Trwa ładowanie...

Prozac – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Kinga Olchowy
01.04.2021 09:50

Prozac to lek, który zrewolucjonizował leczenie depresji. Jest najpopularniejszym lekiem psychotropowym. Na rynku farmaceutyków jest dostępny od ponad 30 lat. Po raz pierwszy tę substancję można było kupić w Belgii (1986 rok), jednak swoją popularność zawdzięcza ona amerykańskiej firmie Eli Lilly, która od 1988 roku zaczęła sprzedawać lek właśnie pod nazwą prozac. Jak działa i czy jest skuteczny?

Prozac, czyli lek, który zrewolucjonizował leczenie depresji
Prozac, czyli lek, który zrewolucjonizował leczenie depresji (123RF)
spis treści

1. Czym jest Prozac?

Prozac to lek stosowany w leczeniu depresji i stanów depresyjnych. Dostępny jest wyłącznie na receptę i musi być przyjmowany pod kontrolą lekarza.

Substancja czynna leku Prozac to fluoksetyna. To jeden z selektywnych inhibitorów wychwytu zdrowotnego serotoniny (SSRI). Stosuje się ją w farmakologii przeciwdepresyjnej, a także w leczeniu bulimii i zaburzeń obsesyjno-kompulsywych. Dostępna jest tylko na receptę w postaci tabletek i kapsułek. Jej działanie odczuwane jest przez pacjentów zwykle po okresie od 4 do 6 tygodni.

Początkowo Prozac miał być „pigułką szczęścia” i chciano go stosować nie tylko u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Zobacz film: "Leczenie depresji"

Lek ma postać kapsułek o dawce 20 mg. W Polsce występuje pod innymi nazwami leków zawierających fluoksetynę. Cena ok. 30 tabletek to ok 20 zł. Leki z fluoksetyną można znaleźć na liście leków refundowanych.

2. Wskazania do stosowania leku Prozac

Lek Prozac stosuje się przede wszystkim w leczeniu depresji, fobii społecznej, bulimii a także innych zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Jest odpowiedni dla pacjentów, którzy odznaczają się apatią i brakiem zainteresowania światem zewnętrznym. Można go stosować u dorosłych oraz dzieci powyżej 8 roku życia.

Depresja - zdjęcia
Depresja - zdjęcia

Mężczyzna w depresji (Vincenta van Gogha)

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Prozac jest przede wszystkim uczulenie na fluoksetynę, stosowanie narkotyków serotoninergicznych (LSD-25), psylocybina, czy halucynogenne grzyby. Prozac nie powinien być stosowany przez pacjentów z zespołem serotoninowym.

Prozac może być przyjmowany przez kobiety w ciąży tylko i wyłącznie jeżeli lekarz nie widzi możliwości zastosowania innego leczenia. Leku Prozac nie powinny stosować kobiety w okresie karmienia piersią.

Leku Prozac nie można łączyć z alkoholem. Podczas trwania kuracji lekiem Prozac występuje całkowity zakaz stosowania alkoholu.

Prozac może wpływać na sprawność motoryczną i psychofizyczną, dlatego też nie powinno się prowadzić pojazdów pod wpływem działania leku.

Przed rozpoczęciem kuracji lekiem prozac należy poinformować lekarza, czy jesteśmy uczuleni na fluoksetynę, mamy problemy z sercem, zażywaliśmy już wcześniej inne antydepresanty lub też, że cierpimy z powodu jaskry.

Te dane są bardzo istotne dla przebiegu terapii, ponieważ prozac może przyspieszać bicie serca lub zmieniać rytm jego uderzeń, współdziałać z innymi lekami o podobnym działaniu i razem z nimi znacznie zwiększać ciśnienie krwi, w tym również w gałkach ocznych.

4. Bezpieczne dawkowanie leku

Prozac przyjmuje się rano. Zaleca się przyjmowanie 1 tabletki. Maksymalna dzienna dawka Prozacu to 60 mg (3 tabletki). Lek stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza.

Podczas kuracji lekiem Prozac nie powinno spożywać się soku grejpfrutowego a także samych owoców. Grejpfrut wpływa na wchłanianie leku Prozac i może nasilić jego działanie.

