Trwa ładowanie...

Polacy walczą z palaczami na balkonach i w oknach. MZ nie reaguje

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 22.10.2024 11:01
Polacy walczą z takimi palaczami. Do MZ wpływają kolejne petycje
Polacy walczą z takimi palaczami. Do MZ wpływają kolejne petycje (Getty Images, East News)

Polacy walczą z palaczami, a do Ministerstwa Zdrowia wpływają kolejne petycje o wprowadzenie zakazów palenia w obrębie budynków mieszkalnych. Na razie jednak resort nie staje po stronie apelujących, choć ich argumenty medyczne są mocne.

spis treści

1. Zakaz palenia na balkonach, klatkach i w oknach

Walczący z palaczami się nie poddają, choć MZ na razie nie podejmuje działań. Jeszcze w listopadzie 2023 resort był zdania, że rozszerzanie zakazu palenia o balkony czy okna w blokach może w zbyt dużym stopniu ingerować w wolność obywateli – choć o skutkach zarówno czynnego, jak i biernego palenia, MZ mówi regularnie.

Autorzy jednej z najświeższych petycji (przesłanej do MZ 2 września) są zdania, że ma miejsce sytuacja kuriozalna, w której zdrowie obywateli przegrywa z prawem innych do trucia.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

"Zastanawia mnie fakt, że trucizna - papieros, która uzależnia, ma negatywne skutki dla zdrowia palacza i osoby biernie palącej - wygrywa i jest ponad prawem. Nie rozumiem, dlaczego osoby palące mają większą swobodę, choć negatywny wpływ biernego palenia na zdrowie jest powszechnie znany. […] Państwo powinno wprowadzić takie środki, aby chronić obywatela, który wybrał zdrowy styl życia" - czytamy w treści dokumentu.

To jednak nie jedyna petycja, która wpłynęła w tym miesiącu do MZ na ten sam temat. W innej czytamy, że "od wielu lat szkodliwy chorobotwórczy smród odoru dymu papierosowego, nagminnie każdego dnia od rana do późnych godzin wieczornych i nocnych", stale dochodzi do całego mieszkania”.

Nagminnie palone są papierosy na balkonach oraz w otwartych oknach. Natomiast w okresie jesienno- zimowym w moim mieszkaniu jest jak w palarni papierosów" - opisuje autor.

2. Skutki biernego palenia

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Światową Organizację Zdrowia, w dymie tytoniowym znajduje się nawet 7000 substancji chemicznych, z których ok. 70 wykazuje działanie kancerogenne (rozwijające nowotwory), a kolejne 250 (np. nikotyna, tlenek węgla) ma inny, negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Istnieją badania, które wykazały, że również bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia różnych nowotworów - od raka płuc, krtani, gardła czy zatok nosowych po raka mózgu, pęcherza moczowego, żołądka czy piersi. Jest też ono niezwykle szkodliwe dla osób, które na dym tytoniowy nie powinny być narażone w żadnym stopniu, a więc małych dzieci czy kobiet w ciąży.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze