Trwa ładowanie...

Prącie pogrążone - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

 Paula Jakubasik
12.07.2021 14:50
Prącie pogrążone jest wskazaniem do operacji chirurgicznej.
Prącie pogrążone jest wskazaniem do operacji chirurgicznej. (123rf)

Prącie pogrążone bywa nazywane również prąciem zakrytym lub ukrytym. Jest to rzadka wada nabyta lub wrodzona, którą charakteryzuje nieprawidłowy wygląd narządów płciowych u mężczyzn. U pacjentów prawidłowo rozwinięty penis jest ukryty w tkance tłuszczowej, co powoduje problemy z oddawaniem moczu i zaburzenia erekcji. Co warto wiedzieć o prąciu pogrążonym i na czym polega leczenie tej wady?

spis treści

1. Co to jest prącie pogrążone?

Prącie pogrążone (prącie zakryte lub ukryte) to rzadka wada wrodzona lub nabyta zewnętrznych narządów płciowych. Prącie rozwija się prawidłowo, ale jest schowane w tkance tłuszczowej w obrębie spojenia łonowego.

Penis z zewnątrz jest na tyle mały, że przypomina żeńskie narządy płciowe. Dopiero w trakcie badania palpacyjnego wyczuwalny jest trzon i żołądź w rozmiarze adekwatnym do wieku. Po rozpoznaniu tej wady pacjent jest kierowany na zabieg operacyjny.

2. Przyczyny prącia pogrążonego

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

U dzieci prącie ukryte uznaje się za wadę wrodzoną, wywołaną przez osłabione więzadła, które przyłączają penisa do innych struktur. Prącie pogrążone u dorosłych może być efektem otyłości lub obrzezania.

Przyczyną może być również obrzęk limfatyczny, który odpowiada za gromadzenie się płynu w obrębie moszny i zakrycie penisa. Zdarza się też, że wada wynika ze sklerotyczno-zanikowych zmian na żołędzi (BXO).

3. Objawy prącia pogrążonego

Prącie pogrążone u większości pacjentów wywołuje ból i problemy z oddawaniem moczu. Mężczyźni nie są w stanie oddać moczu w pozycji stojącej ani siedzącej, czynność ta wymaga wiele czasu i wysiłku.

Dodatkowo pod ukrytą częścią prącia gromadzi się wilgoć, która jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu, prowadzi do przewlekłych infekcji, a nawet rozległych ran na skórze.

Mężczyźni mają również problem z brakiem erekcji lub bolesnym wzwodem. W efekcie prącie pogrążone staje się przyczyną spadku samooceny i poczucia własnej wartości. Chłopcy unikają kontaktów seksualnych, wycofują się z życia społecznego i bardzo często wstydzą się pójść na wizytę do lekarza.

4. Rozpoznanie prącia pogrążonego

Diagnostyka wady nie jest trudna, zwykle wystarczy jedna wizyta u urologa, który podczas badania palpacyjnego wyczuje schowaną żołądź i trzon prącia. Dodatkowo obecność prawidłowo rozwiniętego penisa można potwierdzić za pomocą badania ultrasonograficznego (USG).

5. Leczenie prącia pogrążonego

Prącie zakryte u niektórych niemowląt i dzieci ustępuje samoistnie. W późniejszym wieku postępowanie lekarskie przewiduje operację.

Zabieg polega na uwolnieniu prącia spod skóry, usunięciu nieprawidłowych przyczepów powięzi głębokiej oraz pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej z obrębu spojenia łonowego.

Dodatkowo chirurg wykonuje plastykę brzusznej powierzchni prącia oraz wędzidełka napletka. U niektórych mężczyzn konieczne jest wszczepienie hydraulicznego implantu penisa.

Przed operacją pacjenci są zachęcani do walki z nadwagą lub otyłością, ponieważ duża waga zwiększa ryzyko powikłań w trakcie i po zabiegu.

Niektórzy mężczyźni potrzebują rozmowy ze specjalistą od zdrowia psychicznego, ze względu na obawy związane z operacją i niską samooceną, wynikającą z choroby.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze