Prawo pacjenta do leczenia w szpitalu

To, co jest bardzo istotne, a o czym często zapominamy, to iż każdy z nas ma prawo do leczenia w szpitalu, ponieważ należy do tzw. świadczeń gwarantowanych przez przepisy prawa.

Podstawowym dokumentem, który każdy pacjent musi mieć ze sobą, zgłaszając się do szpitala, jest skierowanie. Może je wystawić lekarz specjalista w poradni lub lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?

Obowiązek posiadania skierowania nie dotyczy oczywiście tych sytuacji, w których do szpitala zgłasza się pacjent w stanie zagrożenia życia i zdrowia, np. ze złamaną nogą, czy też osoba w stanie przedzawałowym. Wymóg posiadania skierowania nie dotyczy również pacjentów przywożonych do szpitala przez karetkę pogotowia. W takiej sytuacji szpital ma obowiązek przyjęcia chorego i zapewnienia mu leczenia.

Jeżeli pacjent nie znajduje się w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, wówczas leczenie w szpitalu odbywa się według kolejności zgłoszenia do placówki. Pacjentów, którzy nie mogą być od razu przyjęci na oddział umieszcza się na liście oczekujących, czyli w kolejce.

I w takim przypadku należy pamiętać o bardzo istotnej kwestii - wówczas również wymagane jest posiadanie skierowania, jednak oryginału nie trzeba mieć przy sobie. Natomiast pacjent jest zobowiązany dostarczyć oryginalny dokument nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących - jeżeli tego nie zrobi, może być z niej wykreślony.

Dlaczego wprowadzono taki wymóg? Ma to przeciwdziałać sytuacji, w której jeden pacjent może zgłosić się do różnych szpitali i być zapisanym do kilku kolejek, co wpływa na ograniczenie dostępu do leczenia szpitalnego dla innych pacjentów.

Bardzo rzadko wspomina się o tym, że o miejscu w kolejce oczekujących do szpitala nie decyduje wyłącznie to, w jakim czasie zgłosimy się do placówki. Tworząc kolejkę szpital musi zakwalifikować pacjenta do konkretnej kategorii medycznej, którą ustala się w oparciu o określone kryteria.

Przy dokonywaniu kwalifikacji bierze się pod uwagę stan zdrowia pacjenta, rokowania dalszego przebiegu choroby, inne występujące dolegliwości lub choroby. Eksperci decydują również o tym, czy odsunięcie leczenia w czasie spowoduje zagrożenie wystąpienia, utrwalenia lub pogłębienia niepełnosprawności.

A co w sytuacji, gdy stan zdrowia pacjenta ulegnie pogorszeniu? Należy wtedy jak najszybciej poinformować szpital. Placówka powinna przesunąć pacjenta w kolejce. Natomiast w przypadku stwierdzenia zagrożenia zdrowia lub życia, leczenie w szpitalu powinno być podjęte natychmiast, bez względu na limit świadczeń i kolejkę osób oczekujących.

Bardzo ważne jest to, że limit świadczeń nie może prowadzić do sytuacji, w której szpital nie przyjmie osoby w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Liczne orzeczenia sądów, w tym Sądu Najwyższego, potwierdzają, że dla pacjenta, który znajduje się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia, świadczenia są udzielane w szpitalu nawet wówczas, gdy skończył się limit usług medycznych określony w umowie zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wyczerpanie puli świadczeń nie może być dla szpitala uzasadnieniem odmowy leczenia pacjenta w stanie zagrożenia zdrowia lub życia.

Lista oczekujących na leczenie w szpitalu stanowi integralną część dokumentacji medycznej prowadzonej przez klinikę. Kiedy wpisuje pacjenta do kolejki, ma obowiązek pisemnego poinformowania o zakwalifikowaniu go do danej kategorii medycznej i terminie rozpoczęcia leczenia w placówce. Szpital uzasadnia też przyczyny wyboru określonego terminu.

Wstępują dwie kategorie medyczne: pacjentów stabilnych i tych, którym świadczeń zdrowotnych należy udzielić pilnie. Określenie pilnie nie oznacza jednak pacjenta w stanie zagrożenia zdrowia lub życia, któremu świadczeń udziela się bez kolejki. Zawsze stan bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia będzie miał priorytet przed pilnymi pacjentami.

Warto wiedzieć, że pacjent może nie zgodzić się z zakwalifikowaniem do danej kategorii medycznej. Może wtedy złożyć skargę do właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia lub Rzecznika Praw Pacjenta.

 

Michał Modro, ponad rok temu

Niezbędnik pacjenta

Komentarze (19)
~asia
~asia ponad rok temu

MASZ SZANSĘ UZYSKAĆ IDEALNĄ FIGURĘ I CIESZYĆ SIĘ NiĄ TAK DŁUGO JAK ZECHCESZ! - bezpiecznie - zdrowo - odżywiając się naturalnymi produktami ZYSKASZ W TEN SPOSÓB * piękną sylwetkę * doskonałą kondycję * świetne samopoczucie * zwiększoną odporność na wiele chorób * podziw otoczenia Osiągniesz to stosując EFEKTYWMY PROGRAM KONTROLI WAGI dostosowany do Twojej sylwetki i Twojego stylu życia. www.idealnafigura.com/gberes

Odpowiedz
~oem
~oem ponad rok temu

to leczenie w polskich szpitalach to katastrofa w ogóle brak słów lekarze zarabiają po 10 tys na miesiąc i tak patrzą żeby im dac w łapę żenada!! a umiejętnosci ???? to z doswiadczenia pewna lekarka ordynator zastosowała leki wywołujące urojenia i poleciła wizytę u psychaitry wczesniej nie było żadnych urojen po odstąpieniu leków problem znikł samoistnie mimo konsultacji nie chciała dyskutowac bo nie znam wiedzy medycznej ---- ją ta wiecza przerosła

Odpowiedz
~Zbigniew R.
~Zbigniew R. ponad rok temu

Zbrodniarze wpierw likwidowali szpitale , a teraz obiecują chorym kolejki . Leczenie ? - czy jest sens leczyć kogoś po kilku latach oczekiwania w kolejce do lekarza . Gorzów Wlk. zlikwidowano trzy szpitale , na pierwszy ogień poszedł szpital dziecięcy - i po co w ponad stu tysięcznym mieście szpital dziecięcy ? Dla przypomnienia za PRL-u każdy zgłaszający się do szpitala lub lekarza specjalisty był natychmiast leczony , a emeryci i renciści nie umierali tak jak dziś z braku leków ,bo otrzymywali je nieodpłatnie .

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niezbędnik pacjenta
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Niezbędnik pacjenta
Niezbędnik pacjenta

Wykorzystywanie tabletów w medycynie

Wykorzystywanie tabletów w medycynie

W wielu klinikach, poradniach i szpitalach na świecie wprowadzane są do użytku systemy teleinformatyczne zastępujące bardzo często dotychczas stosowane notatki papierowe.

Niezbędnik pacjenta

Wykorzystanie nanotechnologii

Wykorzystanie nanotechnologii

Nanotechnologię stosowaną w medycynie do naprawiania mikroskopijnych uszkodzeń istotnych narządów i organów wymyślili dawno temu pisarze science fiction. Jednak to, co wówczas było tylko fantazją przyszłości, w naszych czasach jest już po prostu kierunkiem...

Niezbędnik pacjenta

Czy wiesz, kiedy możesz wezwać pogotowie?

Czy wiesz, kiedy możesz wezwać pogotowie?

Nagminne nadużycia Piaseczno. Dyspozytor odbiera dramatyczne wołanie o pomoc. Pacjent przechodzi zawał serca, przestaje oddychać, bliscy podejmują akcję reanimacyjną. Karetka błyskawicznie dociera na miejsce. Okazuje się, że ratownicy pokonali ponad 20...

Niezbędnik pacjenta

Leczenie poza granicami kraju

Leczenie poza granicami kraju

Leczenie za granicą Poza granicami kraju również można podjąć leczenie. Warto wiedzieć, jakie pacjent ma prawa i czym powienien kierować się w przypadku choroby za granicą.

Niezbędnik pacjenta

Co się dzieje w organizmie, gdy rzucimy palenie?

Co się dzieje w organizmie, gdy rzucimy palenie?

Skutki rzucenia nałogu Palimy coraz mniej, ale nadal za dużo. Tymczasem tytoń to zgubny nawyk, który prowadzi do raka płuc, chorób układu sercowo-naczyniowego, powoduje miażdżycę czy udar mózgu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się...

Niezbędnik pacjenta

Najlepiej sprzedający się podręcznik biologii na świecie

Najlepiej sprzedający się podręcznik biologii na świecie

Biologia Campbella Druga polska edycja fenomenalnego podręcznika biologii opracowanego przez zespół słynnych biologów amerykańskich. Perfekcyjna kompozycja materiału, mnóstwo doskonałych ilustracji, rzetelne opracowanie i przystępny język, to niezaprzeczalne...

Niezbędnik pacjenta

Bioniczna noga

Bioniczna noga

Osoby po amputacji kończyn dolnych, zwłaszcza młode i aktywne, są zwykle przerażone koniecznością korzystania do końca życia z protezy nogi.

Niezbędnik pacjenta

Co może ostrzegać przed chorobą?

Co może ostrzegać przed chorobą?

Nie warto bagatelizować nietypowego posmaku w ustach. Słodki, słony lub gorzki może być oznaką dolegliwości. Kwaśny towarzysz Kwaśnemu posmakowi w ustach może towarzyszyć zgaga lub częste odbijanie. Są to najczęściej objawy choroby refluksowej przełyku,...

Niezbędnik pacjenta

Krew - jej nigdy nie będzie za dużo (WIDEO)

Krew - jej nigdy nie będzie za dużo (WIDEO) Odtwórz wideo

Oddawanie krwi - dlaczego warto? Krew jest jedynym składnikiem, którego nie można zastąpić w sztuczny sposób. Więcej na ten temat mówią Jolanta Antoniewicz-Papis, dyrektor Narodowego Centrum Krwi oraz lek. med. Joanna Wojewoda, kierownik Działu Krwiodawców...