Probiotyki mogą pomóc poprawić pamięć osób chorych na alzheimera

Nowe badania, które zostaną opublikowane w czasopiśmie "Frontiers in Aging Neuroscience", wykazały, że u pacjentów z chorobą Alzheimera, którzy piją mleko z żywymi kulturami bakterii przez co najmniej 12 tygodni, stwierdzono wyraźną poprawę ich ogólnych funkcji poznawczych.

Uczestnicy otrzymywali żywe bakterie Lactobacillus i Bifidobacterium przez 12 tygodni, a ci, którzy przyjmowali żywe bakterie, wykazywali umiarkowaną poprawę na Krótkiej Skali Oceny Stanu Psychicznego (ang. Mini-Mental State Examination scale, MMSE), która jest używana, aby zmierzyć funkcje poznawcze osób z chorobą Alzheimera.

Badania przeprowadzone na drobnoustrojach w jelitach miały na celu poznanie związku z chorobami, takimi jak depresja i zespół przewlekłego zmęczenia. Zmienione mikroorganizmy jelitowe wykazały również wpływ na różnice w zachowaniu u myszy. W związku z tym możliwe jest, że mikroorganizmy jelitowe są także odpowiedzialne za zmiany w funkcjonowaniu pamięci u osób z chorobą Alzheimera.

Badanie odbyło się na Uniwersytecie Nauk Medycznych Kashan i Islamskim Uniwersytecie Azad w Tehranie, gdzie prowadzący badanie naukowcy zaprosili do udziału 52 pacjentów z chorobą Alzheimera w wieku 60 do 95 lat.

Uczestnicy otrzymywali 200 ml mleka każdego dnia. Niektóre z tych porcji zostały wzbogacone Lactobacillus acidophilus, L. casei, L. fermentum i Bifidobacterium bifidum, dzięki czemu zawierały 400 miliardów bakterii z każdego gatunku. Innym pacjentom w trackie doświadczenia podano po prostu mleko bez żywych bakterii.

Naukowcy sprawdzili funkcje poznawcze uczestnikom badania i poddali ich badaniu krwi.

 

U pacjentów, którzy otrzymywali żywe bakterie, odnotowano wzrost punktacji z poziomu średnio 8,7 z 30 do 10,6 z 30 w skali MMSE. U tych badanych, którzy nie otrzymali bakterii, faktycznie nastąpił niewielki spadek wyników (ze średnio 8,5 do 8,0).

Ponieważ wielkość próby była mała, a zmiany w wynikach MMSE umiarkowane, lekarze nie mogą jednoznacznie stwierdzić związku między piciem mleka z żywymi kulturami bakterii a poprawą zdolności poznawczych. Oznacza to jednak, że należy przeprowadzić dalsze badania w celu określenia znaczenia, jakie mogą mieć te zależności.

"To początkowe badanie jest interesujące i istotne, ponieważ dostarcza dowodów na rolę, jaką odgrywają mikrobiomy układu pokarmowego w funkcjonowaniu układu nerwowego i wskazuje, że probiotyki mogą w zasadzie poprawić ludzkie zdolności poznawcze" – stwierdził Walter Lukiw, profesor neurologii oraz neurologii i okulistyki na Uniwersytecie Stanowym w Louisianie, który nie brał udziału w badaniu.

"Jest to zgodne z niektórymi z naszych ostatnich badań, które wskazują, że mikrobiomy przewodu pokarmowego w chorobie Alzheimera mają znacznie zmieniony skład w porównaniu do grupy kontrolnej dobranej pod względem wieku, i to zarówno w przewodzie pokarmowym oraz w barierze krew-mózg stają się znacznie bardziej nieszczelne wraz z postępem procesu starzenia się, umożliwiając mikrobowy wysięk z układu pokarmowego (np. amyloidów, lipopolisacharydów, endotoksyn i małych niekodujących RNA), aby uzyskać dostęp do przestrzeni ośrodkowego układu nerwowego" - dodaje Lukiw.

 

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...