Trwa ładowanie...

Plavix - charakterystyka, skład, wskazania, skutki uboczne, przeciwwskazania, interakcje

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
27.04.2023 17:54
Plavix
Plavix (Zdjęcie: Pixabay, autor zdjęcia: Pexels)

Plavix jest lekiem przeciwpłytkowym, przeznaczonym do stosowania doustnego. Występuje w formie białych tabletek powlekanych. W zależności od danego opakowania, jedna tabletka może zawierać 75 lub 300 mg substancji czynnej - klopidogrelu. Podaje się go przede wszystkim w profilaktyce powikłań zakrzepowych w miażdżycy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tych tabletek? Jakie działania niepożądane może wywoływać Plavix?

spis treści

1. Co to jest Plavix i jakie składniki zawiera?

Plavix to lek przeciwpłytkowy wydawany na receptę. W jego składzie znaleźć możemy substancję czynną o nazwie klopidogrel. Klopidogrel jest organicznym związkiem chemicznym, pochodną tienopirydyny, a także inhibitorem agregacji płytek krwi, która jest indukowana przez adenozyno-5′-difosforan.

Substancja czynna blokuje skupianie się tych elementów morfotycznych krwi, a także uniemożliwia adenozyno-5′-difosforanowi wiązanie się ze specjalnym receptorem na ich powierzchni. Dodatkowo, zapobiega zlepianiu się płytek, przeciwdziała powstawaniu skrzepów krwi.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Oprócz substancji czynnej lek zawiera także olej rycynowy, celulozę mikrokrystaliczną, mannitol, makrogol 6000, hydroksypropylocelulozę niskopodstawionę, jednowodną laktozę, hypromelozę, triacetynę, czerwony tlenek żelaza, dwutlenek tytanu oraz wosk carnauba.

2. Wskazania do stosowania

Lek stosowany jest w profilaktyce powikłań zakrzepowych w miażdżycy, zwanej również arteriosklerozy u pacjentów po przebytym zawale serca, udarze niedokrwiennym mózgu. Wskazaniem do stosowania leku jest również zdiagnozowana miażdżyca tętnic obwodowych.

Plavix może być podawany profilaktycznie w przypadku komplikacji zakrzepowych miażdżycy w przebiegu ostrego zespołu wieńcowego, niestabilnej dławicy piersiowej, zawału serca bez załamka Q.

Klopidogrel zawarty w tabletkach Plavix jest prolekiem. Oznacza to, że chociaż sam jest nieaktywny farmakologicznie, jeden z jego metabolitów powstający w wątrobie jest aktywny. W wyniku przemian metabolicznych in vivo dochodzi do jego przekształcenia się w produkt wykazujący działanie farmakologiczne.

3. Skutki uboczne leku Plavix

Plavix, podobnie jak inne środki farmaceutyczne, może powodować u niektórych pacjentów pewne skutki uboczne. Szczególnie niebezpiecznym, potencjalnym działaniem niepożądanym jest krwotok z nosa lub krwawienie z przewodu pokarmowego. Spośród innych skutków ubocznych leku, warto wymienić również problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego (niestrawności, rozwolnienie, dolegliwości bólowe brzucha).

Znacznie rzadziej obserwuje się takie objawy jak:

  • małopłytkowość, spadek liczby białych krwinek,
  • zwiększona liczba granulocytów kwasochłonnych w organizmie,
  • krwotok wewnątrzczaszkowy,
  • parastezje (mrowienie, drętwienie lub odczuwalna zmiana temperatury skóry),
  • zawroty i dolegliwości bólowe głowy,
  • nudności i wymioty,
  • stan zapalny błony śluzowej żołądka,
  • zatwardzenie,
  • swędzenie skóry,
  • reakcja alergiczna skóry,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy.

4. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Plavix jest nadwrażliwość na substancję czynną lub alergia na którykolwiek ze składników pomocniczych. Wśród innych przeciwwskazań warto wymienić również ciężką niewydolność wątroby, czynne patologiczne krwawienie ściśle powiązane z krwotokiem wewnątrzczaszkowym lub wrzodem trawiennym. Po lek Plavix nie powinny również sięgać kobiety ciężarne, karmiące piersią.

5. Interakcje z innymi lekami

Przed zażyciem leku Plavix należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich stosowanych środkach farmaceutycznych. Wynika to z faktu, że Plavix może wchodzić w reakcje z innymi lekami i substancjami, takimi jak leki hamujące proces krzepnięcia krwi, niesteroidowe leki przeciwzapalne, heparyna, tyklopidyna wraz z innymi substancjami o działaniu przeciwpłytkowym.

Lekarza należy poinformować również o stosowaniu selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, środków przeciwdepresyjnych, substancji takich jak: flukonazol, worykonazol, omeprazol, ezomeprazol. Osoby przyjmujące leki opioidowe lub leki zawierające repaglinid, paklitaksel lub moklobemid również powinny zasięgnąć opinii specjalisty, przed zastosowaniem Plavixu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze