Pierwsze dni po porodzie

Kolejne dni po porodzie nie są łatwe dla kobiety, szczególnie jeśli był to jej pierwszy poród i brak jej doświadczenia w pielęgnacji noworodka. Po porodzie młoda mama musi sobie radzić z bólem, zmęczeniem i dolegliwościami poporodowymi, a do tego dochodzi dziecko, którym trzeba się zajmować niemal bez przerwy. Na szczęście zawsze można liczyć na pomoc lekarza lub położnej, która pokaże, jak przewijać niemowlę, jak je trzymać i karmić. Przewijanie dziecka z początku może wydawać się trudne, ale z czasem dochodzi się do wprawy.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Wczesny połóg

Dziecko kilka dni po porodzie

Jeśli maluszek jest zdrowy, wychodzi wraz z mamą do domu niedługo po porodzie. Jednak nie jest jeszcze przystosowany do środowiska – zanim to nastąpi,...

Po tym, jak dziecko przyjdzie na świat, kobieta musi jeszcze „urodzić” łożysko. Niekiedy konieczne jest również zszycie krocza, jeśli wcześniej doszło do jego pęknięcia lub je nacięto. Od momentu narodzin dziecka przez jakiś czas i ono, i matka są poddawani ścisłej obserwacji. Lekarz i położna czuwają zwykle przez około dwie godziny po porodzie. Czas ten nazywany jest wczesnym połogiem. W tym czasie kobietą opiekuje się ginekolog, dzieckiem neonatolog, który waży i mierzy malucha, bada jego odruchy i ocenia go według skali Apgar. Położna zakłada dziecku bransoletkę z nazwiskiem matki (na rączkę, czasem i na nóżkę), owija je i kładzie przy mamie.

W czasie połogu obkurcza się więc i zmniejsza swoją masę macica (mówimy, że ulega ona inwolucji, czyli zwijaniu), zwiększa się napięcie mięśni brzucha, zmniejsza się uwodnienie organizmu. Ciekawostką jest fakt, że macica bezpośrednio po porodzie waży średnio aż 1 kg, natomiast po ukończeniu inwolucji – tylko ok. 60 g. Proces jej zmniejszania się jest przedmiotem bacznej obserwacji przez lekarzy i położne. W czasie pobytu w oddziale położniczym codziennie wykonywane jest badanie położenia dna macicy, które wyczuwalne jest przy dotknięciu brzucha. Spowolnienie zwijania się tego narządu może świadczyć o zakażeniu wyściełającej go błony śluzowej .

Po porodzie pojawiają się odchody połogowe. Są to złuszczone cząstki i resztki narośniętej śluzówki macicy. Odchodów nie należy się wstydzić, bo są zupełnie naturalne. Kolejny ważny proces zachodzący podczas pierwszych kilku tygodni po porodzie to gojenie się ran porodowych– rany powstałej w macicy wskutek oddzielenia się łożyska i błon płodowych oraz ewentualnie rany po pęknięciu lub nacięciu krocza (która oczywiście została zszyta od razu po porodzie).Odbudowa błony śluzowej macicy dokonuje się dopiero po jej oczyszczeniu z resztek tkankowych pozostałych w niej po ciąży. Pozostałości te są rozkładane przez komórki układu odpornościowego i w płynnej postaci wydostają się przez pochwę na zewnątrz jako tzw. odchody połogowe. Wydzielina ta ma mdły zapach i zabarwienie, które zmienia się wraz z czasem trwania połogu. Typowo na początku odchody są krwiste, następnie (po 4–7 dniach) brązowawe, od końca 2. tygodnia brudnożółte lub śmietankowate, potem szaro-białe i stopniowo zanikają po 4–6 tygodniach. Należy jednak pamiętać, że odchylenia od tej reguły są częste i zwykle nie świadczą o jakiejkolwiek patologii!

