Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego – zapalenia, ropnie, porażenie nerwu twarzowego

Ostre zapalenie ucha środkowego najczęściej łatwo samoistnie ustępuje. Niekiedy jednak zdarza się, że dochodzi do rozwoju poważnych powikłań. Ma to ścisły związek z lokalizacją ucha środkowego.

Wszelkie zakażenia mogą dość łatwo szerzyć się do jamy czaszki na mózg i opony mózgowe, ale także na ucho wewnętrzne doprowadzając do zaburzeń słuchu i równowagi.

Zobacz film: "Sukces polskich naukowców. Wymyślili i wszczepili pierwszą protezę ucha środkowego"

Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego – zapalenia

Najczęstszym powikłaniem ostrego zapalenia ucha środkowego jest jego przejście w formę przewlekłą. Dochodzi do niego, kiedy infekcja nie została doleczona, a w błonie bębenkowej pozostaje otwór po samoistnym pęknięciu lub paracentezie. Patogeny wówczas bardzo łatwo wnikają do wnętrza ucha środkowego. Leczenie polega na operacyjnym zamknięciu ubytku w błonie bębenkowej.

Innymi powikłaniem zapalnym jest zapalenie wyrostka sutkowatego. Jest to wyrostek kości skroniowej, łatwo wyczuwalny za małżowiną uszną. Staje się on silnie zaczerwieniony i bardzo bolesny. Może wówczas dojść do rozwinięcia ropnia i powstania przetoki na zewnątrz skóry.

Zapalenie ucha środkowego może także rozszerzyć się na struktury ucha wewnętrznego, konkretnie błędnik. Jest to narząd odpowiedzialny za zmysł słuchu i równowagi. Dlatego w przypadku jego zapalenia dochodzi do upośledzenia słuchu, szumów usznych, ale także zaburzeń równowagi z nudnościami i wymiotami.

Ostre zapalenie ucha środkowego może także spowodować powikłania wewnątrzczaszkowe, takie jak zapalenie opon mózgowych.

Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego – ropnie

Ropień to ostroodgraniczone zbiorowisko ropy w obrębie tkanki spowodowane infekcją bakteryjną, głównie gronkowcami i beztlenowcami. Mimo, że te rodzaje bakterii skrajnie rzadko są pierwotną przyczyną zapalenia ucha środkowego, to stosunkowo łatwo może dochodzić do nadkażenia bakteryjnego w przebiegu innej infekcji.

Powikłaniami ostrego zapalenia ucha środkowego mogą być ropnie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych. Mogą one powodować objawy podobne do tych, występujących przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, jak sztywność karku, nudności, ból głowy czy gorączka. W leczeniu ropni najczęściej stosuje się antybiotykoterapię. Czasem jednak, zwłaszcza wtedy, gdy ropień uciska ważne struktury niezbędny okazuje się zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu i drenażu treści ropnia.

Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego – porażenie nerwu twarzowego

Nerw twarzowy to jeden z nerwów czaszkowych, kojarzący się głównie z unerwieniem mięśni mimicznych twarzy. Przebiega on na przyśrodkowej części jamy bębenkowej, przez co zakażenie ucha środkowego może łatwo przenieść się na nerw, doprowadzając do jego porażenia.

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

Zapalenie ucha Infekcje uszu są bardzo powszechne, szczególnie u dzieci. Najnowsze badania wskazują, że kiedy małe dzieci się przeziębiają to w 61%...

Objawy to: niemożność marszczenia czoła, domknięcia powieki, opadanie kącika ust, wygładzenie fałdu nosowo-policzkowego po stronie zakażonego ucha.

Najczęściej po wyleczeniu infekcji ucha i odpowiedniej rehabilitacji, porażenie ustępuje, a sprawność mięśni mimicznych zostaje zupełnie przywrócona.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie ucha środkowego - odmiana ostra, objawy, fazy, leczenie, odmiana przewlekła, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 11 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie ucha środkowego - odmiana ostra, objawy, fazy, leczenie, odmiana przewlekła, leczenie
Zabiegi

Antromastoidektomia

Antromastoidektomia jest zabiegiem wykonywanym w celu ochrony słuchu przy zapaleniu wyrostka sutkowatego lub w powikłaniach ostrego zapalenia ucha (...) się procesu zapalnego na kość...

Zapalenie ucha zewnętrznego - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

może być wyleczone w kilka tygodni. Objawy infekcji ucha Objawem ostrego zapalenia ucha środkowego jest nagły, przeszywający ból ucha (...) można...