Trwa ładowanie...

Polacy je uwielbiają. "Kumuluje się w organizmie i uszkadza komórki wątroby"

 Katarzyna Prus
17.09.2022 11:46
Ziołowe suplementy mogą powodować uszkodzenia wątroby
Ziołowe suplementy mogą powodować uszkodzenia wątroby (Getty Images)

Nie tylko popularne leki przeciwbólowe czy suplementy diety przyjmowane bez kontroli lekarza potrafią poważnie zaszkodzić. Okazuje się, że równie groźne są preparaty ziołowe, często uznawane przez nas za bezpieczne. - Na takim leczeniu, zwłaszcza jeśli stosujemy je na własną rękę, kupując niesprawdzone preparaty w internecie, może bardzo ucierpieć wątroba - ostrzega dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska.

spis treści

1. Leczą się sami i lądują w szpitalu

Szacuje się, że przewlekłe choroby wątroby to problem ponad 400 tys. Polaków. Rocznie z ich powodu umiera ok. 6-7 tys. osób. Odpowiadają za to przede wszystkim: choroba alkoholowa, a także choroby metaboliczne i wirusowe.

- Natomiast uszkodzenia polekowe są najbardziej niedocenianymi powodami chorób wątroby, tymczasem szacujemy, że nawet 15 proc. chorych, którzy trafiają do szpitala, mogą to być pacjenci, którzy mają uszkodzenia polekowe – zaznacza w rozmowie z PAP dr hab. n.med. Jerzy Jaroszewicz, szef Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Suplementy diety i preparaty ziołowe mogą poważnie szkodzić wątrobie
Suplementy diety i preparaty ziołowe mogą poważnie szkodzić wątrobie (Getty Images)

Ekspert zaznacza też, że większość takich chorych przyjmuje na własną rękę leki, suplementy diety albo preparaty ziołowe. - Nawet dobrze znane, powszechne leki ziołowe potrafią szkodzić wątrobie – ostrzega dr Jaroszewicz.

Lekarz zwraca też uwagę, że uszkodzenia wątroby po suplementach i preparatach ziołowych są równie częste lub nawet częstsze niż po lekach na receptę.

2. Ziołowe nie znaczy bezpieczne

- Nie zaszkodzimy sobie sięgając po herbatkę z rumianku czy pokrzywy, ale kiedy zaczynamy poważne ziołowe leczenie, zwłaszcza przyjmując przy tym leki, skutki dla zdrowia mogą być bardzo poważne - ostrzega w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

- Niestety, wielu pacjentów traktuje zioła jako całkowicie bezpieczną metodę leczenia, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Na takim leczeniu, zwłaszcza jeśli stosujemy je na własną rękę, kupując niesprawdzone preparaty w internecie, może bardzo ucierpieć wątroba - dodaje dr Cubała-Kucharska.

Na jakie zioła trzeba szczególnie uważać? - Ziołem, które może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń wątroby jest artemizyna, którą stosuje się w leczeniu przeciwpasożytniczym. Przyjmowana w dużych ilościach kumuluje się w organizmie i uszkadza komórki wątroby, zaburzając jej funkcje i prowadząc do poważnych chorób - tłumaczy ekspertka.

- Oprócz kapsułek popularne zaczęły być wlewy dożylne z artemizyny. Równie niebezpieczne są wlewy z kurkuminy, często traktowane jako lek przeciwzapalny czy przeciwbólowy. W rzeczywistości mogą one doprowadzić do stanów zapalnych wątroby - dodaje.

3. Groźne zioła na odchudzanie i bezsenność

Lekarze ostrzegają też, że najcięższe przypadki uszkodzeń wątroby są zauważalne u pacjentów, którzy się odchudzają lub intensywnie ćwiczą, a przy tym stosują popularne spalacze tłuszczu. Suplementy te bardzo często nie są poddawane żadnej kontroli czy weryfikacji, mogą być zanieczyszczone, a skutki ich przedawkowania bywają tragiczne.

- Do popularnych ziół stosowanych na utratę wagi należą garcinia cambogia i ephedra sinica, które wyniszczają wątrobę, prowadząc do żółtaczki będącej objawem poważnego uszkodzenia tego narządu - tłumaczy dr Cubała-Kucharska.

Podobnie jest w przypadku widłaka goździstego, z którego przygotowuje się napary na problemy ze snem. Silne właściwości trujące mają też stosowana w homeopatii belladonna czy jaskółcze ziele popularne m.in. ze względu na działanie bakteriobójcze.

- Pamiętajmy, że w nadmiarze może zaszkodzić wątrobie nawet popularna xenna, a także niepozorny wyciąg z pestek grejpfruta, który zaburza proces detoksykacji w wątrobie - ostrzega specjalistka.

4. Zapytaj lekarza i badaj się

Dlatego przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu, warto nie tylko przeczytać jego ulotkę, ale też skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to szczególnie osób, które przyjmują wiele różnych preparatów, w tym ziołowych.

- Preparaty ziołowe zawsze powinno się przyjmować pod kontrolą lekarza, który oceni, jakie dawki są bezpieczne, a także czy nie wystąpią groźne interakcje z przyjmowanymi przez nas lekami - zaznacza dr Cubała-Kucharska.

Ekspertka zwraca jednak uwagę na fakt, że niektóre preparaty roślinne mogą wątrobie pomóc.

- Przy długotrwałym przyjmowaniu leków czy właśnie preparatów ziołowych, zbawienne dla wątroby mogą okazać się fosfolipidy sojowe działające osłonowo, a także cytryniec chiński, który pomaga w jej regeneracji - tłumaczy lekarka.

Bardzo ważne są regularne badania wątroby, zwłaszcza w czasie przyjmowania leków czy preparatów, które mogą jej szkodzić. Jej stan powinno się kontrolować raz na pół roku lub nawet raz na trzy miesiące.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze