Zaburzenia wzwodu są stosunkowo częstym problemem, zgłaszanym także przez młodych mężczyzn. W młodym wieku problemy z erekcją zwykle mają odmienne podłoże od problemów ze wzwodem w wieku dojrzałym. O zaburzeniach wzwodu opowiada Arkadiusz Bilejczyk, seksuolog.
Zgodnie z badaniami, aż u 8-22 proc. młodych mężczyzn pojawiają się problemy ze wzwodem. U tej grupy mężczyzn, tego typu problemy zwykle mają podłoże lękowe. Pojawiają się, kiedy mężczyzna boi się z jakichś powodów kontaktu seksualnego, co może być związane z nieśmiałością, niepewnością co do swojej atrakcyjności czy z obniżonym poczuciem własnej wartości. Stres odczuwany przed stosunkiem wywołuje nadmierną produkcję adrenaliny, co upośledza mechanizm wzwodu. Psychogenne zaburzenia erekcji dość łatwo odróżnić od zaburzeń erekcji związanych ze zdrowiem, które zwykle pojawiają się na późniejszym etapie życia lub u osób z chorobami przewlekłymi. Jeśli u danego mężczyzny występują poranne erekcje, a także podczas masturbacji jest osiągany orgazm, znaczy to, że problemy ze wzwodem mają podłoże psychogenne. Innymi słowy – mechanizm erekcji działa poprawnie, problem pojawia się tylko w psychice mężczyzny.
W przypadku tego typu zaburzeń, zalecana jest psychoterapia lub, po konsultacji ze specjalistą, zażywanie leków poprawiających erekcję. Brak leczenia zaburzeń erekcji przez długi czas może doprowadzić do utrwalenia się problemu.