Powikłania po boreliozie

Ostra, natychmiastowa postać boreliozy, która przebiega w charakterze rumienia na skórze, jest chorobą o łagodnym przebiegu, a jeżeli jest leczona, w 90% dochodzi do zwalczenia infekcji i choroba nie zostawia po sobie żadnych powikłań. Jeżeli jednak te pierwsze oznaki choroby zostaną niezauważone i nieleczone, borelioza może przejść w formę przewlekłą. Przewlekła infekcja bakterią z rodzaju Borrelii może być przez wiele lat utajona i nie dawać żadnych objawów. Jednak w pewnym momencie choroba może niespodziewanie znowu zaatakować, i to w bardzo groźnej formie – jako choroba serca albo ośrodkowego układu nerwowego. Takie postaci boreliozy mogą pozostawiać po sobie bardzo poważne powikłania.

Zobacz film: "Uwaga na kleszcze i boreliozę"

Skutki boreliozy

Jeżeli bakteria nie zostanie zabita, kiedy choroba obejmuje jedynie skórę, może się ona przedostać drogą krwi lub chłonki do praktycznie każdego narządu w naszym organizmie. Dlatego właśnie tak istotne jest leczenie we wczesnym okresie zakażenia. Oczywiście, zanim bakteria dostanie się do mózgu czy serca, musi minąć trochę czasu – mogą to być tygodnie, miesiące, a nawet lata. Późne objawy boreliozy są mało charakterystyczne, a w dodatku występują w bardzo odległym czasie od zakażenia, co może sprawiać lekarzowi trudności diagnostyczne, a przez to opóźniać wdrożenie właściwego leczenia przyczynowego – antybiotykoterapii. Czasami, zanim zostanie wykryty sprawca choroby, czyli Borrelii, choroba może być już bardzo zaawansowana, a jej następstwa są nieodwracalne.

Powikłania mózgowe boreliozy

Najgroźniejsze powikłania występują, jeżeli choroba obejmie ośrodkowy układ nerwowy. Choroba w układzie nerwowym może przebiegać pod postacią łagodnej formy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, a czasami też może dotyczyć nerwów czaszkowych lub obwodowych. Neuroborelioza, zwłaszcza taka odpowiednio leczona, generalnie nie pozostawia po sobie trwałych powikłań, ale może się tak zdarzyć.

Następstwem zapalenia nerwu twarzowego może być jego porażenie, co wiąże się z niedowładem nerwów tej strony twarzy, po której znajduje się chory nerw. Takie porażenie może być nawet obustronne, jeżeli zajęte przez proces chorobowy są prawy i lewy nerw twarzowy. Na skutek porażenia zmienia się wygląd twarzy osoby chorej – widoczne jest opadanie kącika ust po stronie chorej, zapadnięcie policzka, wygładzenie fałdu między nosem a policzkiem oraz skóry czoła. Taki chory nie jest w stanie wyszczerzyć zębów ani nadąć policzków.

Może pojawić się także niedomykalność powiek, przez co gałka oczna wysycha, a ponadto jest bardziej narażona na zakażenie. W neuroboreliozie, w której występuje zapalenie nerwów obwodowych, może dojść do powikłań w postaci drętwień konkretnych okolic ciała, dokuczliwych nerwobóli czy mówień oraz męczliwości rąk lub nóg.

Najgroźniejszą postacią neuroboreliozy jest przewlekłe zapalenie mózgu. Pozostałością po takiej chorobie może być porażenie wszystkich mięśni, nie tylko kończyn czy tułowia, lecz także zwieraczy. Może dojść także do trwałego uszkodzenia nerwów czaszkowych i porażeń.

Zapalenie mózgu na podłożu boreliozy może doprowadzić także do zmian w psychice człowieka. Mogą one przebiegać pod postacią psychoz, otępienia czy subtelnych zmian w formie zaburzeń koncentracji i uwagi. Zdarzają się także depresje, których przyczyną najprawdopodobniej jest zapalenie mózgu.

Choroba bakteryjna mózgu może także doprowadzić do powstawania obszarów niedokrwienia w mózgu, co w różny sposób może zaburzać jego pracę, a przez to prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Bywa, że dochodzi także do osłabienia lub zaburzeń słuchu czy wzroku.

Powikłania sercowe boreliozy

Przewlekła infekcja bakterią Borrelii może atakować serce. Choroba atakuje mięsień sercowy, a także powoduje zapalenie wsierdzia i osierdzia. Może to powodować zaburzenie pracy serca, a w szczególności zaburzenia przewodnictwa impulsów nerwowych, które odpowiadają za prawidłowe kurczenie mięśnia sercowego. Zaburzenia rytmu mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Chory odczuwa nierówne bicie serca. Zazwyczaj zaburzenia pracy serca ustępują w ciągu 6 tygodni, ale u 5% osób mogą pozostać trwałe następstwa, z niewydolnością serca włącznie.

Powikłania stawowe boreliozy

Czasami, aczkolwiek rzadko, trwałe następstwa pozostawia po sobie borelioza przebiegająca pod postacią zapalenia stawów. Objawy stawowe mogą się pojawić jednocześnie ze zmianami skórnymi albo nawet do 2 lat od zakażenia bakterią. Zazwyczaj zajęte są stawy kolanowe. Choroba przebiega zwykle rzutami – okresy bezobjawowe przeplatają się z okresami zaostrzeń. W okresie objawowym dochodzi zazwyczaj do obrzęku jednego lub dwóch stawów z towarzyszącym bólem. Zapalenie stawów przeważnie ustępuje po zastosowaniu antybiotykoterapii i nie pozostawia po sobie trwałych następstw. Jednak jeżeli leczenie nie będzie wdrożone w odpowiednim momencie, może dojść do zniekształcenia stawów.

Borelioza może być groźną chorobą, ale nie musi tak się stać, wystarczy zastosować odpowiednie leczenie odpowiednio szybko. Źle leczona lub nieleczona borelioza może prowadzić do poważnych powikłań, szczególnie ze strony układu nerwowego. Następstwa te, choć mogą bezpośrednio nie zagrażać życiu, mogą pogarszać jego jakość. Dlatego warto leczyć chorobę we wczesnym stadium, by nie narażać chorego na późne postaci choroby i ich możliwe następstwa.

Niestety, borelioza jeżeli nie jest „złapana” na etapie zmian skórnych, może stwarzać problemy diagnostyczne, ze względu na to, że postaci układowe tej choroby są zupełnie niecharakterystyczne. Często kluczem do chronienia zdrowia i życia jest samoobserwacja pacjenta w momencie potencjalnego ataku kleszczai znalezienie winowajcy. Jednak jeżeli tak się nie stanie, objawy narządowe pojawiają się nawet po latach od ugryzienia i trudno je powiązać tylko z potencjalnym ugryzieniem. W takiej sytuacji najważniejsze są intuicja i doświadczenie lekarza.

Lekarz Marta Kucharczyk, 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • Grzeszczuk A. Borelioza w praktyce klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3923-8
  • Boroń-Kaczmarska A. Choroby zakaźne w zarysie, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2004, ISBN 83-89318-35-0
  • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Borelioza

Komentarze (8)
~Asia
~Asia 3 miesiące temu

Ja u siebie odkryłam boreliozę dzięki rumieniowi. Po kilkunastu dniach rozpoczęłam leczenie antybiotykiem przez miesiąc. Mogłam zacząć leczenie od razu ponieważ rumień był bardzo charakterystyczny: wędrujący i wielki, ale zasugerowałam się artykułem jednego z lekarzy, który twierdził, że rumień boreliozy nie piecze i nie swędzi a ja takie objawy miałam. Szkoda, że taki niedouczony lekarz radzi na stronach internetowych. Jeśli ktoś ma wątpliwości najlepiej udać się do lekarza zajmującego się konkretnie tą chorobą i niepotrzebnie nie zwlekać z diagnozą i leczeniem.

Odpowiedz
~Janina
~Janina ponad rok temu

Moja bliska znajoma od kilkunastu lat leczyła sie na boreliozę, w zeszłym roku została po raz drugi ugryziona przez kleszcza, w tym roku w lecie nastąpił gwałtowny atak tej choroby na serce, które zostało bardzo uszkodzone, lekarze nic już nie dali rady zrobić, w zeszłym tygodniu był jej pogrzeb !!!

Odpowiedz
~jon
~jon ponad rok temu

@~Ellaszek: Ella, u kogo się leczysz? Mieszkam w Lodzi, leczyłam neuro przez 3 miesiące, potem po 6 tyg miałam test ELISA, igg wysokie, a igm ujemne. Mój lekarz twierdzi, ze jestem wyleczona, ale objawy wracają. Nie wiem, co zrobić...Dzięki za odp.

Odpowiedz
~bendek55
~bendek55 ponad rok temu

Mnie to się bardzo dobrze korzysta z takiego sprzętu jak BRT Stymulator Homeostazy. Używam już 3 miesiąc. Organizm zdecydowanie ma się lepiej niż przed rozpoczęciem terapii. W końcu mi się trawienie usprawniło, bo wcześniej to bywało różnie.

Odpowiedz
~LeeLoo
~LeeLoo ponad rok temu

Jeden z bardziej rzetelnych artykułów na temat boreliozy. Dziękuję za nie pisanie totalnych bzdur, których niestety w necie jest pełno. Sama choruję na przewlekłą neuroboreliozę. Po piętnastu miesiącach ostrej antybiotykoterapii, jest O NIEBO lepiej:)

Odpowiedz
~Ellaszek
~Ellaszek ponad rok temu

mialam borelioze w 2006 roku. lekarz zrobil mi badanie krwi, kiedy po 14 dniach znow do niego pojechalam...... przeczytal diagnoze z laboratorium... spojrzal na mnie i spytal : pani jeszcze zyje???? z taka iloscia bakteri???
ja jestem silna.
przed miesiacem znalazlam na sobie kleszcza fuiiiiii
byl niezywy , nie wiem czy nosilam go tak dlugo w moim ciele . ohhh jej , az zdechl, czy ja mam w sobie trucizne na niego.
Czuje sie zle jak przed 7 laty. czekam jak wroci moj lekarz z urlopu , to natychniast jade do niego.
Slyszalam, ze borelioze mozna miec tylko jeden raz, ale moja sasiadka miala juz dwa razy, DWA RAZY, okropne.
pozdrawiam, Ella

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Powikłania po boreliozie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Powikłania po boreliozie
Powikłania po boreliozie

Choroby przenoszone przez kleszcze

niegroźne, albo.... No właśnie. Kleszcze przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Usuwanie kleszczy (...) organizmu. W tej wydzielinie znajdują się borrelia, krętki wywołujące choroby...

Cesarskie cięcie - wskazanie, zalety, wady, powikłania

Powikłania cesarskiego cięcia (WIDEO)

Powikłania cesarskiego cięcia (WIDEO) Odtwórz wideo

. Mogą wystąpić powikłania po zabiegu w postaci zrostów otrzewnowych. Ponadto może dojść do zapalenia błony śluzowej. Ryzyko podejmowane (...) przez cesarskie cięcie jest związane również ze znieczuleniem. Powikłania...

Opryszczka narządów płciowych - epidemiologia, objawy, profilaktyka, leczenie

Leczenie opryszczki (WIDEO)

Leczenie opryszczki (WIDEO) Odtwórz wideo

U chorych z osłabioną odpornością immunologiczną, jak w przypadku AIDS i nowotworów, mogą występować poważne powikłania zakażenia wirusem opryszczki (...) . Najczęstsze poważne powikłania opryszczki to: zapalenie...

Profilaktyka boreliozy

Sezon na kleszcze (WIDEO)

Kleszcze choć niewielkie, są bardzo groźne dla zdrowia. Ten niewielki pajęczak przenosi m.in. boreliozę. Gdy nadchodzi sezon na kleszcze, eksperci

Złamania i zwichnięcia

Postępowanie w przypadku złamania ręki (WIDEO)

Postępowanie w przypadku złamania ręki (WIDEO) Odtwórz wideo

lub bez przemieszczenia o cechach pierwotnych lub wtórnych. Powikłania pierwotne po złamaniu to np. uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów i narządów wewnętrznych (...) . Powikłania wtórne po złamaniu to m.in. przykurcze,...

Powikłania po grypie - grupy ryzyka, rodzaje, zapalenie płuc, zespół Guillaina-Barrego, Zespół Ray'a

#dziejesienazywo: Groźne powikłania po grypie (WIDEO)

#dziejesienazywo: Groźne powikłania po grypie (WIDEO) Odtwórz wideo

Zakażenie wirusem grypy może skutkować wieloma powikłaniami, takimi jak: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy niewydolność krążeniowo-oddechowa. Lekarz rodzinny dr Michał Sutkowski wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest, aby szczepić się przeciw...