Trwa ładowanie...

Piasek w nerkach – objawy, przyczyny i leczenie

Piasek w nerkach to złogi substancji, które odkładają się w drogach moczowych. Powstają, ponieważ nie zostały wydalone z moczem. Przyczyny patologii są różne, a zaburzenie zwykle nie daje objawów w postaci dolegliwości. Czy piasek w nerkach widać na USG lub w moczu? Dlaczego leczenie jest ważne? Co na piasek w nerkach?

spis treści

1. Co to jest piasek w nerkach?

Piasek w nerkach to potoczna nazwa kryształków, które odkładają się w moczowodach. Zawierają złogi różnych substancji, które nie są wydalone wraz z moczem. W drogach moczowych zwykle odkładają się związki wapnia, fosforany, szczawiany czy kwas moczowy. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Przyczyny piasku w nerkach

Przyczyny piasku w nerkach są różne. Głównie i najczęściej odpowiada za to:

Bezpośrednią przyczyną pojawiania się piasku w nerkach jest wysokie stężenie niepożądanych substancji. W konsekwencji dochodzi do wytrącania się drobnych złogów w moczowodach. Tak powstają drobne kryształki (piasek w nerkach).

2. Objawy piasku w nerkach

Piasek w nerkach zwykle nie wywołuje dolegliwości. Można go jedynie zaobserwować podczas oddawania moczu czy badania USG. Sytuacja zmienia się, gdy złogi przekształcą się w kamienie nerkowe bądź kiedy pojawi się kolka nerkowa.

Piasek w nerkach to jeden z wczesnych objawów kamicy nerkowej. Dlaczego? Z niektórych nierozpuszczonych w moczu substancji tworzą się kryształki, z czasem łączące się w coraz większe bryły. To prowadzi do powstania kamieni nerkowych. Te są dokuczliwe, ponieważ utrudniają odpływ moczu z organizmu. Ich obecność wywołuje objawy kamicy nerkowej.

Kamienie moczowe są także częstą przyczyną ataku kolki nerkowej. Wówczas obserwuje się:

3. Diagnostyka i leczenie piasku w nerkach

Piasek w nerkach najczęściej rozpoznaje się, gdy pojawiają się objawy kamicy czy kolki nerkowej. Często wykrywa się je także przy okazji diagnostyki innych chorób. Kryształki widać bowiem na USG jamy brzusznej, w RTG jamy brzusznej oraz badaniach moczu (badania ogólne moczu).

Leczenie piasku w nerkach jest bardzo ważne. Terapia polega na wypłukiwaniu go przez spożywanie dużej ilości wody (minimum 2 litry dziennie). Czasem, gdy to niezbędne, stosuje się też leki (przeciwbólowe rozkurczowe, przeciwwymiotne).

Czy istnieją domowe sposoby na piasek w nerkach? Sięgając po metody medycyny naturalnej można stosować napar z pokrzywy, która działa antybakteryjnie i moczopędnie oraz odwar z korzenia pietruszki.

Warto też zapobiegawczo pić sok z żurawiny, która chroni układ moczowy przed infekcjami, a te często prowadzą do kamicy nerkowej. To, jak długo schodzi piasek z nerek, jest kwestią indywidualną. W dużej mierze zależy to od podjętych działań, ale i wielkości złogów.

Wypłukiwanie piasku w nerkach jest możliwie, gdy złogi są niewielkie. W leczeniu poważniejszych stanów, w przypadku kamicy nerkowej, gdy kamień nerkowy jest duży, rozpoznano zapalenie układu moczowego czy bezmocz, sięga się po bardziej inwazyjne metody. Wówczas zastosowanie znajduje kruszenie lub rozbijanie kamieni nerkowych czy usunięcie kamieni metodą endoskopową.

4. Co robić, by uniknąć piasku w nerkach?

Aby uniknąć piasku w nerkach, a co za tym idzie także kamicy nerkowej, bardzo ważne jest, by pić duże ilości wody oraz stosować odpowiednią dietę. Ta musi być lekkostrawna. Ważne jest, by unikać spożywania (bądź je ograniczać):

  • zbyt dużej ilości białek pochodzenia zwierzęcego, bulionów i sosów mięsnych,
  • dużych ilości cukru (cukier sprzyja krystalizacji moczu),
  • szczawianów. Te są obecne w szczawiu, burakach, szpinaku, rabarbarze, czekoladzie czy suszonych śliwkach,
  • soli, ponieważ zawarty w niej sód nasila wydalanie wapnia z moczem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza