Powikłania po boreliozie

Ostra, natychmiastowa postać boreliozy, która przebiega w charakterze rumienia na skórze, jest chorobą o łagodnym przebiegu, a jeżeli jest leczona, w 90% dochodzi do zwalczenia infekcji i choroba nie zostawia po sobie żadnych powikłań. Jeżeli jednak te pierwsze oznaki choroby zostaną niezauważone i nieleczone, borelioza może przejść w formę przewlekłą. Przewlekła infekcja bakterią z rodzaju Borrelii może być przez wiele lat utajona i nie dawać żadnych objawów. Jednak w pewnym momencie choroba może niespodziewanie znowu zaatakować, i to w bardzo groźnej formie – jako choroba serca albo ośrodkowego układu nerwowego. Takie postaci boreliozy mogą pozostawiać po sobie bardzo poważne powikłania.

Skutki boreliozy

Jeżeli bakteria nie zostanie zabita, kiedy choroba obejmuje jedynie skórę, może się ona przedostać drogą krwi lub chłonki do praktycznie każdego narządu w naszym organizmie. Dlatego właśnie tak istotne jest leczenie we wczesnym okresie zakażenia. Oczywiście, zanim bakteria dostanie się do mózgu czy serca, musi minąć trochę czasu – mogą to być tygodnie, miesiące, a nawet lata. Późne objawy boreliozy są mało charakterystyczne, a w dodatku występują w bardzo odległym czasie od zakażenia, co może sprawiać lekarzowi trudności diagnostyczne, a przez to opóźniać wdrożenie właściwego leczenia przyczynowego – antybiotykoterapii. Czasami, zanim zostanie wykryty sprawca choroby, czyli Borrelii, choroba może być już bardzo zaawansowana, a jej następstwa są nieodwracalne.

Powikłania mózgowe boreliozy

Najgroźniejsze powikłania występują, jeżeli choroba obejmie ośrodkowy układ nerwowy. Choroba w układzie nerwowym może przebiegać pod postacią łagodnej formy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, a czasami też może dotyczyć nerwów czaszkowych lub obwodowych. Neuroborelioza, zwłaszcza taka odpowiednio leczona, generalnie nie pozostawia po sobie trwałych powikłań, ale może się tak zdarzyć.

Następstwem zapalenia nerwu twarzowego może być jego porażenie, co wiąże się z niedowładem nerwów tej strony twarzy, po której znajduje się chory nerw. Takie porażenie może być nawet obustronne, jeżeli zajęte przez proces chorobowy są prawy i lewy nerw twarzowy. Na skutek porażenia zmienia się wygląd twarzy osoby chorej – widoczne jest opadanie kącika ust po stronie chorej, zapadnięcie policzka, wygładzenie fałdu między nosem a policzkiem oraz skóry czoła. Taki chory nie jest w stanie wyszczerzyć zębów ani nadąć policzków.

Może pojawić się także niedomykalność powiek, przez co gałka oczna wysycha, a ponadto jest bardziej narażona na zakażenie. W neuroboreliozie, w której występuje zapalenie nerwów obwodowych, może dojść do powikłań w postaci drętwień konkretnych okolic ciała, dokuczliwych nerwobóli czy mówień oraz męczliwości rąk lub nóg.

Najgroźniejszą postacią neuroboreliozy jest przewlekłe zapalenie mózgu. Pozostałością po takiej chorobie może być porażenie wszystkich mięśni, nie tylko kończyn czy tułowia, lecz także zwieraczy. Może dojść także do trwałego uszkodzenia nerwów czaszkowych i porażeń.

Zapalenie mózgu na podłożu boreliozy może doprowadzić także do zmian w psychice człowieka. Mogą one przebiegać pod postacią psychoz, otępienia czy subtelnych zmian w formie zaburzeń koncentracji i uwagi. Zdarzają się także depresje, których przyczyną najprawdopodobniej jest zapalenie mózgu.

Choroba bakteryjna mózgu może także doprowadzić do powstawania obszarów niedokrwienia w mózgu, co w różny sposób może zaburzać jego pracę, a przez to prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Bywa, że dochodzi także do osłabienia lub zaburzeń słuchu czy wzroku.

Powikłania sercowe boreliozy

Przewlekła infekcja bakterią Borrelii może atakować serce. Choroba atakuje mięsień sercowy, a także powoduje zapalenie wsierdzia i osierdzia. Może to powodować zaburzenie pracy serca, a w szczególności zaburzenia przewodnictwa impulsów nerwowych, które odpowiadają za prawidłowe kurczenie mięśnia sercowego. Zaburzenia rytmu mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Chory odczuwa nierówne bicie serca. Zazwyczaj zaburzenia pracy serca ustępują w ciągu 6 tygodni, ale u 5% osób mogą pozostać trwałe następstwa, z niewydolnością serca włącznie.

Powikłania stawowe boreliozy

Czasami, aczkolwiek rzadko, trwałe następstwa pozostawia po sobie borelioza przebiegająca pod postacią zapalenia stawów. Objawy stawowe mogą się pojawić jednocześnie ze zmianami skórnymi albo nawet do 2 lat od zakażenia bakterią. Zazwyczaj zajęte są stawy kolanowe. Choroba przebiega zwykle rzutami – okresy bezobjawowe przeplatają się z okresami zaostrzeń. W okresie objawowym dochodzi zazwyczaj do obrzęku jednego lub dwóch stawów z towarzyszącym bólem. Zapalenie stawów przeważnie ustępuje po zastosowaniu antybiotykoterapii i nie pozostawia po sobie trwałych następstw. Jednak jeżeli leczenie nie będzie wdrożone w odpowiednim momencie, może dojść do zniekształcenia stawów.

Borelioza może być groźną chorobą, ale nie musi tak się stać, wystarczy zastosować odpowiednie leczenie odpowiednio szybko. Źle leczona lub nieleczona borelioza może prowadzić do poważnych powikłań, szczególnie ze strony układu nerwowego. Następstwa te, choć mogą bezpośrednio nie zagrażać życiu, mogą pogarszać jego jakość. Dlatego warto leczyć chorobę we wczesnym stadium, by nie narażać chorego na późne postaci choroby i ich możliwe następstwa.

Niestety, borelioza jeżeli nie jest „złapana” na etapie zmian skórnych, może stwarzać problemy diagnostyczne, ze względu na to, że postaci układowe tej choroby są zupełnie niecharakterystyczne. Często kluczem do chronienia zdrowia i życia jest samoobserwacja pacjenta w momencie potencjalnego ataku kleszczai znalezienie winowajcy. Jednak jeżeli tak się nie stanie, objawy narządowe pojawiają się nawet po latach od ugryzienia i trudno je powiązać tylko z potencjalnym ugryzieniem. W takiej sytuacji najważniejsze są intuicja i doświadczenie lekarza.

Lekarz Marta Kucharczyk,

Polecane wideo:

Bibliografia

  • Grzeszczuk A. Borelioza w praktyce klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3923-8
  • Boroń-Kaczmarska A. Choroby zakaźne w zarysie, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2004, ISBN 83-89318-35-0
  • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Borelioza

Komentarze (7)
~Janina
~Janina

Moja bliska znajoma od kilkunastu lat leczyła sie na boreliozę, w zeszłym roku została po raz drugi ugryziona przez kleszcza, w tym roku w lecie nastąpił gwałtowny atak tej choroby na serce, które zostało bardzo uszkodzone, lekarze nic już nie dali rady zrobić, w zeszłym tygodniu był jej pogrzeb !!!

Odpowiedz
~jon
~jon

@~Ellaszek: Ella, u kogo się leczysz? Mieszkam w Lodzi, leczyłam neuro przez 3 miesiące, potem po 6 tyg miałam test ELISA, igg wysokie, a igm ujemne. Mój lekarz twierdzi, ze jestem wyleczona, ale objawy wracają. Nie wiem, co zrobić...Dzięki za odp.

Odpowiedz
~bendek55
~bendek55

Mnie to się bardzo dobrze korzysta z takiego sprzętu jak BRT Stymulator Homeostazy. Używam już 3 miesiąc. Organizm zdecydowanie ma się lepiej niż przed rozpoczęciem terapii. W końcu mi się trawienie usprawniło, bo wcześniej to bywało różnie.

Odpowiedz
~LeeLoo
~LeeLoo

Jeden z bardziej rzetelnych artykułów na temat boreliozy. Dziękuję za nie pisanie totalnych bzdur, których niestety w necie jest pełno. Sama choruję na przewlekłą neuroboreliozę. Po piętnastu miesiącach ostrej antybiotykoterapii, jest O NIEBO lepiej:)

Odpowiedz
~Ellaszek
~Ellaszek

mialam borelioze w 2006 roku. lekarz zrobil mi badanie krwi, kiedy po 14 dniach znow do niego pojechalam...... przeczytal diagnoze z laboratorium... spojrzal na mnie i spytal : pani jeszcze zyje???? z taka iloscia bakteri???
ja jestem silna.
przed miesiacem znalazlam na sobie kleszcza fuiiiiii
byl niezywy , nie wiem czy nosilam go tak dlugo w moim ciele . ohhh jej , az zdechl, czy ja mam w sobie trucizne na niego.
Czuje sie zle jak przed 7 laty. czekam jak wroci moj lekarz z urlopu , to natychniast jade do niego.
Slyszalam, ze borelioze mozna miec tylko jeden raz, ale moja sasiadka miala juz dwa razy, DWA RAZY, okropne.
pozdrawiam, Ella

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Powikłania po boreliozie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

brak siły

joanna04 • ostatni post 5 godzin temu

3
Artykuły Powikłania po boreliozie
Powikłania po boreliozie

Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze to małe pajęczaki. Niestety ich rozmiar nie przekłada się na zagrożenie, jakie ze sobą niosą. Ugryzienie przez kleszcza może być zupełnie niegroźne, albo.... No właśnie. Kleszcze przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe...

Leczenie boreliozy

Przeciwwskazania przy boreliozie

Po zdiagnozowaniu boreliozy należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, aby zwiększyć szanse na całkowity powrót do zdrowia. Należy w tym czasie pamiętać, że istnieją przeciwwskazan

Pierwsze dni po porodzie

Powikłania w połogu

Połóg trwa sześć tygodni po porodzie. Nie jest to łatwy okres dla młodej mamy. Maleństwo wypełnia cały jej czas. Nieopatrznie kobieta może zaniedbać swoje zdrowie. Pogarsza się jej

Kontrowersje wokół szczepień

Powikłania po szczepieniu

Powikłania po szczepieniu

Ewentualne skutki uboczne szczepień są testowane na wielu etapach ich produkcji i użytkowania. Każda nowa szczepionka jest testowana klinicznie na tysiącach ochotników. Skutki uboc

Skutki bezsenności

Powikłania bezsenności

W zależności od przyczyn bezsenności, terapię dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta. Największe szanse na wyleczenie mają pacjenci, u których bezsenność jest spowodowana t

Grypa

Powikłania grypy

Grypa jest wirusową chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową. Jej przebieg jest z reguły ostry, zmuszający do położenia się do łóżka. Główne objawy to wysoka gorączka sięgająca nawet 40 st. C, dreszcze (wynikające z gorączki), ból głowy, mięśni,...

Astma

Powikłania astmy

Astma jest chorobą, której nie można wyleczyć, jednak można zmniejszyć jej objawy i progresję. Jeśli astma nie jest leczona lub jest leczona nieprawidłowo to może to doprowadzić do trwałych, niekorzystnych zmian w organizmie, a nawet śmierci pacjenta. Życie...

Hemafereza lecznicza

Powikłania hemaferezy

Hemafereza to zabieg usunięcia z krwi określonego składnika. Służą w tym celu tak zwane separatory komórkowe - to specjalne urządzenia przez które przepływa pobierana z układu żyln

Alergia

Powikłania alergii

Żadne z objawów alergicznych nie są przez nas mile widziane, najczęściej dlatego, że sprawiają trudności w codziennym funkcjonowaniu. Większość reakcji stanowi tylko niedogodność czy defekt kosmetyczny i pogarsza jakość naszego życia, niektóre są jednak...

Podwiązanie nasieniowodów

Wazektomia - powikłania

Wazektomia - powikłania

Wazektomia jest określana mianem antykoncepcji dla mężczyzn. Rzeczywiście, to jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży, która polega na podwiązaniu nasieniowodów. D