Trwa ładowanie...

Przeskakiwanie żuchwy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Paula Jakubasik
28.04.2023 16:13
Przeskakiwanie żuchwy to wskazanie do wizyty u stomatologa.
Przeskakiwanie żuchwy to wskazanie do wizyty u stomatologa. (Adobe Stock)

Przeskakiwanie żuchwy to nieprzyjemny objaw, który może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami, takimi jak niewłaściwy kształt zębów, wada zgryzu, stres czy uraz w obrębie szczęki. Dolegliwość ta często współwystępuje w innymi objawami, na przykład bólem głowy. Jakie mogą być przyczyny przeskakiwania żuchwy i na czym polega leczenie tego problemu?

spis treści

1. Przyczyny przeskakiwania żuchwy

Przeskakiwanie żuchwy w większości przypadków spowodowane jest okluzją, czyli sposobem stykania się zębów górnych z dolnymi. Gdy jest on jest nieprawidłowy może pojawić się charakterystyczne przeskakiwanie, strzelanie czy trzaskanie w obrębie szczęki i żuchwy.

Wraz z upływem czasu schorzenie to wywołuje dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego i chorobę okluzyjną. Najczęstsze przyczyny przeskakiwania żuchwy to:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
 • braki w uzębieniu,
 • wada zgryzu,
 • stres,
 • nawykowe zgrzytanie zębami,
 • nawykowe zaciskanie szczęki,
 • złamanie szczęki,
 • zwichnięcie szczęki,
 • infekcja, na przykład gruczołów ślinowych,
 • obgryzanie paznokci,
 • zagryzanie wargi lub policzka,
 • częste i długie życie gumy,
 • braki w uzębieniu,
 • guz,
 • zapalenie stawów (artretyzm),
 • bruksizm.

2. Objawy chorób stawu skroniowo-żuchwowego

Choroby stawu skroniowo-żuchwowego mogą wywoływać wiele różnych dolegliwości. U większości w pierwszej kolejności pojawia się ból twarzy, stawu i jego najbliższych okolic.

Następnie żuchwa zaczyna przeskakiwać, strzelać czy trzaskać w trakcie ruchu, odgłos ten może powtarzać się w trakcie ziewania lub zamykania ust. Pacjenci często mają wrażenie blokowania stawów skroniowo-żuchwowych, a także odczuwają ból uszu i głowy.

Wraz z upływem czasu dysfunkcja w obrębie żuchwy staje się przyczyną pojawiania się większej ilości dolegliwości: bólu pleców, sztywności szyi, braku możliwości pełnego otworzenia ust, nadwrażliwości na ciepło i zimno, wzmożonej ruchomości zębów, a nawet ich przemieszczenia.

3. Diagnostyka przeskakiwania żuchwy

Przeskakiwanie żuchwy może być wynikiem dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, problemów z zatokami czy dziąsłami. W celu rozpoznania przyczyny problemu konieczna jest wizyta u dentysty, który oceni kondycję stawów szczękowych. Specjalista stwierdzi, czy występują zaburzenia w tkliwości tych obszarów, trzaski czy zgrzyty.

Jednocześnie będzie w stanie sprawdzić, czy zgryz i działanie żuchwy jest prawidłowe. Może również skierować pacjenta na zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Po stwierdzeniu przyczyny przeskakiwania żuchwy najpewniej będzie konieczna wizyta u innego specjalisty, na przykład chirurga lub ortodonty.

4. Leczenie przeskakiwania żuchwy

Sposób leczenia jest dobierany indywidualnie w zależności od zaawansowania problemu, odczuwanych dolegliwości i kondycji stawu skroniowo-żuchwowego. Zwykle zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych i rozkurczających dostępnych bez recepty oraz zakładanie specjalnej szyny na noc, które ochrania zęby górne przed tarciem o dolne.

Dużą skuteczność wykazują także techniki relaksacyjne, które zmniejszają napięcie mięśni żuchwy i redukują stres, który może przyczyniać się do przeskakiwania żuchwy. Niezbędne jest również zrezygnowanie z żucia gumy, obgryzania paznokci i maksymalnego otwierania ust. W skrajnych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza