Piszczel – położenie, budowa, najczęstsze przyczyny bólu, shin splints, zespół przedziału powięziowego i złamanie zmęczeniowe, inne rodzaje złamań
Kość piszczelowa to jedna z głównych kości. Podczas chodzenia czy biegania może pojawiać się ból piszczeli. Może też dojść do złamania tej kości. Dowiedz się więcej na temat piszczeli.
Zobacz film: "Postępowanie w przypadku złamania nogi"
- 1. Piszczel – położenie i budowa
- 2. Piszczel – najczęstsze przyczyny bólu
- 3. Piszczel – shin splints
- 4. Piszczel – zespół przedziału powięziowego i złamanie zmęczeniowe
- 5. Piszczel – inne rodzaje złamań
1. Piszczel – położenie i budowa
Kość piszczelowa razem z kością strzałkową tworzy kość goleni. Piszczel to też główna kość podudzia. Dwa kłykcie: przyśrodkowy i boczny, które posiadają powierzchnie stawowe dla połączenia z odpowiednimi kłykciami kości udowej, znajdują się na końcu bliższym piszczeli. Poniżej końca górnego piszczeli widać guzowatość piszczelową, czyli szeroką wyniosłość. Bezpośrednio pod skórą ostro zaznaczony jest trzon piszczeli. Koniec kości od strony przyśrodkowej kończy się natomiast kostką przyśrodkową.
2. Piszczel – najczęstsze przyczyny bólu
Ból piszczeli może być spowodowany różnymi czynnikami. Może za niego odpowiadać np. źle dobrane obuwie. Jednak ból piszczeli może mieć swoją przyczynę również w poważnych schorzeniach. Gdy często nosimy zbyt małe lub zbyt ciasne obuwie, możemy zacząć w końcu odczuwać ból kości piszczelowej. Podobnie sprawa wygląda, gdy często chodzimy w obuwiu typu japonki, a także w butach na wysokim obcasie. Ból piszczeli często pojawia się też w trakcie treningu. Być może popełniasz błędy, które do tego doprowadzają, takie jak: brak rozgrzewki przed ćwiczeniami i brak przerw w ich trakcie, zaniedbywanie regeneracji po treningu. Jeśli ból piszczeli pojawił się podczas biegania, być może masz złą technikę biegania lub biegasz po twardych nawierzchniach.
3. Piszczel – shin splints
Kość piszczelowa może być też narażona na tzw. shin splints, czyli syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli. Najpierw ból pojawia się podczas ćwiczeń lub po ich zakończeniu. Dolegliwości nasilają się następnego dnia. Zwiększony ból odczuwamy wtedy w czasie chodzenia. Na ten rodzaj bólu cierpią zazwyczaj ci, którzy popełniają błędy w czasie treningu (np. ćwiczą mimo niewyleczonej kontuzji) lub mają wywłaszczony łuk podłużny stopy.
4. Piszczel – zespół przedziału powięziowego i złamanie zmęczeniowe
Gdy dotyka nas zespół przedziału pwięziowego, zazwyczaj ból narasta w średnio-bocznej części piszczeli. Odczuwamy też wtedy przykurcz w stawach, osłabienie siły mięśniowej. Pojawia się też obrzęk. Kość piszczelową może dotknąć też złamanie zmęczeniowe, które powstaje po częstych mikrourazach kości. Najczęściej pojawia się ono u biegających w niewłaściwy sposób. O złamaniu zmęczeniowym piszczeli mówimy, gdy na kości wyczuwamy zgrubienie i boli ona w dolnej części.
5. Piszczel – inne rodzaje złamań
Ze względu na lokalizację wyróżniamy następujące złamania kości piszczelowej:
- złamanie nasady bliższej kości piszczelowej,
- złamanie trzonu kości piszczelowej,
- złamanie nasady dalszej kości piszczelowej,
- złamanie trójkostkowe.
Innym rodzajem jest złamanie piszczeli po przeciążeniu.
Komentarze