Jeśli poród przebiegł prawidłowo, matka i dziecko czują się dobrze – z porodówki trafiają na salę poporodową. Zazwyczaj odwiedziny są możliwe, ale tylko w określonych godzinach. Warto pamiętać, że odpoczynek jest wtedy bardzo potrzebny i nie należy przyjmować wielu osób naraz, zwłaszcza jeśli na sali leży kilka kobiet. Jest to po pierwsze – męczące, po drugie – krępujące. Do szpitala nie powinny przychodzić też dzieci poniżej 12. roku życia. Zakaz ten obowiązujący w wielu placówkach został wprowadzony, by uchronić noworodka przed zarażeniem chorobami wieku dziecięcego.

Pobyt w szpitalu po porodzie

Zazwyczaj po porodzie przebywa się w szpitalu od trzech do pięciu dni. Można ten czas skrócić lub wydłużyć w zależności od potrzeb. W Szpitalach Przyjaznych Dziecku noworodek od samego początku przebywa razem z matką. Warto wykorzystać ten okres na naukę. Zarówno panie, jak i świeżo upieczeni tatusiowie mogą wiele skorzystać, słuchając rad doświadczonych położnych i pielęgniarek. Pod ich czujnym okiem można poćwiczyć kąpanie i przewijanie dziecka, przyswoić techniki karmienia piersią, zadawać pytania doradcy laktacyjnemu.

Choć rodzice zdają sobie sprawę, że ich dziecko jest pod dobrą opieką, to zwykle i tak bardzo się martwią. Aby niepotrzebnie się nie zadręczać, warto po prostu mówić o swoich wątpliwościach. Można spytać, czy dziecko jest zdrowe, jakie miało badania i zabiegi, czy obowiązują jakieś szczepienia. Dobrze, jeśli przy takich rozmowach jest obecny ojciec noworodka. On również powinien przyswajać nowe informacje i terminy.

Po kilku dniach w szpitalu, rozwianiu wszelkich wątpliwości i przyswojeniu podstawowych umiejętności, młodzi rodzice są przygotowani, by zostać z maluchem „sam na sam”. Należy jednak pamiętać, że żaden kurs nie jest w stanie nauczyć wszystkiego. Zawsze będą pojawiały się niespodzianki i trudności. Pierwsza i najważniejsza zasada, jaka wtedy obowiązuje, brzmi: Nie panikuj!

Karmienie piersią dziecka

Nie tylko macica po porodzie powoli wraca do „formy” sprzed ciąży. Również jajniki funkcjonowały inaczej, gdy w narządzie rodnym rozwijało się dziecko – można powiedzieć, że czas ten był dla nich zasłużonymi wakacjami od ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, czyli produkcji pęcherzyków i wydzielania hormonów płciowych. Kobiety karmiące piersią przedłużają jajnikom ten „urlop” teoretycznie aż do zakończenia karmienia, a więc nawet 12 miesięcy po porodzie – pod warunkiem jednak że karmienie jest częste i bardzo regularne. Objawem powrotu funkcji jajników jest krwawienie miesiączkowe. Należy podkreślić, że nigdy nie można mieć całkowitej pewności, iż karmiąca piersią kobieta jest niepłodna, jakkolwiek pierwsze krwawienia prawie zawsze są bezowulacyjne. U pań niekarmiących piersią czynność jajników powraca zasadniczo znacznie wcześniej – po 5–6 tygodniach pojawia się u nich już pierwsza miesiączka.

Ostatnim, bardzo ważnym elementem połogu jest rozpoczęcie laktacji, czyli produkcja mleka w gruczołach piersiowych. Przygotowanie piersi do karmienia następuje już podczas ciąży – każda przyszła mama może to z łatwością zaobserwować nieraz już od pierwszych tygodni ciąży. Natomiast rozpoczęcie i utrzymanie produkcji mleka uzależnione jest od częstego karmienia lub, w razie konieczności jego przerwania na jakiś czas, ściągania. Warto też wiedzieć, że karmienie piersią, poprzez oksytocynę wydzielaną pod wpływem ssania brodawki przez dziecko, przyspiesza powrót macicy do stanu sprzed ciąży!

