Trwa ładowanie...

Powikłania niskiego ciśnienia krwi – omdlenia i upadki, zaburzenia koncentracji, objawy niedokrwienia narządów

Niskie ciśnienie krwi może świadczyć o bardzo poważnych chorobach, takich jak niewydolność serca czy zaburzenia czynności gruczołów dokrewnych. Samo w sobie również jest bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzi do niedotlenienia narządów, w tym przede wszystkim układu nerwowego.

spis treści

1. Omdlenia i upadki z powodu niskiego ciśnienia

Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienia krwi prowadzą do bardzo poważnych powikłań. Krew jest nośnikiem tlenu po organizmie, a prawidłowe wartości ciśnienia odpowiadają za dostarczenie go do każdej komórki naszego organizmu. Dla pracy ustroju najważniejszy jest ośrodkowy układ nerwowy i jego główny element – mózg.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Częste dolegliwości, których nie można lekceważyć"

W sytuacji gdy ciśnienie krwi jest zbyt niskie, do mózgu nie dociera odpowiednia ilość tlenu. Skutkuje to zawrotami głowy i omdleniami. Są one najgroźniejsze w pozycji stojącej, a warto pamiętać, że pewien rodzaj hipotonii, hipotonia ortostatyczna, pojawia się właśnie przy przyjęciu pozycji stojącej z leżącej lub siedzącej. Hipotonia ortostatyczna dotyczy nawet 30% osób po 70. roku życia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Nagłe omdlenia prowadzą do upadków, a te są szczególnie groźne u seniorów. Mogą bowiem prowadzić do poważnych urazów czaszkowo-mózgowych, a także złamań. Ma to przede wszystkim związek ze zmianami osteoporotycznymi. Najgroźniejszym rodzajem złamania jest złamanie szyjki kości udowe. Bardzo rzadko seniorom udaje się odzyskać pełną sprawność po tego typu urazie. Najczęściej prowadzi ono do przewlekłego unieruchomienia i inwalidztwa.

2. Niskie ciśnienie i zaburzenia koncentracji

Niedotlenienie mózgu prowadzi także do zaburzeń koncentracji. To z kolei najczęściej jest najbardziej uciążliwe dla osób aktywnych zawodowo.

Jeśli dana osoba reaguje spadkiem ciśnienia, np. na zmieniające się warunki atmosferyczne, może spróbować jakoś „podnieść” sobie ciśnienie.

Niskie wartości ciśnienia krwi również prowadzą do poważnych powikłań
Niskie wartości ciśnienia krwi również prowadzą do poważnych powikłań (123RF)

Najważniejsze jest wypijanie odpowiedniej ilości wody – co najmniej 1,5 l na dobę. Prowadzi to do zwiększenia objętości płynów ustrojowych i w konsekwencji wzrostu ciśnienia. Warto także wypić napój kofeinowy, kawę lub napój energetyczny, które obkurczą naczynia krwionośne, również doprowadzając na drodze innego mechanizmu do podwyższenia ciśnienia krwi .

3. Objawy niedokrwienia narządów

Niskie ciśnienie krwi wywiera także niekorzystny efekt ogólnoustrojowy, doprowadza bowiem do niedokrwienia i niedotlenienia praktycznie wszystkich narządów.

Oczywiście jest to dużo łatwiejsze do zaobserwowania w sytuacjach skrajnych, takich jak wstrząsy, np. hipowolemiczny (efekt utraty płynów ustrojowych w wyniku krwotoku, biegunki, wymiotów czy septyczny (rozszerzenie naczyń w wyniku infekcji).

Okazuje się jednak, że nawet niewielki spadki ciśnienia krwi nie pozostaje obojętny. U osób ze stwierdzoną chorobą niedokrwienną serca, częściej może dochodzić do epizodów dusznicy.

Niskie ciśnienie (prezentacja edukacyjna)
Niskie ciśnienie (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Co to jest ciśnienie tętnicze? Ciśnienie tętnicze to jeden z najważniejszych parametrów życiowych,

zobacz galerię

Ciśnienie silnie oddziaływuje także na nerki, do których płynie aż 20% krwi wypompowywanej z serca. Mniejsza ilość dopływającej krwi, znacznie pogarsza ich funkcjonowanie, co można zobrazować w obniżających się parametrach wydolności nerek, głównie GFR.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza