Przeszczep włosów

Znaczne wypadanie włosów prowadzące do łysienia jest problemem dotykającym głównie, ale nie wyłącznie mężczyzn. Utrata włosów jest bardzo stresująca, dlatego coraz więcej osób decyduje się na przeszczepy włosów. Transplantacja włosów jest metodą znaną od dawna, jednak w dzisiejszych czasach została dopracowana i osiąga świetne rezultaty.

Historia przeszczepiania włosów

Ludzkość od zawsze starała się ukryć łysinę. Na pewno każdy z nas pamięta francuskie peruki, noszone nie tylko przez kobiety, ale zwłaszcza przez mężczyzn. Kto wie, czy nie powstały one przez kompleks łysej skóry na głowie? Później nastąpił czas stosowania ziół i leków na porost włosów. W 1939 roku japoński lekarz Okuda dokonał pierwszej próby wykonania transplantacji włosów na głowie. Jego metoda przez lata była udoskonalana, ale prawdziwą rewolucją w tej dziedzinie stało się zastosowanie w latach osiemdziesiątych mini- i mikroimplantów. Współcześnie przeszczepia się włosy na brwi, skronie i wąsy, niekiedy włosy łonowe i rzęsy. Osoby po zmianie płci często przeczepiają sobie włosy na torsie, aby ukryć blizny po operacji piersi.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Przyczyny wypadania włosów

Najczęstszą przyczyną łysienia jest szkodliwe działanie męskich hormonów. Testosteron pod wpływem enzymów zmienia się we krwi na dihydrotestosteron, czyli swoją aktywną formę, która może powodować łysienie. Tylko włosy na potylicy nie są wrażliwe na działanie tej formy męskiego hormonu płciowego. Właśnie z tego powodu osoby łysiejące mają z tyłu głowy dużą ilość włosów, która wystarcza do wykonania przeszczepu. Ponadto włosy te są odporne na wypadanie. Kobiety łysieją rzadziej niż mężczyźni. Czasem pod wpływem męskich hormonów (w praktyce nazywa się to łysieniem androgenowym), a czasem z niedoboru żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu. Kobiety najczęściej mają mocno przerzedzone włosy w okolicach czoła i na środku głowy. Dzięki przeszczepowi można je zagęścić. Panie stanowią tylko 2% wszystkich pacjentów decydujących się na zabieg przeszczepiania włosów na głowie. Do innych przyczyn łysienia należą: stres, zła dieta, nieprawidłowa pielęgnacja włosów, choroba.

Przygotowania do transplantacji włosów

Wszystko zaczyna się od dokładnego ustalenia z lekarzem nowej linii włosów tak, aby pacjent uzyskał naturalny wygląd. Linia ta zostaje narysowana na skórze tuż przed zabiegiem. Następnie goli się włosy na potylicy, stamtąd zostaje pobrany pasek (lub kilka pasków) owłosionej skóry, jego szerokość to 1,0-0,5cm. Pasek dzieli się na malutkie implanty (1-3 mieszki włosowe). Miejsca, w które będą wszczepione, nasącza się roztworem soli fizjologicznej, aby skóra stała się twardsza. Blizna po pobranym pasku bez problemu ukrywa się pod włosami.

Przebieg zabiegu przeszczepiania włosów

Przeszczep włosów polega na chirurgicznym pobraniu włosów z innych partii ciała i wszczepieniu je na czubek głowy. Włosy do przeszczepu pobierane są ze skóry tyłu i boków głowy, gdyż ten obszar u osób cierpiących na nadmierne wypadanie włosów zawiera szczepy włosów dominujących, które są w stanie rosnąć na każdej wyłysiałej części głowy, gdzie są przeszczepiane. Lekarz musi rozdzielić wszystkie pobrane włosy na szczepy, które zawierają 1-6 włosów. Tak przygotowane szczepy są wszczepiane w wyłysiałą skórę głowy i pozostawia się je. W ten sposób włosy na głowie ulegają zagęszczeniu. Sama operacja trwa od godziny do trzech i pół, czas zależy od tego, jak duża jest łysina oraz od liczby implantów i gęstości ich umieszczenia. Pacjent zostaje znieczulony miejscowo, a po zabiegu może wracać do domu. Zostaje wyposażony w leki przeciwbólowe, antybiotyk do spryskiwania skóry głowy i plastry żelowe do zimnych okładów.

Skutki uboczne przeszczepiania włosów

Dobre kliniki udzielają dożywotniej gwarancji na wzrost przeszczepionych włosów. Zatem nie ma żadnych obaw, że przeszczep się nie uda. Najtrudniejszy jest pierwszy tydzień po przeszczepie. Wtedy na głowie utrzymuje się obrzęk i zasinienie, niektórzy pacjenci odczuwają ból pozabiegowy. Miejsca przeszczepów pełne są drobnych strupków po nakłuciach, które same odpadną. Po kilku dniach wszystko wraca do normy, bez czapki można wychodzić na słońce czy mróz. Początkowo mieszki włosowe gubią włosy, ale po trzech miesiącach podejmują ponowną ich produkcję. Zatem pierwsza wizyta u fryzjera może się odbyć najwcześniej trzy miesiące po zabiegu. Zdarza się, że po roku, dwóch łysienie powraca, dlatego trzeba wykonać kolejny zabieg przeszczepienia włosów. Dodatkowe zabiegi mogą również doprowadzić, że odrastające włosy będą grubsze.

Po zabiegu mogą zostać niewielkie blizny w miejscach skąd zostały pobrane włosy do przeszczepu. Jednakże pozostałe włosy powinny zakryć je w taki sposób, że będą one niewidoczne. Blizny w miejscach, gdzie wszczepiono pobrane szczepy powinny zniknąć w okresie 1-2 tygodni.

