Przesiadywanie przed telewizorem we wczesnym dzieciństwie wpływa na rozwój zachowań antyspołecznych i agresji

Wyniki nowego badania przeprowadzonego przez Lindę Pagani, profesor na Uniwersytecie w Montrealu, pokazują, że dzieci w wieku około 13 lat, które oglądają za dużo telewizji są narażone na izolację społeczną i przyjęcie agresywnych i antyspołecznych zachowań wobec innych uczniów.

„Nie jest do końca jasne, w jakim stopniu zbyt długie oglądanie telewizji we wczesnym dzieciństwie, szczególnie krytycznym momencie rozwoju obszarów mózgu zaangażowanych w samoregulację inteligencji emocjonalnej, może niekorzystnie wpływać na interakcje społeczne" - powiedziała Pagani.

„Wczesne wykrycie modyfikowalnych czynników, które wpływają na późniejsze samopoczucie dziecka, jest ważnym celem dla zdrowia dzieci. Od czasu ustanowienia silnych relacji z rówieśnikami, dzieci powinny budować swoją tożsamość społeczną. Podjęliśmy badania mające na celu analizę wpływu długotrwałego przesiadywania przed telewizorem na normalny rozwój dzieci w wieku 13 lat” – dodaje.

10 sposobów na spędzenie czasu z dziećmi bez jedzenia w tle

Zbierzcie się wszyscy w kółko i po kolei naśladujcie jakieś zwierzę – wykorzystujcie przy tym ruchy własnego ciała. Dla ułatwienia można również dodać...

Aby to zrobić, Pagani i jej zespół zbadali zgłaszane przez rodziców nawyki związane z oglądaniem telewizji przez ich dzieci.

„Dzieci, które oglądają dużo telewizji, dorastając częściej wolą samotność. Zauważono także przyjmowanie agresywnych i antyspołecznych zachowań wobec rówieśników pod koniec pierwszego roku szkoły średniej wśród tych dzieci.

Przejście do gimnazjum jest kluczowym etapem w rozwoju młodzieży. Zaobserwowaliśmy, że długotrwałe oglądanie telewizji w wieku 13 lat stwarza dodatkowe ryzyko upośledzenia społecznego" - wykazał główny autor badania.

Pagani i współautorzy badania, François Lévesque-Seck i Caroline Fitzpatrick, doszli do swoich wniosków po przeanalizowaniu danych z „Quebec” o dzieciach urodzonych w latach 1997/1998. „Quebec Longitudinal Study of Child Development” jest największym zbiorem danych publicznych.

Rodzice 991 dziewczynek i 1 006 chłopców na cele badania podali liczbę godzin, które ich pociechy spędzają oglądając telewizję po ukończeniu dwóch i pół roku. Po 13 latach, te same dzieci oceniono pod względem ich trudności związanych z dostosowaniem się do społeczeństwa, izolacji społecznej, agresji wobec rówieśników i zachowań antyspołecznych.

Zespół Pagani następnie przeanalizował dane w celu identyfikacji wszelkich znaczących powiązań tych problemów i wcześniejszego przesiadywania przed telewizorem.

Przesiadywanie przed telewizorem jest powszechną rozrywką wczesnego dzieciństwa, a niektóre dzieci w badaniu przekroczyły zalecaną ilość godzin spędzonych przed ekranem.

Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji

Zamiast gromadzić zabawki, które już zdążyły się dziecku znudzić, pokaż mu, jak stworzyć kolorowe autka przy pomocy rolek po papierze toaletowym. Rolki...

Upośledzenie społeczne u dzieci jest coraz większym problemem dla pracowników sektora zdrowia publicznego i edukacji. Według Pagani, umiejętności społeczne, takie jak dzielenie się, uznanie i szacunek są zakorzenione we wczesnym dzieciństwie.

„Im więcej dzieci czasu spędzają przed telewizorem, tym mniej czasu mają go na twórczą zabawę, zajęcia interaktywne i inne podstawowe doświadczenia społeczno-poznawcze. Aktywne życie codzienne w wieku przedszkolnym może pomóc w rozwoju podstawowych umiejętności społecznych, które będą przydatne później i ostatecznie odgrywają kluczową rolę w sukcesie osobistym i zawodowym" -  podsumowała Pagani.

Natalia Kulik, ponad rok temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...