Pobudka o 4 nad ranem? Koniecznie zbadaj ten narząd
Poranne pobudki? Nasz organizm potrzebuje około ośmiu godzin snu, więc logicznym jest, budzenie się, gdy organizm jest wypoczęty. A co w przypadku, kiedy budzisz się o czwartej nad ranem, a z każdą kolejną godziną jesteś coraz bardziej zmęczony?
1. Budzisz się nad ranem? To się odbije na zdrowiu
Jeśli poranne pobudki nie są związane z faktem, że kładziesz się spać o 20 czy 21, to warto się zastanowić, co chce ci przekazać organizm.
Regularne budzenie się w środku nocy czy nad ranem i problemy z ponownym zaśnięciem przekładające się na zmęczenie, spadek koncentracji czy drażliwość w ciągu dnia, należą do zaburzeń snu, takich samych jak np. bezsenność.
Jedno z badań na populacji amerykańskiej wykazało, że problem może dotyczyć nawet 35 proc. społeczeństwa. Choć powszechny, to wydaje się błahy. Tymczasem przeciągające się niedostatki snu, jak wskazują badania, to większe ryzyko:
- nadwagi lub otyłości wskutek zaburzeń w wydzielaniu leptyny i greliny,
- zaburzeń narządu wzroku,
- zaburzeń funkcji poznawczych,
- obniżonej sprawności układu immunologicznego,
- większego ryzyka rozwoju stanów zapalnych w organizmie,
- zaburzeń mikrobioty jelitowej,
- nadciśnienia tętniczego,
- chorób układu sercowo-naczyniowego i incydentów tj. udar mózgu czy zawał mięśnia sercowego.
Sen mogą zaburzać niektóre leki, jak przeciwko astmie, stosowane w nadciśnieniu i chorobie Parkinsona, antydepresanty czy leki moczopędne. Naukowcy dowiedli, że negatywny wpływ na jakość snu może mieć również alkohol czy nikotyna. Czasami jednak codzienne pobudki o nietypowej porze mogą być czerwoną flagą naszego organizmu.
2. Budzisz się o 4 nad ranem?
Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że budzenie się o 4 nad ranem ma jedną przyczynę. Jednak może mieć związek z pracą naszego mózgu, dla którego zbliżający się świt jest oznaką konieczności wybudzenia się.
- W większości miejsc godzina 4:00, z wyjątkiem bardzo wysokich i skrajnych szerokości geograficznych, jest tuż przed świtem — zauważa dr Nayantara Santhi, badaczka snu, w rozmowie z Amerisleep. - To może być jeden powód.
A inne? Najczęściej za nocne pobudki odpowiada nadmierny stres, są też typowe dla osób w wieku senioralnym, kiedy spada produkcja melatoniny. Mogą wskazywać również na wahania hormonalne typowe dla okresu menopauzy i perimenopauzy, a także ciąży. Jednak także dysfunkcja tarczycy pod postacią nieprawidłowych stężeń hormonów tarczycy oraz TSH może objawiać się problemami ze snem. Nad ranem może też dojść do gwałtownego spadku glukozy we krwi, u diabetyków to zjawisko nosi nazwę hipoglikemii nocnej.
Wówczas zbyt wysoki poziom insuliny, nadmierna aktywność fizyczna w ciągu dnia czy spożywanie alkoholu mogą sprawić, że stężenie glukozy we krwi jest niebezpiecznie niskie – poniżej 70 mg/dl
Budzenie się w środku nocy częściej dotyka także osoby cierpiące na zespół niespokojnych nóg (RLS) oraz z bezdechem sennym.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.