Trwa ładowanie...

Problem 1/3 Polaków. Zaniedbane prowadzi do zawału, udaru, demencji

 Paula Komendarczuk
27.03.2023 13:34
Jak wzmocnić serce?
Jak wzmocnić serce? (Getty Images)

Choroby układu krążenia to ogromny problem obecnych czasów, ponieważ dotykają coraz większą liczbę osób w różnym wieku. Szacuje się, że na nadciśnienie tętnicze krwi cierpi nawet 1/3 dorosłych w Polsce. Lekarz kardiolog zdradza, w jaki sposób monitorować stan swojego zdrowia, by nie przegapić rozwoju niebezpiecznych chorób.

spis treści

1. Choroby układu krążenia zagrożeniem dla życia

Według American Heart Association co 34 sekundy jedna osoba w Ameryce umiera z powodu chorób sercowo- naczyniowych, takich jak miażdżyca, arytmia, niewydolność serca, wady zastawek serca, udar mózgu czy zawał.

W Polsce raporty również nie są optymistyczne, ponieważ schorzenia układu krążenia to najczęstsza przyczyna zgonów w tym kraju. W 2021 roku choroby serca doprowadziły do śmierci 117 972 osób, natomiast miażdżyca do zgonu 24 802 mieszkańców.

Najczęściej umierały osoby powyżej 75. roku życia, w grupie od 45 do 74 lat, a najczęstszym powodem śmierci był COVID-19, na drugim miejscu właśnie problemy sercowo-naczyniowe.

2. Jak dbać o serce?

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Kontrolowanie swojego stanu zdrowia wydaje się trudne dla osób, które nie mają wiedzy medycznej. Kardiolożka Melody Hermel w rozmowie z thehealthy.com podpowiedziała, w jaki sposób monitorować swoje serce.

Prace domowe są korzystne dla naszego organizmu i są dobrym sposobem kontroli organizmu. Wykonując je, łatwo zauważyć zmiany w swoim samopoczuciu, takie jak zwiększona męczliwość, wyczerpanie czy osłabienie.

Ponadto dr Hermel jest zdania, że otyłość zwiększa śmiertelność z powodu chorób układu krążenia, a nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, nawet u osób z prawidłowym BMI, przyczynia się do rozwoju chorób kardiologicznych. Z tego względu warto zadbać o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną.

Otyłość, w szczególności ta w obrębie brzucha, zwiększa ryzyko uszkodzenia serca. Zwykle nadmierna masa ciała współwystępuje ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem, arytmią serca, problemami ze snem i cukrzycą typu 2.

Kolejnym niezwykle ważnym krokiem w monitorowaniu stanu swojego serca jest mierzenie ciśnienia, ponieważ nadciśnienie u wielu osób wciąż pozostaje niewykryte. Jednocześnie stanowi czynnik zwiększający prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i demencji.

Warto regularnie monitorować ciśnienie, na przykład u lekarza pierwszego kontaktu. Dobrym pomysłem jest także śledzenie swojego pulsu za pomocą zegarka z opcją pomiaru lub liczenia skurczów w ciągu minuty.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze