Prozac – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Prozac to lek, który zrewolucjonizował leczenie depresji. Jest najpopularniejszym lekiem psychotropowym. Na rynku farmaceutyków jest dostępny od ponad 30 lat. Po raz pierwszy tę substancję można było kupić w Belgii (1986 rok), jednak swoją popularność zawdzięcza ona amerykańskiej firmie Eli Lilly, która od 1988 roku zaczęła sprzedawać lek właśnie pod nazwą prozac. Jak działa i czy jest skuteczny?
- 1. Czym jest Prozac?
- 2. Wskazania do stosowania leku Prozac
- 3. Przeciwwskazania do stosowania
- 4. Bezpieczne dawkowanie leku
- 4.1. Stosowanie leku Prozac w ciąży
- 4.2. Prozac a cukrzyca
- 5. Działania niepożądane i skutki uboczne leku Prozac
- 5.1. Jak się chronić przed skutkami ubocznymi?
- 6. Cena i dostępność leku Prozac
1. Czym jest Prozac?
Prozac to lek stosowany w leczeniu depresji i stanów depresyjnych. Dostępny jest wyłącznie na receptę i musi być przyjmowany pod kontrolą lekarza.
Substancja czynna leku Prozac to fluoksetyna. To jeden z selektywnych inhibitorów wychwytu zdrowotnego serotoniny (SSRI). Stosuje się ją w farmakologii przeciwdepresyjnej, a także w leczeniu bulimii i zaburzeń obsesyjno-kompulsywych. Dostępna jest tylko na receptę w postaci tabletek i kapsułek. Jej działanie odczuwane jest przez pacjentów zwykle po okresie od 4 do 6 tygodni.
Początkowo Prozac miał być „pigułką szczęścia” i chciano go stosować nie tylko u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.
Lek ma postać kapsułek o dawce 20 mg. W Polsce występuje pod innymi nazwami leków zawierających fluoksetynę. Cena ok. 30 tabletek to ok 20 zł. Leki z fluoksetyną można znaleźć na liście leków refundowanych.
2. Wskazania do stosowania leku Prozac
Lek Prozac stosuje się przede wszystkim w leczeniu depresji, fobii społecznej, bulimii a także innych zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Jest odpowiedni dla pacjentów, którzy odznaczają się apatią i brakiem zainteresowania światem zewnętrznym. Można go stosować u dorosłych oraz dzieci powyżej 8 roku życia.
3. Przeciwwskazania do stosowania
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Prozac jest przede wszystkim uczulenie na fluoksetynę, stosowanie narkotyków serotoninergicznych (LSD-25), psylocybina, czy halucynogenne grzyby. Prozac nie powinien być stosowany przez pacjentów z zespołem serotoninowym.
Prozac może być przyjmowany przez kobiety w ciąży tylko i wyłącznie jeżeli lekarz nie widzi możliwości zastosowania innego leczenia. Leku Prozac nie powinny stosować kobiety w okresie karmienia piersią.
Leku Prozac nie można łączyć z alkoholem. Podczas trwania kuracji lekiem Prozac występuje całkowity zakaz stosowania alkoholu.
Prozac może wpływać na sprawność motoryczną i psychofizyczną, dlatego też nie powinno się prowadzić pojazdów pod wpływem działania leku.
Przed rozpoczęciem kuracji lekiem prozac należy poinformować lekarza, czy jesteśmy uczuleni na fluoksetynę, mamy problemy z sercem, zażywaliśmy już wcześniej inne antydepresanty lub też, że cierpimy z powodu jaskry.
Te dane są bardzo istotne dla przebiegu terapii, ponieważ prozac może przyspieszać bicie serca lub zmieniać rytm jego uderzeń, współdziałać z innymi lekami o podobnym działaniu i razem z nimi znacznie zwiększać ciśnienie krwi, w tym również w gałkach ocznych.
4. Bezpieczne dawkowanie leku
Prozac przyjmuje się rano. Zaleca się przyjmowanie 1 tabletki. Maksymalna dzienna dawka Prozacu to 60 mg (3 tabletki). Lek stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza.
Podczas kuracji lekiem Prozac nie powinno spożywać się soku grejpfrutowego a także samych owoców. Grejpfrut wpływa na wchłanianie leku Prozac i może nasilić jego działanie.
4.1. Stosowanie leku Prozac w ciąży
Kobietom oczekującym na przyjście dziecka zwykle nie poleca się fluoksetyny. Dzieje się tak dlatego, że nie jest ona (podobnie jak inne antydepresanty w pełni bezpieczna dla pacjentów z tej grupy. Może się jednak zdarzyć, że mimo to lekarz ją przepisze. Przed podjęciem decyzji weźmie jednak pod uwagę bilans możliwych korzyści i ewentualnych skutków ubocznych. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest mniejsze, gdy pacjentka przyjmuje prozac we wczesnej i późnej fazie ciąży.
Nie rekomenduje się zażywania prozacu również matkom karmiącym, ponieważ fluoksetyna przedostaje się do mleka i może negatywnie wpływać na organizm dziecka.
4.2. Prozac a cukrzyca
Diabetycy zażywający prozac powinni częściej mierzyć poziom glukozy we krwi. Wynika z to z faktu, że wielu z nich w pierwszych kilku tygodniach przyjmowania leku miało trudności z utrzymaniem właściwego stężenia glukozy.
5. Działania niepożądane i skutki uboczne leku Prozac
Czasem u pacjentów stosujących prozac występują tak poważne działania niepożądane, jak: trudności z koncentracją uwagi i pamięcią, problemy z klarownym myśleniem, osłabienie i zaburzenia równowagi czy atak serca.
Niektórzy uskarżali się również na: myśli o samookaleczaniu, a nawet samobójcze, bóle w klatce piersiowej i uczucie ścisku w tym miejscu, zawroty głowy, omdlenia, stany euforyczne i przesadny entuzjazm, podniecenie, także silne pobudzenie wymagające stałej aktywności, przybieranie na wadze lub utrata wagi.
Zdarzały się także pacjentki, które po stosowaniu prozacu zgłaszały zmiany w cyklach miesiączkowych, np. krwawienia obfitsze niż zwykle oraz miesiączkowanie między cyklami.
Zażywanie prozacu w niektórych grupach powodowało: wymioty krwią, wymioty czarną treścią z żołądka, krwawienie z gardła podczas kaszlu, krew w moczu, czerwone lub czarne stolce. Wszystkie te objawy są wynikiem krwawienia z przewodu pokarmowego.
Część mężczyzn przyznawała się również do bolesnych erekcji trwających nawet dłużej niż 4 godziny, pojawiających się również w sytuacjach braku podniecenia seksualnego (priapizm).
Ostre reakcje alergiczne na prozac przejawiają się: swędzącą wysypką przechodzącą czasem w opuchliznę z pęcherzami, łuszczeniem się skóry, świszczącym oddechem, uczuciem ścieśnienia w klatce piersiowej lub w gardle, problemami z oddychaniem lub mówieniem, opuchlizną warg, języka, gardła albo i całej twarzy.
W przypadku wystąpienia powyższych objawów uczulenia lub innych skutków ubocznych należy koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
5.1. Jak się chronić przed skutkami ubocznymi?
Niektórym pacjentom uskarżającym się na złe samopoczucie pomaga przyjmowanie prozacu wraz z pożywieniem lub bezpośrednio po posiłku. Zaleca się również, by porcje nie były zbyt obfite ani przesadnie przyprawione.
W przypadku trudności z zaśnięciem warto połykać dawkę leku zawsze rano po przebudzeniu.
Gdy prozac wywołuje biegunkę, należy ograniczyć się do stałego uzupełniania płynów i elektrolitów. Nie zaleca się, by bez konsultacji lekarskiej sięgać po środki powstrzymujące biegunkę. Te bowiem mogą wchodzić w niekorzystne interakcje z lekiem.
6. Cena i dostępność leku Prozac
W Polsce znajdziemy prozac pod innymi nazwami, produkowany przez europejskie koncerny farmaceutyczne. Najczęściej możemy się spotkać z fluoksetyną sprzedawaną jako:
- Seronil (kapsułki 30 lub 100 szt. po 20 mg, tabletki 30 lub 100 szt. po 10 mg),
- Andepin (kapsułki 30 szt., 20 mg),
- Bioxetin (tabletki 30 szt., 20 mg),
- Deprexetin (kapsułki 30 szt., 20 mg),
- Fluoxetin (kapsułki 30 szt., 20 mg).
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.