Pokrzywa na włosy
Ekstrakt z korzenia pokrzywy wchodzi w skład wielu popularnych środków na łysienie, ponieważ skutecznie hamuje produkcję dihydrotestosteronu – hormonu odpowiedzialnego za łysienie androgenowe. Pokrzywa jest elementem jadłospisu ludzi w wielu zakątkach świata. Dodają ją oni do zup oraz sałatek. Konsumowane są jednak jedynie pędy rośliny oraz jej czubek. Kwiatki pokrzywy są bowiem pokryte piekącymi włoskami zawierającymi substancje podrażniające. Po dotknięciu ich na skórze może pojawić się reakcja alergiczna.
1. Zastosowanie pokrzywy
Badania wykazały, że pokrzywa częściowo blokuje dwa enzymy. Pierwszy z nich – 5-alfa-reduktaza – w połączeniu z testosteronem powoduje produkcję dihydrotestosteronu (DHT). Drugi to enzym aromatazy, który wytwarza estrogen. Testy dowiodły, że łączne zastosowanie ekstraktu z korzenia pokrzywy z innym ziołem\ (pygeum) skuteczniej blokuje te enzymy niż każda z substancji oddzielnie. Pokrzywa jest bardziej efektywna w dużych dawkach, a pygeum w mniejszych. Produkt uzyskany z połączenia tych dwóch ziół jest stosowany w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
To musisz wiedzieć
- Pokrzywę należy spożywać w postaci naparu - zalej ją wrzątkiem, przykryj i pij po upływie kilku minut.
- Działa moczopędnie, dlatego zalecana jest osobom z kamicą nerkową.
- Napar z pokrzywy wzmacnia włosy i paznokcie.
- Herbata z pokrzywy pomaga w biegunce, nieżytach żołądka i jelit.
- Pokrzywa zawiera witaminy K, E, C i B1.
- Zaleca się ją osobom cierpiącym na anemię i osłabienie.
- Najlepsze działanie ma napar ze świeżej pokrzywy.
- Listki młodej pokrzywy dodane do sałatki ułatwiają trawienie i wzmagają apetyt.
Wiele badań dowiodło, że duże dawki ekstraktu z pokrzywy przyjmowane doustnie powodują redukcję wzrostu prostaty u myszy. Z kolei połączenie ekstraktu z pokrzywy z saw palmetto u pacjentów z łagodnym przerostem gruczołu krokowego zmniejsza poziom testosteronu oraz estrogenu. Dzięki zdolności do utrzymywania stałego poziomu testosteronu pokrzywa uchodzi za afrodyzjak. Jest stosowana również w leczeniu zapalenia stawów, astmy, nerek, infekcji dróg moczowych oraz łysienia.
2. Ekstrakt z korzenia pokrzywy w leczeniu łysienia
Korzeń pokrzywy jest popularnym składnikiem doustnych środków na utratę włosów. Niektórzy są zdania, iż aplikowanie ekstraktu z pokrzywy miejscowo na skórę głowy może poprawiać wzrost włosów. Zalecana dzienna dawka ekstraktu to 500 mg i więcej. Niestety, nie przeprowadzono dotąd żadnych badań klinicznych, które potwierdzałyby skuteczność pokrzywy w leczeniu łysienia androgenowego lub łysienia plackowatego.
Pokrzywa cechuje się wieloma cennymi właściwościami, które nie są bez znaczenia dla organizmu człowieka. Picie herbaty z pokrzywy poprawia odporność, wzmacnia organizm. Napary z pokrzywy są także zalecane osobom mającym tendencje do zatrzymywania wody w organizmie oraz pacjentom z chorobami nerek. Pokrzywa działa bowiem moczopędnie i powoduje wypłukanie bakterii oraz toksycznie działających związków chemicznych z organizmu człowieka. Ten cenny napar poprawia pracę przewodu pokarmowego, reguluje wydzielanie soku żołądkowego, a także wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
Warto uświadomić sobie, że ze stosowaniem pokrzywy mogą wiązać się skutki uboczne. Jeśli ekstrakt z korzenia pokrzywy jest aplikowany miejscowo, może pojawić się podrażnienie skóry głowy lub reakcja alergiczna. Natomiast jeżeli pokrzywa jest przyjmowana doustnie, może podrażniać żołądek, wywoływać pieczenie, problemy z oddawaniem moczu, wzdęcia oraz obrzęk. Ekstrakt z korzenia pokrzywy nie powinien być stosowany przez osoby zmagające się z problemami z sercem oraz nerkami, gdyż powoduje zatrzymywanie płynów w organizmie. Osoby zainteresowane korzystaniem z suplementów z pokrzywą w celu wzmocnienia włosów i zatrzymania postępującego łysienia powinny zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem.
Pokrzywa jest składnikiem wielu produktów przeznaczonych dla osób, które chcą wzmocnić włosy. Jednak jej działanie w leczeniu łysienia nie jest jeszcze dokładnie zbadane. W związku z tym należy podchodzić realistycznie do właściwości pokrzywy i nie oczekiwać cudów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.