Redakcja abcZdrowie, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kaleta M. (red.), Podstawy położnictwa. Po porodzie., Urban & Partner, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-266-9
  • Curtis G., Schuler J., Powrót do dobrej formy po ciąży, Amber, Warszawa 2003, ISBN 83-241-0367-8
  • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
  • Dudenhausen J. Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4032-6

Połóg

Komentarze (1)
~Inka
~Inka ponad rok temu

pierwsze doby p porodzie są trudne, ponieważ kobieta jest cała obolała i przejęta dzieckiem. W zasadzie jeśli to jej pierwsze dziecko to musi sie wszystkiego nauczyć. Ja nie miałam trudnego porodu i rodziłam naturalnie. Dziecko było prawidłowo ułożone, położna cały czas czuwała nad porodem i bardzo mi pomagała. W sumie miałam założone dwa szwy. Pamiętam pierwszą wizytę w toalecie i strach, że szwy pękną podczas załatwiania się. Co do higieny intymnej to używałam swojego lacibios femina pregna, żeby nie doszło do żadnych infekcji oraz największych podpasek na świecie bez siateczki. Słuchałam lekarza, który kazał nosić przewiewną bieliznę i prawidłowo dbać o higienę. Gorsze były te nieprzespane noce z córeczką....wyspałam się tak naprawdę rok po porodzie, jak mała podrosła.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pierwsze dni po porodzie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Pierwsze dni po porodzie
Pierwsze dni po porodzie

Położna środowiskowa

, pedagogiki, etyki. Jak wygląda spotkanie z położną środowiskową? Pierwsza wizyta u nowych rodziców nazywa się wizytą patronażową. Rodzice (...) mają okazję zadać pytania położnej i rozwiać wszelkie swoje wątpliwości. Położna ma...

Pierwsze dni po porodzie

Rola położnej środowiskowej

Rola położnej środowiskowej

Położne środowiskowe obecnie pomagają kobietom we wszystkich sprawach związanych z nowo narodzonym dzieckiem.

Pierwsze dni po porodzie

Dziecko kilka dni po porodzie

Dziecko kilka dni po porodzie

Jeśli maluszek jest zdrowy, wychodzi wraz z mamą do domu niedługo po porodzie. Jednak nie jest jeszcze przystosowany do środowiska - zanim to nastąpi, w organizmie dziecka zajdzie wiele znaczących zmian.

Pierwsze dni po porodzie

Powikłania w połogu

Połóg trwa sześć tygodni po porodzie. Nie jest to łatwy okres dla młodej mamy. Maleństwo wypełnia cały jej czas. Nieopatrznie kobieta może zaniedbać (...) swoje zdrowie. Pogarsza się jej samopoczucie i kondycja. Ciąża i poród powodują,...

Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie

Depresja po porodzie (WIDEO)

Depresja po porodzie (WIDEO) Odtwórz wideo

poporodowej nie muszą pojawiać się zaraz po porodzie, są nimi: huśtawki nastroju, bezsenność, stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości, brak (...) zainteresowania dzieckiem, bóle głowy i nudności. Depresja po porodzie...

Pierwszy rok życia dziecka

Nauka mówienia

Nauka mówienia

Pierwsze próby komunikacji są niewerbalne i pojawiają się wkrótce po porodzie. Dziecko uśmiecha się, krzywi, płacze i wierci się, by wyrazić różne emocje i potrzeby fizyczne - od strachu i głodu, po frustrację.

Higiena krocza

Ból po porodzie

Ból po porodzie

Ból krocza po porodzie jest naturalnym zjawiskiem, które pojawia się nawet wtedy, jeśli nie nacinano krocza podczas porodu. Jest on związany z obkurczaniem się macicy i jej powracaniem do naturalnych rozmiarów.

Karmienie piersią

Odżywianie się młodej mamy

Odżywianie się młodej mamy

są jednak zgodni, że nie tędy droga. Przez przynajmniej trzy pierwsze miesiące po porodzie powinnaś odpuścić odchudzanie.

Depresja poporodowa - przyczyny, baby blues, objawy, leczenie

Depresja po porodzie - zdjęcie

Depresja po porodzie - zdjęcie

Depresja poporodowa nie oznacza, że jest się złą matką, to jedynie syndrom baby blues.

Ciało i uroda w ciąży

Nudności ciążowe

Nudności ciążowe

Kilka dni po zapłodnieniu pojawiają się nudności i wymioty, spowodowane zmianami hormonalnymi.