Pierwszy objaw stwardnienia rozsianego. Podstępna choroba zaczyna się niewinnie
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co oznacza drętwiejące ramię. Przyczyny mogą być bardzo banalne, ale są też takie, które wskazują, że to pierwszy objaw groźnej choroby.
1. Co może oznaczać drętwiejące ramię?
Drętwienie i ból lewego ramienia jest dobrze znanym objawem poprzedzającym zawał mięśnia sercowego. Co jednak, jeśli drętwieje prawe ramię? Oczywiście nie mówimy tu o sytuacji, kiedy np. zasnęliśmy na prawym boku tak, że dopływ krwi do kończyny jest utrudniony. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że mrowienie i drętwota prawego ramienia to coś, co czasem może dać istotną informację o stanie naszego zdrowia.
W przypadku, gdy prawa ręka szybciej się męczy, drętwieje lub boli w trudny do opisania sposób, możemy mieć do czynienia z zespołem cieśni nadgarstka - zwłaszcza jeśli jesteś osobą praworęczną. Jest to choroba, w której nerw pośrodkowy biegnący do dłoni jest uciskany w kanale nadgarstka. Nieleczona dolegliwość prowadzi do zaniku nerwu i mięśni dłoni, co może w istotny sposób pogorszyć jakość życia. Zespół cieśni nadgarstka należy do grupy chorób neuropatycznych, czyli takich, które związane są ze stanem zapalnym mięśni obwodowych.
Drętwienie ręki to również objaw stwardnienia rozsianego. Obecnie nie wiadomo dokładnie, co powoduje, że ta choroba autoimmunologiczna się uaktywnia. Wiadomo jednak, że zaczyna się bardzo niepozornie, m.in. od delikatnego mrowienia rąk. Chociaż symptom ten występuje najczęściej parzyście tj. jednocześnie w obu kończynach górnych, to może zostać zauważony najpierw w ramieniu. Jeśli do tego dołącza męczliwość oraz osłabienie siły mięśniowej - mamy już poważne przesłanki, aby udać się do lekarza.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.