Trwa ładowanie...

Problemy z wypróżnianiem - przyczyny, sposoby na zaparcia

Avatar placeholder
03.01.2023 13:12
Problemy z wypróżnianiem popularnie określane są jako zaparcia.
Problemy z wypróżnianiem popularnie określane są jako zaparcia. (123rf)

Problemy z wypróżnianiem są spowodowane rożnymi czynnikami. Jako przyczyny zaparć najczęściej wymienia się: nieprawidłową dietę (ubogą w błonnik), niezdrowy styl życia, brak czasu na odpowiednie wypróżnianie, tłumienie odruchu parcia na stolec, choroby ustrojowe czy przyjmowanie leków. Problemy z wypróżnianiem dotyczą coraz większej ilości osób, dlatego lekarze apelują o zmianę swojego trybu życia i podejścia do tych wstydliwych kwestii. Najlepsze sposoby na zaparcia to oczywiście zastosowanie odpowiedniej diety i aktywność fizyczna.

spis treści

1. Kiedy mamy do czynienia z zaparciami?

Zaparcie objawia się rzadkim wypróżnianiem (rzadziej niż 3 razy w tygodniu), któremu często towarzyszą ból, wzdęcia, odbijanie po jedzeniu. Osoba cierpiąca na zaparcie ma uczucie niepełnego wypróżnienia, co przekłada się na złe samopoczucie, a w dłuższej perspektywie - na ogólny spadek jakości życia. W przypadku długotrwałych zaparć należy udać się do lekarza, który zleci dalszą diagnostykę pod kątem ewentualnych poważniejszych przyczyn występowania problemów z wypróżnianiem.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

W przypadku zaparć doraźnych szczególnie narażone są na nie osoby z dużą nadwagą, kobiety w ciąży i po porodzie, a także osoby cierpiące na rożnego rodzaju dolegliwości gastryczne. Za zaparcia często odpowiedzialne są także hemoroidy, cukrzyca, a niekiedy nagłe zmiany klimatu lub długotrwałe podróżowanie. W wielu przypadkach problemy z wypróżnianiem spowodowane są zaburzeniami czynnościowymi i nie wymagają stosowania środków farmakologicznych, a jedynie leczenia objawowego.

Przy zwalczaniu zaparć naturalnymi metodami istotna jest zmiana diety oraz włączenie do jadłospisu potraw z błonnikiem oraz probiotyków, bowiem to właśnie prawidłowa perystaltyka jelit odpowiada za poprawne funkcjonowanie czynności wydalniczych. Błonnik występuje naturalnie w wielu owocach: śliwkach, gruszkach, jabłkach, bananach i morelach, a także w warzywach takich jak marchew, brokuły, karczoch, kalarepa czy brukselka. Źródłem błonnika są także rośliny strączkowe (fasola, soja) oraz owies.

2. Przyczyny problemów z wypróżnianiem

Problemy ze stolcem
Problemy ze stolcem

Na zdjęciu widoczne miejsce niedrożności jelit.

zobacz galerię

Problemy z wypróżnianiem popularnie określane są jako zaparcia. O zaparciach możemy mówić wówczas, gdy osoba wypróżnia się mniej niż trzy razy w tygodniu. Jak pokazują statystyki jest to problem, który dotyczy coraz większej ilości osób. Zaparcia bywają nawet określane jako schorzenie cywilizacyjne, ponieważ w krajach zachodnich dotykają one co drugą kobietę i co czwartego mężczyznę.

Problemy z wypróżnianiem występują nawet u dzieci. Jeśli zaparcia u dzieci nie będą leczone, to mogą one dokuczać w okresie dorosłego życia. Zaparcia mogą mieć różne przyczyny, z których często nie zdajemy sobie sprawy i nieświadomie narażamy się na tę kłopotliwą dolegliwość. Problemy z wypróżnianiem się mogą być spowodowane przez następujące czynniki:

  • nieodpowiednia dieta - jeśli spożywamy zbyt mało błonnika pokarmowego i przyjmujemy zbyt małą ilość płynów, to stolec jest nadmiernie wysuszony i odwodniony, a wówczas zatyka jelita grube na podobnej zasadzie jak korek zatyka butelkę;
  • niezdrowy styl życia - mała ilość ruchu, siedząca praca i jedzenie ciężkostrawnych pokarmów utrudniają pracę układu trawiennego, a przez to przyczyniają się do powstawania zaparć; często brakuje nam czasu na spokojne wypróżnienie i posiedzenie w toalecie, a zapominamy, że takie zachowanie powoduje tłumienie naturalnego odruchu wypróżniania; w ten sposób dochodzi do osłabienia mięśni odbytu, które odpowiadają za wydalanie zalegającej masy kałowej;
  • tłumienie odruchu parcia na stolec - wspomniane powyżej tłumienie parcia na stolec powoduje rozwijanie się chronicznych zaparć, które skutkują rozszerzaniem się odbytnicy i osłabieniem naturalnego odruchu parcia;
  • choroby - problemy z wypróżnianiem mogą pojawić się po przebyciu jakiejś choroby; dolegliwości, które mogą powodować osłabienie mięśni układu pokarmowego i rozszerzenie jelita grubego to m.in. cukrzyca, niedoczynność tarczycy i nadczynność przytarczyc, niski poziom stężenia potasu, wysokie stężenie wapnia, mocznica, stwardnienie rozsiane, neuropatie; wśród chorób, które powodują zaparcia są oczywiście choroby odbytu, czyli żylaki lub pęknięcia odbytu;
  • leki - zaparcia mogą być spowodowane długotrwałym przyjmowaniem niektórych leków, np. suplementów żelaza, diuretyków, inhibitorów MAO, leków neuroleptycznych, środków na nadkwasotę żołądka, werapamilu, leków przeciwcholinergicznych, a nawet środków przeczyszczających.
Zaparcia atoniczne - charakterystyka, objawy, diagnostyka, dieta
Zaparcia atoniczne - charakterystyka, objawy, diagnostyka, dieta

Zaparcia atoniczne dotykają sporej części naszego społeczeństwa. U osób wypróżniających się nieregularnie,

przeczytaj artykuł

3. Sposoby na zaparcia

Problemy z wypróżnianiem to przykra dolegliwość, która często wiąże się z krwawieniem podczas oddawania stolca, długotrwałym bólem brzucha pod oddaniu stolca, wzdęciami i gazami. Na początku sięgamy po domowe sposoby na zaparcia, takie jak: wypicie ziołowej herbatki na przeczyszczenie, zjedzenie jogurtu na zaparcia, wypicie olejku rycynowego, zjedzenie gorzkiej soli lub soli glauberskiej.

Nie zawsze jednak środki te są skuteczne, a czasem mogą spowodować dolegliwości bólowe, podrażnienie nerek czy narządów jamy brzusznej. Ból brzucha i biegunka, jakie pojawiają się po zaparciach nie są oznaką przyspieszenia pracy przewodu pokarmowego, ale jego podrażnienia.

Dlatego też zanim rozpoczniemy leczenie zaparć, warto udać się do lekarza i zdiagnozować ich przyczynę. Jeśli są wynikiem jakiejś choroby, to najpierw trzeba się zająć leczeniem tej dolegliwości. Po wykonania badania per rectum (zaleca się w celu zdiagnozowania zaparć) i wykluczeniu chorób ustrojowych, należy zająć się leczeniem zaparć. W tym celu można zastosować:

  • dietę na zaparcia - bogatą w błonnik, warzywa, owoce i dużą ilość wody; warto też codziennie spożywać 16-20 g nieoczyszczonych otrąb pszennych;
  • herbatki z roślin i ziół - np. z liści senesu, zmielonych ziaren lnu;
  • suplementy diety na zaparcia – choć większość z nich można dostać w aptece bez recepty, należy uważać z ich stosowaniem, ponieważ efekt, jaki przynoszą bardzo często jest chwilowy i wiąże się z nawrotem zaparć.

Problemy z wypróżnianiem wymagają też zmiany trybu życia – większej aktywności fizycznej, właściwego odpoczynku, unikania stresu i spokojnego wypróżniania się.

3.1. Gimnastyka oraz nawadnianie

Kolejną sprawą jest ruch. Zwykła, codzienna gimnastyka może pomóc w zapobieganiu zaparciom, dlatego ruch wskazany jest jako jedna z naturalnych metod pomagających w problemach z wypróżnianiem. Ważne jest także nawadnianie organizmu, bowiem woda w naturalny sposób rozluźnia kał i ułatwia jego wydalanie z organizmu. Należy pić minimum 1,5-2 l wody dziennie.

Zdarza się, że wypróżnienie utrudnia nam nieprawidłowa postawa przyjmowana podczas wizyty w toalecie. W celu wsparcia prawidłowego, zgodnego z anatomią ułożenia ciała podczas wypróżniania można zastosować innowacyjne urządzenie GOKO - Naturalnie, na co dzień, które zapewnia najlepszą, naturalną pozycję ciała. W ten sposób pomaga zapobiegać problemom z wypróżnianiem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zaparcia u niemowląt
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze