Przeszczep włosów – techniki, przebieg, przeciwwskazania i skutki uboczne
Przeszczep włosów pozwala odzyskać piękną fryzurę osobom, które straciły część włosów. Często jest ostatnią nadzieją dla pacjentów dotkniętych łysieniem. Najczęściej wykonywany jest u mężczyzn, jednak kobiety także coraz chętniej korzystają z tej metody. Jakie są oczekiwania co do wyników przeszczepu włosów? Czy istnieją przeciwwskazania do przeszczepu włosów?
- 1. Czym jest przeszczep włosów?
- 2. Techniki przeszczepu włosów
- 3. Kryteria kwalifikacyjne do przeszczepu włosów
- 4. Jak przebiega proces przeszczepu włosów?
- 5. Czy przeszczep włosów jest bolesny i jak długo trwa rekonwalescencja?
- 6. Przeciwwskazania, skutki uboczne i ryzyko przeszczepu włosów
- 7. Ile kosztuje przeszczep włosów?
1. Czym jest przeszczep włosów?
Przeszczep włosów (transplantacja włosów) to zabieg chirurgiczny, polegający na przeniesieniu zespołów mieszków włosowych z miejsc dawczych do miejsc biorczych – obszarów łysych lub przerzedzonych. Jest to przede wszystkim propozycja dla pacjentów, którzy chcą odzyskać naturalne włosy, a u których zawiodły inne metody leczenia.
Uważa się, że historia przeszczepiania włosów sięga XIX wieku. Po raz pierwszy ideę tę zaproponował niemiecki chirurg Johann Friedrich Dieffenbach. Natomiast pierwszej praktycznej transplantacji włosów dokonał japoński lekarz Okuda.
2. Techniki przeszczepu włosów
Wyróżnia się kilka metod przeszczepiania włosów. Są to przede wszystkim:
- Metoda FUT (follicular unit transplantation) – zwana także metodą STRIP. W tym przypadku do przeszczepu pobierany jest pasek skóry, który zawiera odpowiednią ilość włosów. Jest to jedna ze starszych i nieco bardziej inwazyjnych metod, jednak wciąż stosowana jest w niektórych klinikach.
- Metoda FUE (follicular unit extraction) – uznawana jest za metodę nowoczesną, a zarazem małoinwazyjną, gdyż nie wycina się tu fragmentów skóry głowy. Zespoły mieszkowe pobierane są pojedynczo. Pozwala to na uzyskiwanie naturalnych efektów przeszczepu i nie pozostawia nieestetycznych blizn.
- Metoda BHT (body hair transplantation) – to przeszczepy włosów z innych części ciała niż głowa.
Jakie są najnowsze techniki przeszczepu włosów i ich skuteczność?
Obecnie najczęściej korzysta się z metody FUE, która uznawana jest za nowoczesną, precyzyjną, skuteczną, ale i bezpieczną.
Za innowacyjną i zaawansowaną metodę przeszczepu włosów uznawana jest także metoda DHI (direct hair implantation), czyli bezpośrednia implantacja włosów. Zabieg ten uznawany jest za skuteczny. Wykonywany jest przy pomocy pióra medycznego Choi.
3. Kryteria kwalifikacyjne do przeszczepu włosów
Nie w każdym przypadku łysienie będzie wskazaniem do przeszczepu włosów. Ważne jest przede wszystkim ustalenie przyczyny wypadania włosów. Dopiero po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki i właściwym rozpoznaniu problemu, lekarz może zdecydować, czy przeszczep włosów jest skuteczną metodą leczenia łysienia.
Kandydatem do przeszczepu włosów mogą być m.in. osoby, u których zdiagnozowano lub rozpoznano:
- łysienie androgenowe, bliznowaciejące, pourazowe, łysienie pozapalne,
- utratę włosów w wyniku oparzenia,
- pourazową utratę włosów,
- utratę włosów po napromieniowaniu,
- ubytki owłosienia w innych okolicach niż skóra głowy (np. brwi, rzęsy, broda).
Ponadto ważne jest, by kandydaci byli w dobrym zdrowiu ogólnym, gdyż istnieją pewne stany i schorzenia, które mogą dyskwalifikować do przeszczepu. Istotne jest także to, by pacjent miał realistyczne oczekiwania co do wyników zabiegu.
4. Jak przebiega proces przeszczepu włosów?
Przygotowania do transplantacji włosów sprowadzają się przede wszystkim do wykonania niezbędnych badań laboratoryjnych, które umożliwią lekarzowi dokonanie ogólnej oceny stanu zdrowia pacjenta.
Na kilka dni przed zabiegiem, konieczne może być też wstrzymanie się od spożywania napojów alkoholowych (ryzyko zwiększonego krwawienia), czy zażywania Aspiryny. Na sam zabieg należy ubrać się wygodnie.
Przebieg zabiegu przeszczepiania włosów
Zabieg polega na pobraniu zespołów mieszków włosowych z obszarów ciała, zawierających zdrowe włosy. Zwykle są to tylne i boczne obszary głowy, gdzie włosy są najgrubsze. Najczęściej miejsce, z którego pobierane są włosy, musi zostać wygolone.
W zależności od wybranej metody pobiera się tylko pojedyncze zespoły lub małe paski owłosionej skóry. Dalej przenosi się je na miejsca objęte łysieniem.
Czy przeszczep włosów jest jednorazowym zabiegiem, czy wymaga wielu sesji?
Najczęściej efekt przeszczepu włosów jest dla pacjentów satysfakcjonujący, dlatego też w większości przypadków wystarcza jedna sesja zabiegowa. Natomiast czasem może zdarzyć się, że konieczne będzie powtórzenie procedury, w celu pokrycia wszystkich przerzedzonych obszarów.
5. Czy przeszczep włosów jest bolesny i jak długo trwa rekonwalescencja?
Najczęściej procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, więc sam zabieg jest bezbolesny. Natomiast pewien dyskomfort pacjenci mogą odczuwać w momencie podania znieczulenia.
Okres rekonwalescencji po przeszczepie włosów zależy od zastosowanej techniki, najczęściej jednak jest stosunkowo krótki. Zwykle po zabiegu zalecany jest kilkugodzinny odpoczynek. Przez kilka pierwszych tygodni pacjenci nie powinni także narażać miejsc biorczych na mechaniczne uszkodzenia i podrażnienia.
Zaleca się także lekkie unoszenie głowy w czasie snu (wskazana jest poduszka typu rogal), unikanie drapania skóry głowy oraz nie wystawianie jej bezpośrednio na promieniowanie słoneczne.
Pielęgnację miejsc zabiegowych należy zawsze omówić z lekarzem.
Czy przeszczep włosów jest równie skuteczny u mężczyzn i kobiet?
Przeszczepy włosów odznaczają się coraz wyższą skutecznością zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Należy jednak pamiętać, że na powodzenie zabiegu wpływa wiele czynników, m.in. kondycja zdrowia, indywidualne cechy pacjenta, doświadczenie chirurga, odpowiednia opieka pooperacyjna, czy właściwa pielęgnacja włosów w okresie rekonwalescencji.
6. Przeciwwskazania, skutki uboczne i ryzyko przeszczepu włosów
Przeciwwskazania do przeszczepiania włosów to przede wszystkim:
- zaawansowana cukrzyca,
- nadciśnienie,
- alergia na składniki znieczulenia,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- nowotwory,
- aktywne stany zapalne skóry,
- ciąża i karmienie piersią.
Jak w przypadku każdej operacji, przeszczep włosów wiąże się także z pewnym ryzykiem. Możliwe skutki uboczne przeszczepiania włosów to przede wszystkim:
- odrzucenie przeszczepu włosów,
- reakcja alergiczna na znieczulenie,
- blizna w okolicy dawczej,
- infekcja lub stan zapalny,
- nadmierna utrata krwi,
- obrzęki, strupy, swędzenie, czy brak czucia na skórze głowy.
Zdarza się także, że pacjenci nie są zadowoleni z efektów zabiegu, gdyż skóra głowy zostaje niedostatecznie pokryta lub linia włosów wygląda bardzo nienaturalnie.
7. Ile kosztuje przeszczep włosów?
Ceny przeszczepu włosów najczęściej są stosunkowo wysokie. Różnią się w zależności od miasta, wybranej kliniki, techniki transplantacji włosów, czy obszaru biorczego i liczby przeszczepionych graftów. Ceny mogą wahać się od ok. 5 tys. zł nawet do 40 tys. zł.
Decydując się na zabieg, warto jednak zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale też inne elementy. Priorytetem powinno być wybranie wykwalifikowanego specjalisty do przeszczepu włosów.
Gdzie znaleźć informacje na temat kosztów i finansowania przeszczepu włosów?
Informacje na temat ceny zabiegu transplantacji włosów znaleźć można na stronie wybranej kliniki. Obecnie większość tego typu zabiegów nie jest refundowana. NFZ może natomiast pokryć koszty transplantacji włosów w obszar blizn.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.