodność.

Decydując się na zabieg trzeba tylko pamiętać, że kolejna ciąża oznacza ryzyko pęknięcia krocza lub konieczności jego nacięcia. Z tego powodu decyzję o operacji plastycznej krocza warto przemyśleć i wykonać ją w odpowiednim czasie.

9. Zalecenia po zabiegu perineoplastyki

Ogólne zalecenia po plastyce pochwy to:

  • stosowanie tabletek przeciwbólowych w razie odczuwania bólu,
  • stosowanie zaleconego przez lekarza antybiotyku,
  • dbałość o higienę okolic intymnych,
  • używanie preparatu odkażającego na krocze,
  • profilaktyka zaparć,
  • zrezygnowanie z kąpieli w wannie,
  • unikanie wysiłku fizycznego przez miesiąc,
  • powstrzymanie się od kontaktów intymnych przez 6 tygodni.

10. Czy perineoplastyka jest bezpiecznym zabiegiem?

Perineoplastyka to stosunkowo bezpieczny zabieg, który wymaga jedynie krótkiej hospitalizacji i pozostawia prawie niezauważalne blizny. Rzadko wiąże się z rozwojem powikłań, ewentualne dolegliwości mają najczęściej charakter tymczasowy.

Przyjmuje się, że bezpieczeństwo zwiększa stosowanie się do zaleceń lekarskich i dbanie o higienę intymną, ponieważ nadkażenie rany znacząco pogorszyłoby samopoczucie i wydłużyłoby powrót do pracy po plastyce pochwy.

11. Jak długo utrzymuje się efekt perineoplastyki?

Efekty zabiegu są widoczne już po wygojeniu ran (i mają charatkter trwały), wówczas zauważa się zmiany estetyczne. Natomiast po kilku tygodniach pacjentka może wrócić do kontaktów seksualnych, wówczas powinna zauważyć poprawę jakości współżycia. Negatywnie na efekt perineoplastyki może wpłynąć kolejna ciąża i poród, wówczas konieczne może okazać się powtórzenie zabiegu.

12. Czy perineoplastyka jest bolesna?

Zabieg perineoplastyki jest przeprowadzany w znieczuleniu, więc pacjentka nie odczuwa bólu w trakcie jego wykonywania. Po kilku godzinach może czuć pieczenie i dyskomfort, wówczas powinna zażyć przepisane środki przeciwbólowe. Większość kobiet nie skarży się na intensywny ból, a ewentualne dolegliwości każdego dnia są mniejsze.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze