Trwa ładowanie...

Prozac – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Prozac to lek, który zrewolucjonizował leczenie depresji. Jest najpopularniejszym lekiem psychotropowym. Na rynku farmaceutyków jest dostępny od ponad 30 lat. Prozac jest dostępny na receptę. Jakie właściwości ma Prozac?

Zobacz film: "Leczenie depresji"

spis treści

1. Charakterystyka leku Prozac

Substancja czynna w leku Prozac to fluoksetyna. Prozac miał być „pigułką szczęścia” i chciano go stosować nie tylko u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Prozac ma postać kapsułek o dawce 20 mg. W Polsce Prozac występuje pod innymi nazwami leków zawierających fluoksetynę. Cena ok. 30 tabletek to ok 20 zł. Leki z fluoksetyną można znaleźć na liście leków refundowanych.

2. Wskazania do stosowania

Wskazania do stosowania leku Prozac to leczenie depresji, fobii społecznej, bulimii a także innych zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Lek Prozac jest odpowiedni dla pacjentów, którzy odznaczają się apatią i brakiem zainteresowania światem zewnętrznym. Lek Prozac można stosować u dorosłych oraz dzieci powyżej 8 roku życia.

Depresja - zdjęcia
Depresja - zdjęcia

Mężczyzna w depresji (Vincenta van Gogha)

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazania do stosowania leku Prozac to uczulenie na fluoksetynę, stosowanie narkotyków serotoninergicznych (LSD-25), psylocybina, czy halucynogenne grzyby. Prozac nie powinien być stosowany przez pacjentów z zespołem serotoninowym.

Prozac może być przyjmowany przez kobiety w ciąży tylko i wyłącznie jeżeli lekarz nie widzi możliwości zastosowania innego leczenia. Leku Prozac nie powinny stosować kobiety w okresie karmienia piersią.

Leku Prozac nie można łączyć z alkoholem. Podczas trwania kuracji lekiem Prozac występuje całkowity zakaz stosowania alkoholu.

Prozac może wpływać na sprawność motoryczną i psychofizyczną, dlatego też nie powinno się prowadzić pojazdów pod wpływem działania leku.

4. Bezpieczne dawkowanie leku

Prozac przyjmuje się rano. Zaleca się przyjmowanie 1 tabletki. Maksymalna dzienna dawka Prozacu to 60 mg (3 tabletki). Lek stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza.

Podczas kuracji lekiem Prozac nie powinno spożywać się soku grejpfrutowego a także samych owoców. Grejpfrut wpływa na wchłanianie leku Prozac i może nasilić jego działanie.

Prozac, czyli lek, który zrewolucjonizował leczenie depresji
Prozac, czyli lek, który zrewolucjonizował leczenie depresji (123RF)

Zobacz też:

5. Działania niepożądane i skutki uboczne leku Prozac

Prozac może powodować działania niepożądane Należą do nich: nudności, biegunka, brak apetytu, zaburzenia smaku, zaburzenia psychiczne, zaburzenia snu, które objawiają się zarówno bezsennością, jak i nadmierną sennością. Skutki uboczne leku Prozac to także: zaburzenia widzenia, rozdrażnienie, ból głowy, zawroty głowy, apatia, nadmierna potliwość, drżenie rąk oraz myśli samobójcze.

Pacjent stosujacy Prozac może być zmęczony lub nadmiernie pobudzony. Mogą wystąpić także problemy dermatologiczne takie jak wysypka oraz świąd skóry.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.