Trwa ładowanie...

Polimialgia reumatyczna – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
07.04.2021 16:33
Polimialgia reumatyczna – przyczyny, objawy, leczenie
Polimialgia reumatyczna – przyczyny, objawy, leczenie

Polimialgia reumatyczna to choroba, która dotyka osoby starsze. Zazwyczaj pojawia się dopiero po pięćdziesiątce, ale najczęściej diagnoza pada między siedemdziesiątym a osiemdziesiątym rokiem życia. Bóle reumatyczne zwykle występują w karku i szyi, a dodatkowo towarzyszy im szereg objawów ogólnych.

spis treści

1. Polimialgia reumatyczna – przyczyny

Polimialgia reumatyczna to schorzenie, które dotyczy układowych chorób tkanki łącznej. Co więcej ma ona podłoże autoimmunologiczne. Polega na tym, iż komórki układu odpornościowego stają się agresywne i napierają na mięśnie. W ten sposób powstaje w nich stan zapalny. Niestety dokładnej przyczyny choroby medycyna jeszcze nie poznała.

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)
Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna) [13 zdjęć]

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Podwyższone ryzyko zachorowania na polimialgię reumatyczną mają kobiety. Zapadają na nią dwukrotnie częściej niż mężczyźni. Co ciekawe duże znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Ci, którzy żyją w Europie Północnej mogą na nią zachorować – na południu Polski, polimialgia reumatyczna właściwie nie jest znana.

Domowe sposoby na reumatyzm
Domowe sposoby na reumatyzm [8 zdjęć]

Te korzystne dla mózgu i serca związki w największych ilościach występują w takich rybach morskich,

zobacz galerię

Jak każda choroba, polimialgia reumatyczna może także mieć podłoże genetyczne. Monitorować zdrowie powinni również ci, którzy przyjmują dużo promieni słonecznych, a także ci, którzy przechodzą zakażenia wirusowe.

2. Polimialgia reumatyczna – objawy

Polimialgia reumatyczna objawia się silnymi bólami mięśni (głównie szyi i karku, ale także barków i bioder), które utrzymują się w czasie. Powodem do niepokoju jest odczuwanie dyskomfortu dłużej niż dwa tygodnie. Dolegliwościom tym może towarzyszyć sztywnienie mięśni, zwłaszcza po przespanej nocy. Utrzymuje się ono stosunkowo krótko, bowiem około godziny, jednakże może znacząco wpływać na codziennie funkcjonowanie. Objawy polimialgii reumatycznej prawdopodobnie będą się nasilać, gwałtowność zmian zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Polimialgia reumatyczna doskwiera przez bóle mięśni.
Polimialgia reumatyczna doskwiera przez bóle mięśni.

Oprócz objawów szczegółowych, przy polimialgii reumatycznej pojawia się szereg tych ogólnych – obrzęki (głównie rąk i stóp), zapalenia stawów, stany gorączkowe, dyskomfort psychiczny, bezsenność, a nawet depresje i spadek wagi.

3. Polimialgia reumatyczna – leczenie

Aby upewnić się, czy rzeczywiście objawy zwiastują chorobę, należy wykonać badania krwi zlecone przez reumatologa. Leczenie przebiega dwutorowo. Po pierwsze pacjent powinien przyjmować leki. Pocieszające jest to, iż przynoszą one szybką ulgę w dolegliwościach, ale należy je przyjmować z dużą atencją – są dość silne i nie powinny być brane przez dłuższy okres. Niestety może to skutkować nawrotem polimialgii reumatycznej. Po drugie chory winien uczęszczać na rehabilitację. Powinno się regularnie ćwiczyć tylko wtedy, gdy ból za sprawą przyjmowania leków ustanie. Pozwoli to zwiększyć zakres ruchowy, poprawić postawę ciała, równowagę, a nawet nabrać plastyczności. Nie trzeba dodawać, iż rehabilitacja nie tylko wpłynie pozytywnie na zahamowanie choroby, ale także poprawi ogólne samopoczucie pacjenta.    

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze