Piła ocet jabłkowy. Jak efekty?
Kristin Salaky piła ocet jabłkowy przez 10 dni. Liczyła, że nie tylko schudnie, ale pozbędzie się też problemów z refluksem i zgagą. Jakie uzyskała rezultaty po tym czasie?
1. 10 dni picia octu jabłkowego
Kobieta sądziła, że picie octu przyniesie jej dużo korzyści. Jednak po 10 dniach kuracji nie zauważyła znacznej poprawy zdrowia. Dziewczyna od zawsze była fanką różnego rodzaju octów. Używała ich zazwyczaj do sosów sałatkowych, a także jako naturalnych kosmetyków i dodawała do masek do twarzy.
Tym razem liczyła, że ocet jabłkowy zmniejszy jej apetyt, wpłynie pozytywnie na trawienie i problemy z refluksem oraz zgagą, które ma od dawna. Postanowiła codziennie spożywać 2 łyżki przed śniadaniem. Taką metodę polecało wiele osób w internecie. Niestety, po 10 dniach kuracji kobieta nie zauważyła u siebie żadnych efektów, oprócz tego, że chciało się jej jeść więcej. Miała ochotę na frytki, czekoladę i wino. Ponadto, przez kilka godzin po wypiciu octu odczuwała kwaśny posmak w buzi. Kurację postanowiła przerwać.
2. Skutki uboczne picia octu jabłkowego
Eksperci uważają, że ocet powinien być stosowany raczej jako dodatek do potraw, a nie pity samodzielnie. Może bowiem wywołać nudności i wzmaga apetyt. Nadmiar octu w diecie może też spowodować hipoglikemię. Osoby chore na cukrzycę powinny ustalać włączenie octu do diety ze swoim lekarzem.
Nie zaleca się również stosowania go wraz z niektórymi lekami m.in. przeciwcukrzycowymi, moczopędnymi czy insuliną.
Jednorazowe spożycie octu jabłkowego w zbyt dużej ilości skutkuje najczęściej rozstrojem żołądka. Owszem, picie octu wspomaga trawienie, bo wydziela się wtedy więcej soków żołądkowych oraz szybciej produkowane są enzymy trawienne. Poprawia się też nasza przemiana materii. Stosowanie octu należy jednak przerwać, gdy zacznie dokuczać nam przewlekła biegunka.
Ocet, pity regularnie obniża też zdolność wchłaniania potasu. Może szkodzić na szkliwo zębów.
Zwolennicy octu twierdzą z kolei, że korzystnie wpływa na poziom cholesterolu, trójglicerydów oraz glukozy w surowicy krwi. Cenią też jego właściwości antybakteryjne.
Czy warto włączyć ocet jabłkowy do diety? To bardzo indywidualna kwestia. Wszystko zależy od naszego organizmu i widać to doskonale na przykładach osób, które go stosują. U jednych poprawia trawienie i przyspiesza odchudzanie, u innych, tak jak w przypadku Kristin - zwiększa apetyt. Dlatego zanim zaczniesz stosować kurację octem jabłkowym, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub dobrym dietetykiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.