Plamienie między miesiączkami – przyczyny i leczenie
Plamienie między miesiączkami jest nieprawidłowością, objawem zaburzeń menstruacyjnych. Może wskazywać na wiele patologii, ale i mieć związek z działaniem wielu czynników pozachorobowych. O czym świadczy? Na czym polega diagnostyka i leczenie?
1. Co oznacza plamienie między miesiączkami?
Plamienie między miesiączkami jest nieprawidłowością, za którą może odpowiadać wiele czynników. Nie wszystkie wskazują na choroby i patologie, nie wszystkie są groźne.
Do najczęstszych przyczyn plamień i krwawień pojawiających się między miesiączkami należy stosowanie antykoncepcji hormonalnej (np. tabletek antykoncepcyjnych, wkładki wewnątrzmacicznej, plastrów, zastrzyków, spirali), także antykoncepcji awaryjnej (po stosunku).
Plamienia czy krwawienia między miesiączkami i ból podbrzusza w czasie antykoncepcji hormonalnej zwykle pojawiają się na początku terapii, ale i wskutek nieodpowiednio dobranej dawki hormonów. Plamienia obserwuje się także po pominięciu przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej lub po odstawieniu pigułek.
Plamienie między miesiączkami – przyczyny pozachorobowe
Plamienia międzymiesiączkowe czy lekkie krwawienia z pochwy mogą być związane z:
- owulacją, wówczas pojawią się w połowie cyklu (około 14 dnia),
- ciążą, to jest implantacją zarodka w błonie śluzowej macicy, ale także poronieniem oraz ciążą pozamaciczną,
- urazem śluzówki pochwy podczas seksu (ma to związek z suchością pochwy, co prowadzi do otarć i ranek na jej ściankach),
- doświadczaniem silnego stresu,
- nadmiernym wysiłkiem fizycznym,
- odchudzaniem,
- osłabieniem organizmu
- stosowaniem leków,
- spadkiem poziomu estrogenu, plamienia między miesiączkami po 40. mogą być związane z wygasaniem czynności jajników w czasie menopauzy.
Warto pamiętać, że plamienie między miesiączkami jest typowe u nastolatek, które dopiero zaczęły miesiączkować. W ich przypadku początkowo mogą być bardzo nieregularne krwawienia miesięczne.
Plamienie między miesiączkami – choroby
Za plamienie między miesiączkami mogą także odpowiadać choroby (tak ginekologiczne, jak i ogólnoustrojowe), zaburzenia i różne nieprawidłowości. To:
- zapalenie błony śluzowej jamy macicy,
- mięśniaki macicy (powstają z tkanki mięśniowej),
- polipy endometrium lub szyjki macicy (przerost błon śluzowych),
- torbiele macicy,
- niedomoga lutealna, to jest niewydolność ciałka żółtego, co wiąże się z niedostatecznym wydzielaniem progesteronu,
- dysplazja szyjki macicy (chorobę wywołaną wirusem HPV, czyli brodawczakiem ludzkim),
- nadżerka na tarczy szyjki macicy (ubytek nabłonka lub błony śluzowej),
- zaburzenia pracy jajników (np. PCOS, zespół policystycznych jajników),
- choroba weneryczna (np. rzeżączka, chlamydia),
- endometrioza (obecność błony śluzowej macicy poza jamą macicy). Objawem choroby jest także silny ból, który pojawia się w podczas stosunku, menstruacji czy oddawania moczu,
- zaburzenia krzepnięcia, wówczas obserwuje się także obfite krwawienie miesiączkowe, skłonność do tworzenia się siniaków, przedłużające się krwawienie po skaleczeniu,
- nadczynność lub niedoczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne,
- rak endometrium, rak szyjki macicy, rak trzonu macicy oraz rak pochwy.
2. Plamienie między miesiączkami – diagnostyka i leczenie
Aby ustalić przyczyny plamienia międzymiesiączkowego, należy skontaktować się z ginekologiem, który nie tylko przeprowadzi badanie podmiotowe i przedmiotowe, (ocena wielkości i ruchomości macicy, bolesności podczas poruszania narządu rodnego, obecności guzów przydatków), ale i zleci badania laboratoryjne, obrazowe bądź specjalistyczne.
Duże znaczenie ma ginekologiczne USG, zwane również badaniem ultrasonograficznym transwaginalnym czy przezpochwowym, USG miednicy mniejszej za pomocą głowicy przezbrzusznej, ocena cytologiczna i histologiczna tkanek macicy, badanie kolposkopowe, sonohisterografia z podaniem roztworu soli fizjologicznej, także tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Duże znaczenie mają badania laboratoryjne z krwi ukierunkowane na rozpoznanie konkretnej choroby, stąd o ich doborze decyduje lekarz na podstawie zgłaszanych objawów oraz wstępnego rozpoznania.
Niewielkie, brązowe plamienie między miesiączkami czy długie plamienie w środku cyklu zdecydowanie wymagają konsultacji z lekarzem w możliwie niedługim czasie. Szybkiej reakcji wymaga obfite krwawienie między miesiączkami i skrzepy, czemu towarzyszy silny ból, osłabienie, gorączka, nudności i wymioty.
Leczenie plamień między miesiączkami zależy od przyczyny. W terapii wykorzystuje się zarówno leki regulujące stężenie hormonów, przeciwzapalne czy antybiotyki, jak i zabiegi chirurgiczne.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.