Przed nami ciężkie dni. Miliony Polaków będą odczuwać ten objaw
Wyjątkowo kapryśna aura będzie nam towarzyszyć do końca tygodnia, przez co ból głowy może dokuczać milionom Polaków. Szczególnie ostrożni powinni być ci, którzy chorują przewlekle. - Gwałtowne zmiany pogodowe mogą się skończyć zaostrzeniem choroby - ostrzega lekarz rodzinny Jacek Krajewski.
1. Pogodowe zawirowania dadzą w kość
Do końca tego tygodnia czeka nas prawdziwa pogodowa huśtawka. "Będą okresy ciepłe, a miejscami nawet gorące. Okresami pojawiać się będą przelotne opady deszczu, miejscami także burze, które lokalnie mogą mieć dość gwałtowny przebieg" - zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
IMGW ostrzega przed opadami, którym będą towarzyszyć burze z porywami wiatru nawet do 80 km/h. Niewykluczone, że spadnie też grad.
⚠️UWAGA⚠️
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 26, 2023
‼️ NOWE OSTRZEŻEIE METEOROLOGICZNE #IMGW ‼️
silny deszcz z burzami ⛈️
⛈️Prognozowane są opady o wysokości miejscami od 50 mm do 60 mm, lokalnie do 70 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, możliwy grad.
Szczegóły:
➡️https://t.co/QiRy9oHtnl pic.twitter.com/WBsNE192aJ
Nieco cieplej zrobi się w czwartek, a w piątek na zachodzie Polski mają już wrócić upały, przy wzroście temperatury nawet do 30 stopni Celsjusza. W weekend szykują się burze, ale temperatura nadal będzie wysoka i miejscami przekroczy nawet 30 stopni Celsjusza.
Taka huśtawka nie pozostanie obojętna dla organizmu. Szacuje się, że nagłe zmiany pogody odczuje nawet 70 proc. Polaków.
- Zmiany pogody u większości osób powodują pewne reakcje organizmu. Gdy mamy kilka dni upału, a potem nagłe ochłodzenie, silny wiatr i burze, zmiany ciśnienia, możemy odczuć równie gwałtowne pogorszenie samopoczucia. To mogą być bóle głowy, zmęczenie, senność, problemy z koncentracją. Mogą się także pojawić wahnięcia nastroju, niepokój, rozdrażnienie, potocznie nazywane trzymaniem emocji na postronkach - tłumaczy Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Zmęczenie czy senność mogą być oznaką, że organizm szykuje się na gwałtowne zmiany, np. skoki ciśnienia czy ekstremalne temperatury i oszczędza siły włączając "tryb przetrwania".
- Na takie gwałtowne zmiany pogodowe najbardziej wrażliwi są meteopaci. Możemy szacować, że większość ludzi należy do tej grupy, bo reakcje na zmianę pogody są powszechne. Pierwsze symptomy mogą się pojawić nawet kilka dni przed załamaniem pogody - dodaje lekarz.
2. Zaostrzenie przewlekłych chorób
U zdrowych osób zmiany pogody nie niosą za sobą poważnych konsekwencji i przeważnie kończą się na złym samopoczuciu. Natomiast u tych, którzy chorują przewlekle, mogą się skończyć zaostrzeniem dolegliwości.
- W tej grupie są przede wszystkim osoby, które mają schorzenia sercowo-naczyniowe. Gwałtowne zmiany pogody, w tym skoki ciśnienia mogą być bardzo niebezpieczne, a badania, które wykonujemy potwierdzają, że negatywnie wpływa to na pracę serca. Nie należy więc bagatelizować bólu czy dyskomfortu w klatce piersiowej, duszności a także silnego bólu głowy. Jeśli dolegliwości nie ustępują, powinniśmy skonsultować się z lekarzem - zaznacza dr Krajewski.
- Zaostrzenie choroby może także wystąpić u osób z zaburzeniami psychicznymi, np. zdiagnozowaną depresją czy schizofrenią. Silny wiatr czy burze mogą wywoływać u nich gwałtowne reakcje emocjonalne, drażliwość na zachowanie otoczenia, nadpobudliwość czy zaburzenia snu i wzmożoną czujność - dodaje.
To może być również trudny czas dla osób, które cierpią na przewlekłe dolegliwości związane z zatokami, gardłem czy nieżytem błony śluzowej nosa. Może u nich wystąpić obrzęk błony śluzowej nosa, a nawet problemy z oddychaniem.
Nasilić się mogą bóle stawów związane np. ze zwyrodnieniem stawów i kręgosłupa, nazywane potocznie "strzykaniem w kościach" na zmianę pogody.
Zmienna pogoda sprzyja także migrenom.
3. "Uśpione" dolegliwości
Pogodowa huśtawka może także obudzić niektóre dolegliwości. W takich sytuacjach mogą dać o sobie znać dawne złamania, ale nie tylko.
- Tak się dzieje np. u osób, które miały kiedyś złamaną rękę czy nogę i nawet kilka dni przed zmianą pogody odczuwają wyraźny ból dokładnie w miejscu dawnego złamania - wyjaśnia dr Krajewski.
- Może to także dotyczyć poważnych schorzeń związanych z przewodem pokarmowym, m.in. chorobą wrzodową żołądka, która może się objawiać np. bólem brzucha czy innymi dolegliwościami gastrycznymi - zwraca uwagę lekarz.
Co ciekawe, pogoda może mieć wpływ nawet na reakcje na przyjmowane na stałe leki. Mogą one wystąpić nagle, właśnie przy zmianie pogody. Chodzi o nasilenie lub wystąpienie skutków ubocznych, których normalnie nie ma.
4. Naturalne wspomagacze
Jak sobie pomóc w takich sytuacjach, skoro nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne? Wiele osób sięga po leki. Zamiast od razu biec do apteki, warto jednak najpierw skorzystać z naturalnych wspomagaczy.
- W przypadku zdrowych osób, byłbym daleki od sięgania po leki przeciwbólowe, to powinna być ostateczność. W pierwszej kolejności wypróbujmy metody naturalne - zaznacza dr Krajewski.
Powinniśmy zadbać o odpowiednią dawkę snu czyli ok. 7 godzin lub krótką drzemkę w ciągu dnia, jeśli czujemy się wyjątkowo senni. Warto też w miarę możliwości unikać stresu i zapewnić organizmowi odpowiednie nawodnienie , czyli 1,5-2 litrów płynów dziennie.
- Do tego aktywność fizyczna, ale nie przesadna. Chodzi o to, żeby dotlenić organizm i wspomóc krążenie. Przy bólu głowy pomóc może też kawa czy zielona herbata - radzi lekarz.
- Osoby, które mają przewlekłe schorzenia powinny na siebie szczególnie uważać i obserwować swój organizm. Jeśli stosowane dotychczas w takich sytuacjach metody zawodzą, pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem, który może ewentualnie zalecić zmiany w leczeniu farmakologicznym - dodaje.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.