Trwa ładowanie...

Poziom sodu - przygotowanie, przebieg, normy, interpretacja

Avatar placeholder
15.12.2022 14:37
Poziom sodu - przygotowanie, przebieg, normy, interpretacja
Poziom sodu - przygotowanie, przebieg, normy, interpretacja

Poziom sodu odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu prawidłowego pH, a więc równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Badanie poziomu sodu jest wykonywane w ramach morfologii krwi połączonej z oceną stężeń elektrolitów. Wskazaniem do oznaczenia poziomu sodu jest np. diagnozowanie chorób serca oraz wątroby lub nerek. Gdy poziom sodu przekracza ustalone normy mamy do czynienia z hipernatremią, natomiast niedobory poziomu sodu to hiponatremia.

spis treści

1. Jak zbadać poziom sodu?

Poziom sodu należy zbadać, w celu:

  • wykonania badań profilaktycznych;
  • oceny gospodarki wodnej;
  • oceny równowagi kwasowo-zasadowej organizmu;
  • zdiagnozowania chorób serca, wątroby i nerek;
  • monitorowania leczenia, przede wszystkim wymagającego stosowania leków moczopędnych i płynów podawanych dożylnie.
Zobacz film: "Co warto wiedzieć o soli?"

Poziom sodu należy również oznaczyć, gdy pojawią się objawy charakterystyczna dla nadmiaru lub niedoboru sodu. Objawy zbyt wysokiego poziomu sodu to m.in. brak apetytu, nudności, wymioty, duże pragnienie, nadciśnienie, czy drgawki. Gdy pojawiają się objawy niedoboru sodu, wówczas pojawia się również brak apetytu, nudności oraz wymioty, jednak dochodzą to tego również bóle głowy, niskie ciśnienie i różne objawy ze strony układu układu nerwowego.

2. Próbka krwi i poziom sodu

Poziom sodu jest oznaczany w próbce krwi. Na badanie należy zgłosić się na czczo, czyli ok. 8 godzin od ostatniego posiłku. Na dzień przed oznaczeniem poziomu sodu nie należy wykonywać ciężkiego treningu i pić alkoholu. Przed badaniem koniecznie należy powiedzieć lekarzowi o przyjmowanych lekach, ponieważ mogą one wpływać na poziom sodu.

3. Pobieranie krwi z żyły łokciowej

Poziom sodu wymaga pobrania próbki krwi z żyły łokciowej. Miejsce po wkłuciu należy uciskać przez kilka minut po pobraniu. Następnie krew jest poddawana automatycznej analizie za pomocą specjalnego urządzenia, a wyniki są gotowe już tego samego dnia.

4. Norma sodu

Poziom sodu we krwi powinien mieścić się w ustalonej normie. Poziom sodu powinien znajdować się w przedziale 135-145 mmol/l. Przyjęta norma dla poziomu sodu może się różnić w zależności od przyjętej metody analizy próbki krwi w danym laboratorium, jednak na wyniku są zawsze podane wartości referencyjne poziomu sodu.

5. Jak interpretować wyniki sodu

Poziom sodu nie wskazuje na żadne zaburzenia, jeżeli mieści się w zakresach norm przedstawionych na wyniku. Jednak jeżeli objawy będące przyczyną wykonania badania poziomu sodu nie ustępują, należy powtórzyć badanie, ponieważ często poziom sodu utrzymuje się w normie na początku choroby.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jeżeli poziom sodu wzrośnie powyżej normy, rozwija się hipernatremia. Pojawia się ona zazwyczaj w stanach odwodnienia oraz jako efekt zaburzeń regulacji hormonalnej wydalania sodu z organizmu.

Za niski poziom sodu wskazuje na hiponatremię. Niedobory poziomu sodu wynikają ze wzmożonej utraty sodu, która może być wynikiem biegunek, wymiotów lub słabszego wydzielania aldosteronu.

Niedobór sodu jest również charakterystyczny dla różnych chorób, m.in. niewydolności serca, marskości wątroby i chorób nerek. W niedoborach poziomu sodu dochodzi do rozcieńczenia krwi, co objawia się obrzękami i opuchlizną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze