Pojawiają się o świcie. "Choroba może być już w zaawansowanym stadium"
Nowotwory rozwijają się z reguły bardzo podstępnie i przez lata nie dają żadnych objawów. Pewne znaki ostrzegawcze mogą się jednak pojawiać tuż po przebudzeniu. Nie powinno się ich lekceważyć, mimo że są bardzo nietypowe. - To utrudnia diagnozę. Jeśli więc zauważymy jakiekolwiek sygnały, których wcześniej nie było, powinniśmy się jak najszybciej skonsultować z lekarzem - ostrzega prof. Cezary Szczylik, onkolog z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku. Co powinno wzbudzić nasz niepokój?
1. Nocne poty
- Niestety w większości przypadków nowotwory latami rozwijają się bezobjawowo albo te objawy są bardzo nieswoiste. Z reguły, jeśli mamy do czynienia z poważnymi symptomami, oznacza to, że choroba jest już w zaawansowanym stadium - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Cezary Szczylik, onkolog, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku.
Dlatego, jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały, których wcześniej nie było, powinniśmy się skonsultować z lekarzem.
- To może, ale nie musi być rak. Wymaga to jednak szczegółowej diagnostyki - ostrzega onkolog.
Do nieswoistych objawów, które możemy zaobserwować po przebudzeniu, należą nocne poty.
- Jest to objaw, który często występuje na przykład przy cukrzycy, ale może się też pojawić przy niektórych chłoniakach, np. chłoniaku Hodgkina czy raku płuc - wskazuje prof. Szczylik.
2. Poranny kaszel i ból gardła
- Zaniepokoić powinien też uporczywy i utrzymujący się przez kilka tygodni kaszel, któremu może towarzyszyć ból gardła. To najczęstsze objawy infekcji dróg oddechowych, ale mogą wystąpić również przy nowotworach - głównie płuc oraz głowy i szyi. W takich przypadkach dotyczy to przede wszystkim palaczy - tłumaczy onkolog.
U osób, które palą przez wiele lat, charakterystyczny jest przewlekły nieżyt palacza. Czym się objawia i z czego wynika?
- Mówimy o palaczach, ze stażem na poziomie 20 tzw. paczkolat, czyli osób, które paliły jedną paczkę dziennie przez 20 lat lub dwie przez 10 lat. Prowadzi to do niewydolności nabłonka migawkowego w oskrzelach. Jeśli działa prawidłowo, można go porównać do falujących łanów zboża. Dzięki temu falowaniu usuwane są wszelkie zanieczyszczenia z dróg oddechowych - wyjaśnia prof. Szczylik.
- Jeśli jest uszkodzony, te substancje osadzają się w oskrzelach, czego konsekwencją jest charakterystyczny poranny kaszel u palaczy, który zmusza do odkrztuszenia zalegającej wydzieliny - zaznacza onkolog.
3. Walka o życie
- Dziewięć na 10 osób, u których diagnozuje się raka płuca, to palacze. Niestety problemem jest zbyt późna diagnoza, która odbiera nam możliwość skutecznego leczenia - tłumaczy Tomasz Karauda z Kliniki Pulmonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego nr 1 w Łodzi.
- Chorzy zgłaszają się do lekarza zbyt późno, kiedy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. Często bagatelizują objawy, jak utrzymujący się kaszel, chrypka, nagła utrata wagi, duszności. Idą do specjalisty, jeśli mają już bardzo poważne symptomy. Niestety w takich przypadkach to jest już często walka o życie. Po diagnostyce okazuje się, że taki chory ma już przerzuty do wątroby czy kości, bądź guz jest już znacznej wielkości i nacieka np. na naczynia krwionośne - dodaje lekarz.
Dodaje, że nowotwór może się też rozwinąć nawet po 10-15 latach od rzucenia palenia. Podobnie jak przy aktywnym paleniu, kluczowa jest tu liczba wypalonych papierosów.
Dr Karauda dodaje, że palenie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór krtani.
4. Dziwne wyczerpanie i spadek wagi
Niecharakterystycznym objawem, który może pojawić się przy chorobach nowotworowych, jest także nieuzasadnione zmęczenie i osłabienie. Takie uczucie wyczerpania może się pojawić już rano - zamiast wstać pełni energii, już brakuje nam sił. Powinno też zaniepokoić, jeśli nie było intensywnej aktywności fizycznej, a odpoczynek trwał tyle, co zwykle. Jeśli dodatkowo utrzymuje się przez dłuższy czas, to sygnał, że konieczna jest wizyta u lekarza.
- Pamiętajmy, że to symptom, który występuje przy chorobach układu krążenia, a także cukrzycy, zaburzeniach pracy wątroby czy tarczycy. Może też jednak pojawić się przy różnych typach nowotworów, a często bywa bagatelizowany - zaznacza prof. Szczylik.
Dodaje, że podobnie jest z nagłym, znaczącym spadkiem wagi.
- Nawet jeśli nastąpiło to w kontekście zmiany nawyków żywieniowych, należy to skonsultować z lekarzem. Zdarza się, że choroba nowotworowa może się rozwijać niezależnie od zmiany diety - wskazuje prof. Szczylik.
5. Krew w moczu lub w kale
Konsultacji z lekarzem wymaga też krew w moczu lub kale. Jeśli podczas porannej wizyty w toalecie zauważysz te objawy, od razu wykonaj pakiet badań.
- Najczęstszą przyczyną krwi w stolcu jest uszkodzenie naczyń krwionośnych w okolicy odbytu. Może to jednak wskazywać na rozwijającą się chorobę nowotworową - najczęściej raka jelita grubego, rzadziej raka żołądka - mówi prof. Szczylik.
- W przypadku krwi w moczu to też nie jest jednoznaczny objaw świadczący o nowotworze układu moczowego. Może to być np. wynik kamicy dróg moczowych, kiedy ostre brzegi powstających kamieni kaleczą naczynia krwionośne - dodaje onkolog.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.