Przeciwwskazania do przeszczepiania włosów

Istnieje kilka poważnych przyczyn, które nie kwalifikują do zabiegu. Należą do nich poważne choroby, np. cukrzyca, nowotwór, choroby układu krążenia. Z listy pacjentów skreślają stany zapalne skóry na głowie, łysienie plackowate i łysina zajmująca większość głowy. Kobiety dyskwalifikują zaburzenia hormonalne.

Cena zabiegu transplanstacji włosów

Koszty tej operacji zależą od wielkości łysiny i ilości implantów. Koszt przeszczepu włosów waha się od 1500 do 10 000 zł. Pacjenci wymagają od 1-3 zabiegów, aby w pełni odzyskać dawne owłosienie na głowie. Często kliniki podpisują umowy z bankami, aby ułatwić pacjentom zaciągnięcie kredytu na zabieg. Przeszczep włosów jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Osoby, które się zdecydowały na ten zabieg , podkreślają, że on poprawił ich wygląd i samopoczucie, dodał im pewności siebie, pomógł w znalezieniu lepszej pracy.

Komentarze (6)
~jasss
~jasss 5 miesięcy temu

Z moich doświadczeń to bym polecała zabieg mezoterapii włosów. Polega to mniej więcej na tym, że w miejsce chorobowe wstrzykuje się lek (są to leki przeciwzapalne na przykład). Coś takiego wykonuje na dobrym poziomie dr Kierach (about-hair.pl). Akurat przyjmuje w Katowicach i w jeszcze kilku miastach w Polsce, poza tym z tego co wiem to pracuje też za granicą, chociażby w Paryżu.

Odpowiedz
Donka22
Donka22 ponad rok temu

Wydaje mi się, że przeszczep włosów to ostateczność. Najpierw warto spróbować innych metod. Wiem, bo mój facet też zmaga się z problemem łysienie od kilku lat. Teraz bierze takie tabletki, o których przeczytał tutaj [url=http://www.kameliabielizna.pl/przeszczep-wlosow-cena-opinia/[/url] Moim zdaniem jest lepiej, ale na ostateczne efekty trzeba poczekać dłużej.

Odpowiedz
Donka22
Donka22 ponad rok temu

Wydaje mi się, że przeszczep włosów to ostateczność. Najpierw warto spróbować innych metod. Wiem, bo mój facet też zmaga się z problemem łysienie od kilku lat. Teraz bierze takie tabletki, o których przeczytał tutaj http://www.kameliabielizna.pl/przeszczep-wlosow-cena-opinia/ Moim zdaniem jest lepiej, ale na ostateczne efekty trzeba poczekać dłużej.

Odpowiedz
~Mateusz
~Mateusz ponad rok temu

Bardzo intensywnie zastanawiam się, czy nie poddać się przeszczepowi włosów. Mam już spore zakola i przerzedzone włosy na czubku głowy. W Szczecinie trafiłem na klinikę, gdzie przeszczepy wykonuje Dr Turkowski. Jestem już wstępnie umówiony na konsultacje przed zabiegiem i jestem ciekaw, jak to wszystko u mnie przebiegnie. Czy ktoś już jest po przeszczepie i mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie łysienia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Leczenie łysienia
Leczenie łysienia

Alternatywy leczenia DCP (WIDEO)

Alternatywy leczenia DCP (WIDEO) Odtwórz wideo

Jedną z metod leczenia łysienia plackowatego jest zastosowanie DCP (difenylocyklopropenonu). DCP jest to rodzaj alergenu kontaktowego (...) temu włosy przestają wypadać. Metoda ta jest obecnie uznawana za najbardziej skuteczną metodę...

Leczenie łysienia

Skutki uboczne leku na łysienie

BBC donosi o poważnych efektach ubocznych stosowania popularnego leku na łysienie typu męskiego. Okazuje się bowiem, że przyjmowanie leku na bazie (...) finasterydu może prowadzić do zaburzeń erekcji. Problem łysienia Wydawać...

Leczenie łysienia

Transplantacja włosów metodą S.A.F.E.R.

nie rozważało zastosowania metod terapeutycznych. U mężczyzn, którzy przeszli skuteczne leczenie łysienia odnotowano wiele korzystnych zmian psychospołecznych (...) stopniu przekłada się na poziom męskiej samooceny...

Leczenie łysienia

O krok od skutecznego leczenia łysienia

O krok od skutecznego leczenia łysienia

niż 30 lat. To sprawia, że wielu pacjentów wycofuje się z życia społecznego, niektórzy rezygnują z pracy. Leczenie łysienia plackowatego jest stosunkowo trudne i uzależnione od wielu czynników. W wielu przypadkach terapia...

Wypadanie włosów

Kondycja włosów

Kondycja włosów

Podczas mycia włosów należy masować głowę szamponem przez kilka minut, tak aby składniki odżywcze mogły wniknąć do łodygi i cebulki włosa.

Problemy z włosami

Skuteczne sposoby na wypadanie włosów u mężczyzn

Skuteczne sposoby na wypadanie włosów u mężczyzn

. Jednak za ich pomocą można skutecznie zamaskować łysienie. Przeszczep włosów To kosztowna metoda, ale za to bardzo efektywna. Polega na pobraniu włosów wraz (...) Nadmierna utrata włosów...

Łysienie plackowate - przebieg, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Objawy łysienia plackowatego (WIDEO)

Objawy łysienia plackowatego (WIDEO) Odtwórz wideo

Objawy łysienia plackowatego Łysienie plackowate (alopecia areata) stanowi, po łysieniu androgenowym, najczęstszą przyczynę utraty włosów - dotyczy (...) mierze dotyka ludzi młodych. Postępujące łysienie plackowate powoduje utratę włosów...