4.1. Stosowanie leku Prozac w ciąży

Kobietom oczekującym na przyjście dziecka zwykle nie poleca się fluoksetyny. Dzieje się tak dlatego, że nie jest ona (podobnie jak inne antydepresanty w pełni bezpieczna dla pacjentów z tej grupy. Może się jednak zdarzyć, że mimo to lekarz ją przepisze. Przed podjęciem decyzji weźmie jednak pod uwagę bilans możliwych korzyści i ewentualnych skutków ubocznych. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest mniejsze, gdy pacjentka przyjmuje prozac we wczesnej i późnej fazie ciąży.

Nie rekomenduje się zażywania prozacu również matkom karmiącym, ponieważ fluoksetyna przedostaje się do mleka i może negatywnie wpływać na organizm dziecka.

Zobacz też:

4.2. Prozac a cukrzyca

Diabetycy zażywający prozac powinni częściej mierzyć poziom glukozy we krwi. Wynika z to z faktu, że wielu z nich w pierwszych kilku tygodniach przyjmowania leku miało trudności z utrzymaniem właściwego stężenia glukozy.

5. Działania niepożądane i skutki uboczne leku Prozac

Czasem u pacjentów stosujących prozac występują tak poważne działania niepożądane, jak: trudności z koncentracją uwagi i pamięcią, problemy z klarownym myśleniem, osłabienie i zaburzenia równowagi czy atak serca.

Niektórzy uskarżali się również na: myśli o samookaleczaniu, a nawet samobójcze, bóle w klatce piersiowej i uczucie ścisku w tym miejscu, zawroty głowy, omdlenia, stany euforyczne i przesadny entuzjazm, podniecenie, także silne pobudzenie wymagające stałej aktywności, przybieranie na wadze lub utrata wagi.

Zdarzały się także pacjentki, które po stosowaniu prozacu zgłaszały zmiany w cyklach miesiączkowych, np. krwawienia obfitsze niż zwykle oraz miesiączkowanie między cyklami.

Zażywanie prozacu w niektórych grupach powodowało: wymioty krwią, wymioty czarną treścią z żołądka, krwawienie z gardła podczas kaszlu, krew w moczu, czerwone lub czarne stolce. Wszystkie te objawy są wynikiem krwawienia z przewodu pokarmowego.

Część mężczyzn przyznawała się również do bolesnych erekcji trwających nawet dłużej niż 4 godziny, pojawiających się również w sytuacjach braku podniecenia seksualnego (priapizm).

Ostre reakcje alergiczne na prozac przejawiają się: swędzącą wysypką przechodzącą czasem w opuchliznę z pęcherzami, łuszczeniem się skóry, świszczącym oddechem, uczuciem ścieśnienia w klatce piersiowej lub w gardle, problemami z oddychaniem lub mówieniem, opuchlizną warg, języka, gardła albo i całej twarzy.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów uczulenia lub innych skutków ubocznych należy koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

5.1. Jak się chronić przed skutkami ubocznymi?

Niektórym pacjentom uskarżającym się na złe samopoczucie pomaga przyjmowanie prozacu wraz z pożywieniem lub bezpośrednio po posiłku. Zaleca się również, by porcje nie były zbyt obfite ani przesadnie przyprawione.

W przypadku trudności z zaśnięciem warto połykać dawkę leku zawsze rano po przebudzeniu.

Gdy prozac wywołuje biegunkę, należy ograniczyć się do stałego uzupełniania płynów i elektrolitów. Nie zaleca się, by bez konsultacji lekarskiej sięgać po środki powstrzymujące biegunkę. Te bowiem mogą wchodzić w niekorzystne interakcje z lekiem.

6. Cena i dostępność leku Prozac

W Polsce znajdziemy prozac pod innymi nazwami, produkowany przez europejskie koncerny farmaceutyczne. Najczęściej możemy się spotkać z fluoksetyną sprzedawaną jako:

  • Seronil (kapsułki 30 lub 100 szt. po 20 mg, tabletki 30 lub 100 szt. po 10 mg),
  • Andepin (kapsułki 30 szt., 20 mg),
  • Bioxetin (tabletki 30 szt., 20 mg),
  • Deprexetin (kapsułki 30 szt., 20 mg),
  • Fluoxetin (kapsułki 30 szt., 20 mg).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza